Zamiast siedzenia za stołem długie spacery po plaży i gajach oliwnych. Zamiast żurku, jajek i białej kiełbasy gyros, ouzo i owoce morza. Wielkanoc możesz spędzić inaczej niż zwykle. Zaplanuj pierwszy wiosenny urlop poza Polską i przedłuż sobie świętowanie o kilka dodatkowych dni wolnego.

Na Cyprze, Krecie i Malcie wiosna to czas, kiedy temperatury robią się coraz wyższe, można zacząć plażować, a wszystko wokół zaczyna rozkwitać. Nie ma tłumów turystów ani zaporowych cen. Do tego słoneczną pogodę mamy jak w banku, czego spędzając Wielkanoc w Polsce, raczej nie powinniśmy się spodziewać.

Wielkanocny Cypr – oaza zieleni i greckich tradycji

Wiosenna aura sprawia, że Cypr staje się oazą zieleni i kwiatów. Kwitną drzewa cyprysowe, oleandry, jaśminy oraz dzikie kwiaty polne, takie jak mak, chaber czy stokrotki. Plaże są mniej zatłoczone, co pozwala cieszyć się spokojem i widokami znad brzegu morza. Wiosną często można spotkać lokalnych rybaków, którzy wypływają na łowiska z pobliskich portów.

Na Cyprze Wielkanoc jest obchodzona bardzo uroczyście i z wieloma zwyczajami. Organizowane są procesje uliczne, liturgie kościelne i wspólne posiłki rodzinne. Przed cerkwiami płoną ogromne ogniska — stosy Judasza, jajka barwi się na czerwono i piecze się na rożnie jagnięcinę.

Tradycyjne dania wielkanocne często oparte są na świeżych, lokalnych składnikach. Na Cyprze podczas świąt spożywa się wiele tradycyjnych wypieków, takich jak flaounes – pieczywo nadziewane serem, jajkami i ziołami. Te aromatyczne bułeczki są nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu na wyspie.  Na cypryjskich stołach nie może też zabraknąć tyropittes – chlebków z dodatkiem małych kawałków sera i zawijanych z ziarnami sezamu oraz kruchych ciasteczek koulouria.

Agioi Anargyroi, Pafos
Agioi Anargyroi, Pafos © Shutterstock

Radosna atmosfera świętowania połączona ze słoneczną pogodą sprawia, że przeżyjesz na Cyprze wyjątkową Wielkanoc. Spacery po mieście, wycieczki w góry, zwiedzanie cerkwi i procesje oraz zabawy na placach pozwolą odpocząć na tej popularnej wakacyjnej wyspie w zupełnie inny sposób.

Kreta na Wielkanoc – uroczyście, kolorowo i smacznie

Kreta wiosną jest niezwykle piękna i pełna kolorów. Po łagodnej zimie przyroda budzi się do życia, a krajobraz staje się bogaty w soczystą zieleń i kwiaty. Kwitnienie roślin na Krecie rozpoczyna się już wczesną wiosną i trwa zazwyczaj od marca do maja.

Jednym z najbardziej charakterystycznych kwiatów wiosennych na Krecie są maki, które malują pola na intensywnie czerwony kolor. Kwitną też dzikie orchidee, rozmaite gatunki tulipanów, narcyzy, irysy czy fiołki. Wiosną można także podziwiać kwitnące migdałowce, których różowo-białe kwiaty tworzą pocztówkowy widok na tle błękitnego nieba.

Podczas Wielkanocy na Krecie podawane są tradycyjne potrawy.  Jednym z najważniejszych dań jest baranie mięso, przygotowywane na różne sposoby, np. duszone z ziołami lub pieczone. Innym popularnym daniem jest mageiritsa, czyli zupa z jagnięciny i wątróbki, podawana zarówno w Wielką Sobotę, jak i w Niedzielę Zmartwychwstania.

Na wielkanocnych stołach na Krecie nie może też zabraknąć chlebków tsourekia (tradycyjne wypieki w kształcie warkocza) i ciastek koulourakia (delikatne i chrupiące o charakterystycznym kształcie, często plecionym lub uformowanym w kształt koła, warkocza lub litery „S”).

Kwitnące drzewa na Krecie
Kwitnące drzewa na Krecie © Shutterstock

Podczas Wielkanocy na Krecie wiele wiosek organizuje tradycyjne procesje, podczas których wierni niosą ikony religijne oraz krzyże przez ulice, często przy akompaniamencie muzyki i tańca. W niektórych regionach Krety organizowane są także pokazy sztucznych ogni, które symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością.

Wielkanoc to nie tylko czas obrzędów religijnych i uczty, ale także okazja do doświadczenia lokalnej kultury i tradycji. Na Krecie można spotkać się z ludźmi, którzy otwierają swoje domy i serca dla gości, zapraszając ich na wspólne posiłki i świętowanie.

Wiosna na Krecie to także doskonały czas na odkrywanie wyspy — spacerowanie po górach, niczym niezakłócany relaks na plażach czy zwiedzanie malowniczych wiosek i miasteczek podczas wycieczek rowerowych.

Malta – Wielkanoc kwitnąca i dostojna

Wiosną na Malcie można podziwiać kwitnące drzewa cyprysowe, jaśminy, oleandry oraz dzikie kwiaty polne, takie jak mak, chaber czy stokrotki. Krajobraz Malty staje się zielony i soczyście kolorowy, co tworzy piękny kontrast z błękitem morza i niebem. Wiosna na wyspie to również doskonały czas na spacerowanie po malowniczych ogrodach miejskich, takich jak Lower Barrakka Gardens czy San Anton Gardens.

Choć wiosną temperatura wody może być jeszcze nieco chłodniejsza niż latem, to już można cieszyć bogatą ofertą sportów wodnych, takich jak nurkowanie, snorkeling, żeglarstwo czy windsurfing. Czyste i krystaliczne wody Morza Śródziemnego zachęcają do aktywności na wodzie i plażowania bez tłumów turystów.

Malta jest krajem o głęboko zakorzenionych tradycjach katolickich, dlatego Wielkanoc jest obchodzona tutaj bardzo uroczyście i z wielką pasją. Procesje uliczne, nabożeństwa, specjalne liturgie — to wszystko tworzy niezapomnianą atmosferę, która dostarcza głębokich doświadczeń duchowych.

Ozdoba nad ulicą na Malcie podczas obchodów religijnych
Ozdoba nad ulicą na Malcie podczas obchodów religijnych © Shutterstock

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów obchodów Wielkanocy na Malcie są procesje, które odbywają się w wielu miastach i wioskach. W tych barwnych paradach uczestniczą lokalni mieszkańcy, nosząc rzeźby i figury religijne. Tłumom towarzyszą orkiestry grające marsze żałobne. W Wielki Piątek odgrywane są inscenizacje Męki Pańskiej.

Podczas Wielkanocy na Malcie nie może zabraknąć tradycyjnych dań kulinarnych, które są przygotowywane z okazji tego święta. Jednym z najważniejszych potraw jest figolla — słodkie ciasto z nadzieniem migdałowym, które jest specjalnością wielkanocną na Malcie. Na stołach króluje też baranie mięso, fasola w sosie pomidorowym oraz tradycyjne pieczywo w kształcie krzyżyków.

Wielkanoc spędzona na Malcie zapewni więc szereg doznań – od estetycznych, przez duchowe aż po kulinarne. I tylko dla nich warto przeżyć święta zupełnie inaczej niż zwykle. 


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?