Kobieta na rowerze przemierzająca las

Google Maps podaje, że trasę Końskie – Elbląg (w najkrótszym wariancie: 403 km) samochodem pokonuje się w niecałe 5 godzin. Po co jednak iść na łatwiznę, skoro można sobie nieco życie skomplikować? Wyobraź to sobie – ponad 2000 km przejechanych na jednośladzie, miesiąc w trasie, twarz smagana wiatrem i milion przygód po drodze. Spokojnie, jak głosi legenda, tylna część ciała boli tylko przez pierwszy tydzień 🙂

Jak przygotować się do rowerowej wyprawy Green Velo, który wariant pokonywania szlaku wybrać i jakie atrakcje czekają na Ciebie po drodze? Wskakuj na siodełko – za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Znak z logiem szlaku rowerowego Green Velo
Znak z logiem szlaku rowerowego Green Velo © shutterstock

Rowerowy szlak Green Velo – nie ominie go żaden pasjonat kolarstwa

Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w naszym kraju, a przy okazji wyjątkowa perełka turystyczna wschodniej Polski. Szlak wyznaczony został na ponad 2000 km. Przebiega przez pięć województw – świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Nudzić się na nim nie będzie ani amator szybkiej jazdy po szosie, ani pasjonat trudniejszych terenów. Trasa rowerowa została wyznaczona w większości po drogach asfaltowych, a w blisko 30% (aż 580 km) przebiega po trasach leśnych.

Przejazd przez most na szlaku rowerowym Green Velo
Przejazd przez most na szlaku rowerowym Green Velo © shutterstock

Co kilkanaście–kilkadziesiąt kilometrów (w zależności od tego, o którym odcinku Green Velo mowa) czekają na Ciebie MOR-y, czyli miejsca obsługi rowerzystów (w sumie jest ich 228). Znajdziesz na nich odrobinę cienia, wygodne ławy, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci – nie rozsiadaj się jednak pod wiatą na zbyt długo. W upalny letni dzień potrzeba nie lada motywacji, aby po takim odpoczynku wyruszyć w dalszą drogę.

Znajdź nocleg na szlaku rowerowym Green Velo

Przed wyruszeniem w podróż warto także wcześniej sprawdzić MPR-y – miejsca przyjazne rowerzystom. To sieć obiektów m.in. noclegowych i gastronomicznych, a także informacji turystycznych położonych bezpośrednio na szlaku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Z listą MPR-ów można zapoznać się tutaj. Obiekty te oferują szereg udogodnień, dzięki którym pokonanie 2000 km staje się nieco łatwiejsze i przyjemniejsze. Są to m.in. możliwość zarezerwowania noclegu na jedną noc, zestawy naprawcze, możliwość bezpiecznego przechowywania jednośladów, menu śniadaniowe przygotowane specjalnie z myślą o rowerzystach, transfer pojazdów czy stacja ładowania rowerów elektrycznych.

Wyprawa na wschodni szlak rowerowy Green Velo – etapami czy na jeden raz?

To pytanie pojawia się w głowie wielu osób, które o Green Velo usłyszały po raz pierwszy. Z początku myśl o pokonaniu na raz łącznie ponad 2000 km kiełkuje nieśmiało. Realizacja tego pomysłu wydaje się tak samo nierealna, jak nieco szalona. Przecież szlak rowerowy Green Velo to najdłuższa z tras rowerowych na terenie Polski. Czy przeciętny amator niedzielnych wycieczek jest w stanie pokonać go w całości?

Widok ze szlaku rowerowego Green Velo
Widok ze szlaku rowerowego Green Velo © shutterstock

Nie da się ukryć, że wyprawa tą trasą wymaga nieco samozaparcia, dobrej kondycji i jeszcze lepszej organizacji. Przyda się także odrobina doświadczenia w jeździe na rowerze z sakwami – taka jazda, zwłaszcza po piaszczystym leśnym podłożu w okolicach Puszczy Białowieskiej, potrafi zmęczyć. Jeśli jesteś zdania, że do odważnych świat należy i masz ochotę na niezapomnianą przygodę po szlaku głównym Green Velo – jest szansa, że sobie poradzisz. Wszak to tylko 20 dni pedałowania z rzędu (przy zakładanym dziennym dystansie ok. 100 km). 

Pamiętaj, że ten dzienny dystans może okazać się bardzo płynny. Jeśli np. okaże się, że przeprawa promowa na Bugu jest chwilowo nieczynna, czeka Cię przynajmniej kilkanaście dodatkowych kilometrów. Bułka z masłem, nie?

Znajdź nocleg na szlaku rowerowym Green Velo

Druga opcja, która jest zdecydowanie mniejszym wyzwaniem, jednak wciąż wywołuje dreszczyk emocji, to pokonanie za jednym zamachem tylko części szlaku. Green Velo wiedzie przez wiele malowniczych obszarów o zróżnicowanych nawierzchniach i trudnościach terenowych. Jeśli chcesz zarazić rowerową pasją swoje pociechy i planujesz podróż z dziećmi, to najbezpieczniejszą opcją będzie unikanie dróg publicznych i wybór odcinków, których trasa prowadzi wyłącznie drogami rowerowymi lub ciągami pieszo-rowerowymi. Szczegółowy przebieg najdłuższej trasy rowerowej w Polsce znajdziesz na stronie internetowej Green Velo.

Od południa czy północy – jak zaplanować wyprawę szlakiem rowerowym?

Kielce, Chełm, Białystok, Łomża, Suwałki, Węgorzewo a może Elbląg? Każdy punkt startowy jest tak samo dobry. Na jaką wersję pokonywania trasy się zdecydować? To już zależy od tego, czy chcesz zwiedzić Roztocze, Podlasie i okolice zalewu Siemianówka, czy np. Warmię i Mazury. Interaktywna mapa Green Velo ułatwi Ci zaplanowanie optymalnego wariantu podróży.

Widok ze szlaku rowerowego Green Velo
Widok ze szlaku rowerowego Green Velo © shutterstock

Możesz zdecydować się na pokonanie Green Velo od południa lub od północy, pamiętaj jednak, że kluczowe znaczenie dla powodzenia wyprawy ma perfekcyjna logistyka. O ile z noclegami na trasie nie powinno być większego problemu, o tyle dojazd z rowerem do punktu startowego może okazać się wyzwaniem.

Znajdź nocleg na szlaku rowerowym Green Velo

Temat podróżowania pociągiem z rowerem wraca niczym bumerang na większości forów internetowych. Teoretycznie, owszem, da się. Wykupując bilet na pociąg, możesz zapłacić też za przewóz roweru (o ile konkretny skład jest przystosowany do przewozu jednośladów). Sęk jednak w tym, że nawet mając taki bilet w ręce, nie masz pewności, że z rowerem do pociągu wsiądziesz, zwłaszcza jeśli nie będzie to stacja początkowa. Może się okazać, że wszystkie dostępne stojaki są już zajęte. Problem ten pojawia się zwłaszcza w pociągach kursujących na długich dystansach i w weekendy. Nieco pewniejsze jest podróżowanie pociągami regionalnymi.

A jakie są alternatywy? Przejazd autobusem z bagażnikiem rowerowym lub dojazd własnym samochodem. Ta ostatnia opcja polecana jest zwłaszcza osobom, które tak układają trasę, aby wyszła im pętla.

Widok ze szlaku rowerowego Green Velo
Widok ze szlaku rowerowego Green Velo © shutterstock

Ciekawe zabytki i atrakcje turystyczne na trasie Green Velo

Co warto zobaczyć na szlaku rowerowym poprowadzonym przez wschodnią część Polski? Miast, miasteczek i ciekawych miejsc na trasie jest blisko 60. Szlak przebiega zarówno przez rejony  bardzo popularne turystycznie (np. Puszcza Białowieska, Biebrzański Park Narodowy czy Mazury), jak i przez obszary, na których króluje wciąż dzika natura, a turystów jest bardzo niewielu, a jeśli się pojawiają, to przeważnie są to właśnie rowerzyści przemierzający najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. 

Sprawdź atrakcje na szlaku rowerowym Green Velo

Czekają tu na Ciebie zabytki archeologiczne, cmentarze wojenne, kolejki wąskotorowe, parki etnograficzne, galerie sztuki, centra edukacyjne, miejsca do wędkowania, zabytki sakralne, podziemne trasy turystyczne i wiele więcej. Czujesz, jak przygoda Cię wzywa? Tylko nie zapomnij o kasku!FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?