Wiedeń z dziećmi

Wyjeżdżacie z dziećmi na Dzień Dziecka? Proponujecie im jakieś szczególne niespodzianki? Parki rozrywki albo inne atrakcje stworzone z myślą dla najmłodszych? Nie zawsze wyjazd, z którego dzieciaki wrócą zachwycone musi być zorganizowany w całości z myślą o nich. Tak jest w przypadku Wiednia – poważnej cesarskiej stolicy nad brzegiem Dunaju, która jest doskonale przygotowana na przyjęcie tych najmłodszych turystów, a że dorosłym ma wiele do zaoferowania o tym każdy wie. Wybraliśmy zaledwie kilka miejsc, ale może one Was zachęcą.

Wybierz się w podróż do Wiednia

Najbardziej rozpoznawalne miejsce Wiednia to pałac Schönbrunn. Czy oglądanie pałacu może być ciekawe dla dzieci? Tak! Pod warunkiem, że jest zorganizowane w odpowiedni sposób, a tu akurat zostało wydzielone dziecięce muzeum. Tam najmłodsi mogą przekonać się, jak wyglądało życie ich rówieśników w pałacu. Całość pozwala na przeniesienie się w czasie i obserwację życia nie tylko cesarskiej rodziny, ale także otaczających ją klas niższych. Dzieci mogą bawić się dawnymi zabawkami, ubierać stroje z epoki, zasiąść na tronie, uczestniczyć w interaktywnych grach – zgadywankach, układankach. Dzięki temu pobyt w muzeum to nie tylko świetna zabawa, ale i możliwość nauki. Miejsce przeznaczone głównie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Wiedeńskie zoo © iStock

W pałacowych ogrodach Tiergarten zlokalizowane jest najstarsze na świecie zoo. Otworzył je w 1752 roku sam cesarz Franciszek I i to on przez pierwsze lata dbał o menażerię. Zwierzyniec ten jest nie tylko najbardziej wiekowy, ale też kilkakrotnie otrzymał on tytuł najlepszego zoo w Europie. Tytuł jak najbardziej zasłużony, gdyż pracownicy dużo energii wkładają nie tylko w to, by zwierzęta żyły tam w dobrych warunkach, ale także by miały możliwość się rozmnażać – co nie tak często zdarza się w niewoli. Już w 1906 roku urodziło się tu pierwsze słoniątko – co nigdy wcześniej nie zdarzyło się w zamknięciu. Od 2000 roku przyszły tu na świat również dwie pandy wielkie – jest to o tyle ważne, że gatunek ten jest na wymarciu. Wśród ponad 500 żyjących tu gatunków są tak wyjątkowe okazy jak tygrys syberyjski czy nosorożec indyjski. Szczególnymi atrakcjami tego miejsca są pomieszczenia imitujące lasy deszczowe, obszar poświęcony zwierzętom z Ameryki Południowej i całkiem nowa oranżeria, której głównymi mieszkańcami są orangutany. Każdego roku prowadzone są prace mające na celu poprawę warunków życia zwierząt, zawsze z poszanowaniem dawnego, historycznego charakteru parku. I dzięki temu niektórzy mieszkańcy tego zoo mają wyjątkowe, autentycznie barokowe, domki. Dla osób nieprzyzwyczajonych do spacerów – ogród ma blisko 160 ha – lub dla tych, które mają małe dzieci, rozwiązaniem może być pociąg jeżdżący po całym zwierzyńcu, posiadający dziesięć stacji zlokalizowanych przy największych atrakcjach.

Na Praterze © iStock

Co dalej? Może Prater, który według magazynu „Focus” jest jednym z dziesięciu najpiękniejszych parków miejskich na świecie. Jest ogromny! Rodzinne spacery czy rowerowe wycieczki, a może zwyczajny piknik na trawie mogą być tu bardzo przyjemne. A jeśli wolicie coś bardziej oryginalnego to zachęcamy do wizyty w tutejszym parku rozrywki, w którym na dzieci i dorosłych czeka ponad 250 różnego rodzaju atrakcji – diabelski młyn, największa karuzela łańcuchowa świata czy kolejka górska pod dachem. Już samo wejście do wesołego miasteczka jest czymś niezwykłym i klimatycznym, ponieważ w tym miejscu Prater przypomina park z 1900 roku. Po przekroczeniu bramy głównej atrakcji jest cała masa! Od tych dla większych dzieci czy młodzieży – jak Turbo Boost, Bungee Jump, Ejektion Seat, Space-Shot, aż po te dla tych nieco młodszych – jak kolejka duchów, kolejka górska, kolejka wodna czy latający dywan. Najmłodsi z pewnością chętnie przejadą się miniaturową kolejką Liliputbahn.

Na wiedeńskiej ulicy © iStock

W Parku Prater są też nieco poważniejsze i bardziej edukacyjne rozrywki – jak Planetarium czy ViennaFlight czyli symulator lotów w samolocie Airbus. Od 1994 w Wiedniu istnieje również pierwsze w pełni dziecięce muzeum – obecnie zlokalizowane w Dzielnicy Muzeów. To niezwykłe miejsce umożliwia najmłodszym nawiązanie relacji ze sztuką rozumianą w sposób rozmaity. Wystawy dotyczą takich kwestii jak nauka, socjologia, filozofia, kultura współczesna i sztuka właśnie. Wszystko przedstawione jest w sposób interaktywny, tak żeby dzieci poznając ekspozycję musiały skorzystać z jak największej liczby zmysłów. Pozwala to pobudzić kreatywność, nauczyć się nowych rzeczy i poznać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Poza indywidualnym odkrywaniem muzealnego świata można skorzystać z jednego z wielu warsztatów, które przygotowano tu dla dzieci w różnym wieku. Poza takimi czynnościami jak budowanie, sprejowanie, klejenie, malowania, cięcie i innymi przypisanymi do dziecięcego świata, można też uczestniczyć w zajęciach multimedialnych, skorzystać z laboratorium, wcielić się w rolę scenarzysty, aktora, reżysera filmowego, realizatora dźwięku czy fotografa. W zależności od wieku na dzieci do 14. roku życia czeka tu naprawdę wiele atrakcji.

Zwiedzanie Wiednia z dzieckiem © iStock

Dobrym miejscem do nauki i zabawy jednocześnie jest też Minopolis, czyli dziecięce miasto. Projekt ten skierowany jest do dzieci w przedziale wiekowym 4-14 lat. Umożliwia im poznanie zasad współżycia społecznego, wcielenie się w jeden z ponad 100 zawodów i odgrywanie swojej roli w każdym aspekcie życia, dzięki temu maluchy mogą się dowiedzieć, co to znaczy być dorosłym – poza tym, że robić wszystko to, na co zawsze miało się ochotę, ale mama nie pozwalała 😉 To zupełnie nowy rodzaj nauki przez zabawę pozwalający na realizację jednego ze swoich wymarzonych zawodów i sprawdzenie jak to jest być: lekarzem, policjantem, śmieciarzem czy dostawcą pizzy. W mieście stworzono nawet walutę, którą dzieciaki mogą zarabiać jeśli dobrze wykonują swoją pracę, a potem wydawać lub oszczędzać swoje pieniądze w zależności od tego jaką przyjmą strategię. Zabawa trwa do 4 godzin i naprawdę wciąga.

Myślicie, że któraś z tych propozycji spodoba się Waszym dzieciakom? To oczywiście nie wszystko, co można robić w Wiedniu z maluchami – Muzeum Techniki, Muzeum Dźwięku czy nawet możliwość zwiedzania Opery i poznania zakamarków za sceną mogą być dobrą zabawą. Skuście się na poznawanie świata razem z dziećmi i wybierzcie sie do stolicy Austrii.

Wybierz się w podróż do Wiednia


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?