Top 10 zamków-hoteli w Polsce

Wiecie o tym, że w Polsce jest całkiem sporo zamków, pałaców, dworów które zostały przekształcone na hotele? Można przenocować w ich stylizowanych salach, skorzystać ze spa, które często oferują, skosztować tradycyjnej kuchni… Jest to z pewnością coś wyjątkowego, a że każda z nas – kobiet – chce się czasami poczuć jak Księżniczka, to może właśnie teraz? Takie miejsca można znaleźć w każdym województwie. Jest ich sporo, ale tu dziś skupiam się tylko na zamkach, w końcu jak szaleć to szaleć!

Na Pomorzu Zachodnim © iStock

Zamek Podewils Krąg

W województwie zachodnio-pomorskim jest piękny zamek Podewils, zbudowano go wśród lasów, między dwoma jeziorami, w roku 1414. I choć obecnie ponad 600 lat później z jego pierwotnego kształtu niewiele zostało, to budowla ta jest imponująca. Położona w ogromnym parku. A przy odrobinie szczęścia można trafić na tradycyjną ucztę rycerska organizowaną w zamkowych piwnicach.

Panorama Rynu © iStock

Zamek Ryn

Na Mazurach można odwiedzić zamek Ryn, również położony nad jeziorem. Na wzgórzu, góruje nad miejscowością o tej samej nazwie. SPA, basen, kręgle w dawnej zbrojowni. Czy któraś z tych atrakcji zachęca Was do wizyty w tym miejscu? Przy świetle wstającego księżyca po zamku błąka się czasem duch księżnej litewskiej Anny. Jej mąż, książę Witold miał sprzymierzyć się z Krzyżakami i zdradzić króla Jagiełłę przed bitwą Grunwaldzką, licząc że zwycięstwo krzyżowców zagwarantuje mu litewską koronę. Jako że nie dopuścił się zdrady, to jego żonę i dzieci zamurowano w zamkowych piwnicach. To oczywiście legenda, ale dzięki niej zamek w Rynie ma dziś swoją zjawę.

W Krokowej © iStock

Zamek w Krokowej

Zamek w Krokowej to dawna siedziba jednego z najstarszych rodów pomorskich. Obecny kształt zyskał on w XVIII w. ale z wieków wcześniejszych pochodzi chociażby częściowo zachowana fosa. Po II wojnie jego właściciele musieli uciekać więc jak większość dóbr został on znacjonalizowany i stopniowo popadał w ruinę. Szczęśliwie udało się go ocalić i obecnie jest to pięknie położony – w sercu Kaszub – hotel, znajdujący się niedaleko plaży. Zatem jeśli macie ochotę wybrać się w najbliższym czasie nad morze, to może tu się zatrzymacie?

Zamek w Krasiczynie © iStock

Zamek w Krasiczynie

Jak nie morze to może góry? Co powiecie na pobyt na podkarpaciu w zamku w Krasiczynie? Gościli tu kiedyś królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II, zatem pobyt w tym miejscu to coś naprawdę wyjątkowego. Zwłaszcza że obiekt zachował praktycznie niezmienioną sylwetkę jaką nadano mu na początku XVII wieku i uchodzi za jedną z perełek polskiego renesansu.

Zamek na Skale znajduje się niedaleką Lądka-Zdroju © iStock

Zamek na Skale

A może Zamek na Skale? Położony w samym sercu malowniczej Kotliny Kłodzkiej, otoczony parkiem, przez który płynie rzeka… Wszystko to sprawia, że tu naprawdę można się wyciszyć. Dodajcie do tego zabiegi SPA dla dwojga czy relaks na zamkowym basenie i zapomnicie o świecie dookoła. Warto tu skorzystać z możliwości zwiedzania zamku, ponieważ ma on niezwykłą historię. Aż trudno uwierzyć, że tym obiektem  władały najwspanialsze rody słowiańskie, pruskie, walijskie i francuskie.

Krajobraz charakterystyczny dla Wielkopolski © iStock

Zamek w Rydzynie

A o zamku w Rydzynie słyszeliście? Zbudowano go pod koniec XVII wieku na murach dawnego zamku gotyckiego. Jego pierwszymi właścicielami byli Leszczyńscy. Co to oznacza? W latach 1705-1709 była to rezydencja króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. Zatem kolejne miejsce, w którym można poczuć się iście po królewsku 🙂 Pobyt w hotelu mogą umilić tradycyjne dania z Restauracji w króla Stanisława czy relaks w saunie.

Narew i zamek w Pułtusku © iStock

Zamek w Pułtusku

W samym centrum Polski, w małym miasteczku Pułtusk, które słynie z tego że ma najdłuższy rynek w Europie, tuż nad brzegiem rzeki Narwi, stoi Zamek. Jak wiele szanujących się zamków, tak i ten posiada własnego ducha. Sądząc po jego wyglądzie – szwedzkiego rataja ubranego na czarno, z białym kryzowym kołnierzem, w kapeluszu z fajką w dłoni – jest on „pozostałością” po spustoszeniu miasta, które zostało dokonane przez korpus Adolfa Jana podczas potopu szwedzkiego. Jednak dręczące go – najprawdopodobniej – wyrzuty sumienia powodują, że nikogo nie straszy, a jedynie zdarza mu się spacerować po zamkowych komnatach. A pojawienie się ducha cóż… Panowie będą mieli okazję wykazać się męstwem i obronić swoje damy.

Okolice Zamku Joannitów w Łagowie © iStock

Zamek Joannitów

W województwie lubuskim stoi Zamek Joannitów. Zbudowany między dwoma jeziorami, na wzgórzu otoczonym parkiem. Nad zamkiem góruje potężna wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Widok z niej jest niesamowity! Pokoje stylizowane na dawne komnaty pozwalają przenieść się w czasie o kilka wieków wstecz. Jeżeli macie ochotę poczuć klimat XIV wiecznego zamku to dobre miejsce ku temu!

Na koniec jeszcze dwa zamki, o których na pewno słyszeliście. Położone na Dolnym Śląsku – jak wiele innych cudownych zamków. Te dwa zdecydowanie zachwycają swoją urodą.

Zamek Kliczków © iStock

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków, którego historia sięga aż XIII wieku. Ma on swojego ducha, który jest tu z powodu nieszczęśliwej historii miłosnej. Pewien znany rycerz przed wyprawą powierzył swoje dobra i żonę swemu zaufanemu dowódcy. Ten nieszczęśnik zakochał się w swej pani, przekonał biskupa wrocławskiego, że jej mąż zginął w wojennej posłudze i uzyskał pozwolenie na ślub z „wdową”. Powracającego z wojny rycerza schwytał i uwięził. Ten jednak oswobodził się i wtrącił do więzienia żonę i jej kochanka karmiąc ich raz na trzy dni. Po pewnym czasie zdrajca odmówił przyjmowania posiłków i zmarł. Dziś zdarza mu się straszyć zamkowych gości 😉 Jednak mocny sen jaki się ma po pysznej kolacji i relaksie w tutejszym SPA powoduje, że wcale nie jest łatwo zbudzić tu kogokolwiek.

Zamek Książ © iStock

Zamek Książ

A także Zamek Książ, w którym wciąż żywa jest historia jego ostatniej właścicielki Księżnej Daisy – angielskiej księżniczki, która przez małżeństwo z księciem pszczyńskim Hansem Heinrichem XV Hochbergiem trafiła na obecnie polskie ziemie. Ciepła, dobra i mądra księżna wcale nie miała łatwego życia, ale opiekowała się zamkiem i jego mieszkańcami. Gdy w 1941 roku władze III Rzeszy podjęły decyzję o skonfiskowaniu posiadłości, Daisy musiała opuścić zamek. Gdy wynoszono ją na noszach do ambulansu służba utworzyła szpaler, a dzieci obdarowywały ją kwiatami. Dziś zdarza się, że jej biała postać jest widywana w zamkowych ogrodach i spacerująca po tarasach. Zawsze jest szansa na zobaczenie jej podczas nocnego zwiedzania zamku 😉 Macie ochotę?

Zamki, które obecnie są hotelami, można znaleźć w całej Polsce więc wypad na weekend nie oznacza wyprawy przez pół kraju. Zróbcie sobie zatem małą przyjemność. W końcu prezenty, za którymi idą emocje są najwspanialsze!


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?