walentynki w polsce featured.jpg

Święto Zakochanych tuż tuż, a wraz z nim romantyczne wyjazdy we dwoje, spacery przy blasku księżyca i wspólne delektowanie się pysznym jedzeniem. Dla wielu z nas jest to jedyna okazja, by pobyć ze sobą i zapomnieć o codziennych troskach.

Dokąd pojechać na walentynki w Polsce?

Szukacie pomysłu na walentynki? Zaskoczcie swoje drugie połówki i zarezerwujcie czas na ekscytujący pobyt w jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce! Oto nasze propozycje.

Zamek w Gołuchowie

Około 15 km od Kalisza, w miejscowości Gołuchów, znajduje się jeden z najpiękniejszych polskich zamków, liczący ponad 400 lat. Zamek był niegdyś dworem obronnym, później wspaniałą rezydencją magnacką, a dziś mieści się tu wyjątkowe muzeum, w którym można oglądać niecodzienne eksponaty i dzieła sztuki, zebrane przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską. Izabella była córką księcia Adama Jerzego Czartoryskiego oraz Anny Zofii. Mieszkała w Paryżu, a po ślubie z Janem Działyńskim przebywała na zamku w Gołuchowie. W 1899 r. została pochowana w tutejszym mauzoleum.

Zamek w Gołuchowie ©iStock

Zamek w Gołuchowie ©iStock

Gołuchowski zamek został odrestaurowany na wzór francuskich zamków znad Loary. Widać to w charakterystycznej architekturze: smukłych kominach, pięknych krużgankach oraz wystroju poszczególnych sal, uznawanych za rzeźbiarski majstersztyk. W pięknych, owianych tajemnicą wnętrzach można podziwiać kolekcję unikalnych gobelinów i mebli, przykłady renesansowego malarstwa europejskiego oraz zbiory antycznych waz, do których Izabella Działyńska miała szczególne upodobanie.

Zarówno Zamek w Gołuchowie, jak i pobliski park robią ogromne wrażenie na zwiedzających. To miejsce na wskroś przesycone romantyzmem dawnej epoki. Idealne dla par, które pragną świętować swój dzień w magicznej scenerii, z dala od zgiełku miasta.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w okolicach Gołuchowa

Ogrody Kapias w Goczałkowicach – Zdroju

Stare i Nowe Ogrody Kapias położone są na Śląsku we wsi uzdrowiskowej Goczałkowice-Zdrój. Na ich obszarze znajdują się urokliwe zaułki, romantyczne altany, fontanny, mostki i tarasy widokowe, z których można podziwiać nietuzinkową architekturę ogrodową, zaprojektowaną przez pasjonata ogrodnictwa – Bronisława Kapiasa. Ogrody są otwarte przez cały rok. To idealne miejsce na spacer we dwoje lub plenerową sesję ślubną.

Okolice Goczałkowic-Zdroju ©iStock

Okolice Goczałkowic-Zdroju ©iStock

Czy może być coś bardziej romantycznego od przechadzki po Ogrodach Angielskich, do których prowadzi piękna brama księżycowa? Ceglane ruiny, lustra, kute furtki – sceneria aż prosi się o wykonanie pamiątkowych zdjęć. Warto jednak zostawić trochę miejsca na karcie pamięci, ponieważ nieco dalej będziemy mieli okazję zwiedzić równie nastrojowy Ogród Wiejski z kapliczką św. Franciszka, Zaułek Śródziemnomorski obfitujący w lawendę (nawet zimą!), czy też tradycyjny Ogród Japoński, otoczony murem z piaskowca i żywopłotem ze świerka serbskiego.

To jednak nie wszystko. Można śmiało zejść ze szlaku, zabłądzić w wiecznie zielonym labiryncie, zajrzeć do surowego Ogrodu Skandynawskiego, albo udać się na „Patio włoskie” i w środku zimy poczuć klimat Toskanii. Na koniec warto zaszyć się w Świątyni Dumania lub wstąpić na filiżankę aromatycznej kawy do pobliskiej restauracji „Kapias”. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Goczałkowicach-Zdroju

Czy wiedzieliście, że Chełmno zostało oficjalnie okrzyknięte miastem miłości? Zamiast lecieć do Paryża lub Wenecji, możemy udać się w romantyczną podróż po polskim mieście zakochanych.

Chełmno – polska stolica zakochanych

Czy wiedzieliście, że Chełmno zostało oficjalnie okrzyknięte miastem miłości? Zamiast lecieć do Paryża lub Wenecji, możemy udać się w romantyczną podróż po polskim mieście zakochanych. Chełmno jest jedynym polskim miastem uprawnionym do używania tej nazwy jako znaku towarowego. Wszystko za sprawą relikwii św. Walentego, które przechowywane są w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP.

Kościół Mariacki w Chełmnie ©iStock

Kościół Mariacki w Chełmnie ©iStock

Co roku w okolicach 14 lutego miasto odwiedzają tłumy zakochanych, aby poczuć prawdziwy klimat święta miłości. Chełmińskim walentynkom towarzyszą liczne wystawy, koncerty oraz konkursy, np. na „najpiękniejszą witrynę walentynkową”. Warto w tym dniu wziąć udział w barwnym Jarmarku św. Walentego, a smakoszom spodobają się organizowane w lutym Warsztaty Sztuki Kulinarnej „Alchemia i Amory w Kuchni”. Dodatkową atrakcją jest Festiwal Piosenki Miłosnej, odbywający się co roku na chełmińskim rynku. Przy okazji pobytu w mieście, warto zwiedzić okoliczne zabytki – przez Chełmno przebiega bowiem Europejski Szlak Gotyku Ceglanego.

Zatem jeśli nie masz jeszcze pomysłu na spędzenie walentynek, zafunduj swojej drugiej połówce romantyczny pobyt w pięknym Chełmnie!

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Chełmnie

Magiczny Kazimierz Dolny i Puławy

Kazimierz nad Wisłą to miejsce magiczne – zwłaszcza zimą, gdy nie jest tak bardzo oblegane przez turystów. To niewielkie miasteczko w województwie lubelskim urzeka architekturą, zabytkami i niezwykłym klimatem. Miasto artystów i… zakochanych. Nie brakuje tu urokliwych uliczek, romantycznych zaułków, przytulnych galerii sztuki i znakomitych restauracji.

Historyczny Kazimierz Dolny ©iStock

Historyczny Kazimierz Dolny ©iStock

Ważnym punktem na mapie Kazimierza jest Wzgórze Trzech Krzyży, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta. Warto wybrać się na romantyczny spacer Wąwozem Korzeniowym, wspiąć się do ruin średniowiecznego zamku króla Kazimierza Wielkiego, albo przysiąść na kawę w jednej z zabytkowych kamienic na rynku.

W trakcie walentynkowego pobytu w Kazimierzu, warto również podjechać do Puław, a konkretnie do malowniczego Parku Czartoryskich, na terenie którego znajduje się barokowy kompleks pałacowy, słynna Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, klasycystyczny Pałac Marynki i wiele innych pięknych zakątków, gdzie można spędzić romantyczny czas we dwoje.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Kazimierzu Dolnym

Szlakiem mostów zakochanych

Pont des Artes w Paryżu nad Sekwaną, to jedno z najsłynniejszych miejsc na świecie, które upodobali sobie zakochani, choć podobno najwięcej mostów uginających się pod ciężarem „kłódek miłości” znajduje się we Włoszech. Sam zwyczaj przywieszania kłódki i wyrzucania kluczyka do rzeki w imię dozgonnej miłości, wywodzi się prawdopodobnie z Florencji.

Kłódki na Kładce Ojca Bernatka w Krakowie ©iStock

Kłódki miłości na Kładce Ojca Bernatka w Krakowie ©iStock

Na mapie Polski również znajdziemy wiele przyozdobionych kłódkami mostów. Znajdują się one m.in. w Rewalu, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Toruniu, Szczecinie i wielu innych miastach. Cieszą się one ogromną popularnością wśród zakochanych par. Walentynki to doskonała okazja, aby poszukać mostu miłości w swojej okolicy, a jeśli go nie ma, może warto przywiesić pierwszą kłódkę i stać się przykładem dla innych zakochanych?


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?