hero polecimy final.jpg

Za nami trzy miesiące lata. A lato jest jednym z najlepszych okresów na podróże – zarówno te duże, jak i małe. W tym roku wakacje wyglądały inaczej, ale z pewnością pozostawiły dużo pięknych wspomnień. Więc jak wyglądały wakacje w nowej rzeczywistości? Opowiedzą Wam o tym blogerzy podróżniczy! Artykuł ten będzie zwieńczeniem naszej inicjatywy #poLECIMY, którą stworzyliśmy, by dostarczać Wam rozrywki, inspiracji i dawki pozytywnych emocji.

Materiał przygotowany we współpracy z blogerami podróżniczymi: Anią i Arturem z CzasNaWywczas.pl, Anitą i Pawłem z 101CountriesBefore50.com oraz Gohy i Kamila z RobiMYPodróże.pl.

Czas na Wywczas (Ania i Artur)

Czy już odbyliście swoją pierwszą podróż po zniesieniu restrykcji? Jeśli tak, to dokąd i dlaczego ten kierunek? Pierwsza zagraniczna podróż już za nami! Wybraliśmy Islandię, bo zawsze chcieliśmy tam polecić, a w obecnych warunkach wydał nam się to najbardziej „egzotyczny” kierunek. Spędziliśmy ponad dwa tygodnie na wyspie, która każdego kolejnego dnia zachwycała nas coraz to piękniejszym krajobrazem. Oprócz tego, że Islandia nam się marzyła, to ten kierunek wydał nam się stosunkowo bezpieczny. W okresie, w którym tam byliśmy, czyli w lipcu, dziennie wykrywano maksymalnie 10 przypadków zachorowania. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniały testy na COVID-19, które były wykonywane na lotnisku zaraz po przylocie. Dawało nam to wielką pewność, że w trakcie zwiedzania wyspy natknięcie się na kogoś z wirusem będzie bardzo trudne. My jesteśmy ogromnymi fanami natury, dlatego szukając kolejnych kierunków na wywczas, w pierwszej kolejności sprawdzamy outdoorowe atrakcje. Islandia miała ich mnóstwo. 🙂

Islandia © Czas na Wywczas

Islandia © Czas na Wywczas

Jak z Waszej perspektywy zmieniły się podróże? Czy macie jakieś zalecenia dla podróżników? Podróżowanie stało się bardziej spontaniczne. Zdecydowanie trudniej jest zaplanować podróż, bo restrykcje potrafią się zmieniać z dnia na dzień, a loty są przesuwane lub odwoływane. Niestety trzeba być przygotowanym na szybkie i elastyczne dostosowywanie swoich podróżniczych planów.

Radzimy przede wszystkim stale monitorować sytuację, sprawdzać rządowe strony i statystyki. Bezpieczeństwo powinno być zawsze naczelnym kryterium w podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku. Jeśli zdecydujesz się zakupić bilet lotniczy, korzystaj z opcji flex, która pozwoli szybko wprowadzić zmiany kierunku czy odroczyć podróż w czasie, gdy zmuszą do tego restrykcje podjęte przez dany kraj. Pamiętaj o ubezpieczeniu, zawsze o tym przypominamy (niezależnie od pandemicznego okresu), bo jest to rzecz, którą ludzie często bagatelizują, licząc, że nic złego się nie wydarzy. Pandemiczna sytuacja tym bardziej powinna zmobilizować nas do zabezpieczenia się w trakcie podróży.

Uzbrój się w cierpliwość i wyrozumiałość. Wiele atrakcji na miejscu może być wyłączonych z oferty, a usługi mogą być świadczone wolniej.

Islandia © Czas na Wywczas

Islandia © Czas na Wywczas

Czy planujecie kolejne podróże? Jeśli tak, to dokąd? Kolejny wywczas zbliża się wielkimi krokami. Już na początku września odwiedzimy Szwajcarię – raj dla pasjonatów malowniczej natury, urokliwych miasteczek i najpiękniejszych tras kolejowych. Z punktu widzenia podróżników w czasach pandemii, Szwajcaria wydaje się być bardzo dobrym i bezpiecznym kierunkiem. Planujemy dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu, pokażemy przepiękne góry i mamy nadzieję, że troszkę zainspirujemy innych do ruszenia się z domu. Podróżowanie nie musi być niebezpieczne, jeśli robi się to z głową.

© iStock

© iStock

101countriesbefore50 (Anita i Paweł)

Czy już odbyliście swoją pierwszą podróż po zniesieniu restrykcji? Jeśli tak, to dokąd i dlaczego ten kierunek? Tak, właśnie wróciliśmy z Malty. Podróż na wyspę zaplanowaliśmy już w marcu, ale z powodu wybuchu pandemii COVID-19 była ona wówczas niemożliwa. Wzięliśmy zatem voucher od linii lotniczej i przełożyliśmy lot na sierpień. Dlaczego Malta? Na wyspie od trzech lat mieszkają nasi cudowni znajomi, również blogerzy podróżniczy (Rude i Czarne), z którymi poznaliśmy się przez Instagrama. Karolina i Piotrek aż dwa lata namawiali nas do odwiedzin. Wreszcie się udało! Pokazali nam Maltę na swój sposób, trochę od kuchni i z perspektywy mieszkańca. Tak lubimy poznawać najbardziej. Archipelag Wysp Maltańskich naprawdę nas zachwycił! Dziewicze, surowe wybrzeże, majestatyczne klify, malownicze miasta i miasteczka, niewielkie wioski, barokowe kościoły oraz niezwykle bogata historia i tradycja wywarły na nas ogromne wrażenie. Na pewno tam jeszcze nie raz wrócimy!

© iStock

© iStock

Jak z Waszej perspektywy zmieniły się podróże? Czy macie jakieś zalecenia dla podróżników? Co tu dużo mówić. Pandemia COVID-19 wywróciła świat do góry nogami. Zmagamy się z nią do dziś. Najbardziej w tym wszystkim ucierpiała branża turystyczna i nikt do końca nie wie, kiedy jej cierpienia się skończą. Sami jesteśmy właścicielami butikowego biura podróży „Projekt Pauza” i mocno dostaliśmy przez wirusa w kość! Od marca praktycznie w ogóle nie mamy klientów. Ludzie boją się podróżować daleko i nie ma się co dziwić. Sytuacja na świecie jest bardzo niestabilna, a decyzje rządów w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu COVID-19 zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Gros ludzi obawia się tego, że po podróży trafi na przymusową kwarantannę, że z powodu zamknięcia granic nie wróci do domu lub że się zarazi. Popularne stały się więc wakacje w Polsce. Oblężenie przeżywają małe, niezatłoczone gospodarstwa agroturystyczne. Wiele osób stawia też na podróże samochodowe. Kupuje kampery, przyczepki lub przerabia stare busy na kampervany, aby wyruszać nimi w Polskę, na Węgry czy do Chorwacji. Czy mamy zalecenia dla podróżników? Na pewno nie będziemy ani podróży zalecać, ani ich odradzać. To każdego indywidualna decyzja. Bardzo ważne jest częste mycie rąk, noszenie maseczki w miejscach, gdzie jest ona wymagana i zachowanie bezpiecznego odstępu, min. 1,5 metra od innych ludzi. Warto mieć ze sobą chusteczki nasączone płynem do mycia rąk z alkoholem lub płyn do dezynfekcji rąk oraz rękawiczki jednorazowe i maseczki. Lekarze zwracają też uwagę na to, aby pić dużo wody i nawadniać organizm. Jesteśmy zdania, że musimy wszyscy w miarę „normalnie” funkcjonować i nie popadać w paranoję. Panika to zły doradca. Musimy nauczyć się żyć z wirusem, czy nam się to podoba, czy nie, bo wygląda na to, że tak szybko się go nie pozbędziemy.

© iStock

© iStock

Czy planujecie kolejne podróże? Jeśli tak, to dokąd? Oczywiście! Właśnie jesteśmy na greckiej wyspie Korfu. Zanim tu jednak pojechaliśmy, przetestowaliśmy się pod kątem obecności COVID-19. Wynik ujemny. 🙂

RobiMYPodróże (Goha i Kamil)

Czy już odbyliście swoją pierwszą podróż po zniesieniu restrykcji? Jeśli tak, to dokąd i dlaczego ten kierunek? Mieliśmy ambitne plany na ten sezon. Chcieliśmy spędzić miesiąc w Indonezji, przejechać przez wyspę Jawę i jej wulkany. Mieliśmy odwiedzić kolejny raz Włochy i Hiszpanię. Niestety nic z tego nie wyszło, bo linie lotnicze raz za razem odwoływały loty, z wszystkim nam znanego powodu. W związku z tym czekaliśmy bardzo na ten moment, gdy będzie już można w miarę normalnie podróżować, by ruszyć w Polskę. Odwiedziliśmy podczas pandemii woj. podlaskie i lubelskie, spędzając tam ponad trzy tygodnie, a niedługo późnej dotarliśmy do Wielkopolski, odwiedzając miejscowości w południowej części tego regionu. Patrząc na to wszystko z dzisiejszej perspektywy, to koronawirus zmobilizował nas do ruszenia w podróż po naszym kraju, którą długo już odkładaliśmy.

© iStock

© iStock

Jak z Waszej perspektywy zmieniły się podróże? Czy macie jakieś zalecenia dla podróżników? Nam w erze koronawirusa podróżowało się dobrze. W miejscach gdzie byliśmy było niewielu turystów, można było zrobić ładne zdjęcie. 🙂 A tak na poważnie, to jednak trochę się zmieniło. Przede wszystkim maseczki, które trzeba nosić w pomieszczeniach zamkniętych, jednak z tym mamy styczność na co dzień. Zmianą, która tyczy się podróżowania jest ewidentnie ograniczenie liczby zwiedzających muzea czy korzystających z atrakcji. Niestety kilkukrotnie nam się zdarzyło usłyszeć, że bilety na wejście są zarezerwowane na najbliższych kilka dni, bo w związku z wirusem wchodzi na raz ograniczona liczba osób. Zmiany też zauważalne są w hotelach. Śniadania najczęściej podawane są przez obsługę i nie ma możliwości korzystania z tak popularnych szwedzkich stołów. Druga, rzucająca się w oczy zmiana, to fakt, że w odwiedzonych przez nas hotelach z windy na raz mogła korzystać tylko jedna osoba lub rodzina, więc trzeba było się uzbroić w cierpliwość.

© iStock

© iStock

Dla wszystkich podróżujących mamy jedną radę, którą wygłaszaliśmy także przed pandemią: dbajcie o swoje bezpieczeństwo! Dodatkowo, postępujcie zgodnie z zaleceniami obsługi danego obiektu i pamiętajcie, że to nie ona je wymyśliła, ale ona jest z nich rozliczana.

Czy planujecie kolejne podróże? Jeśli tak, to gdzie? Jak najbardziej! Mamy w planach dalej podróżować po Polsce dopóki pogoda będzie dla nas łaskawa. Jeżeli chodzi o zagraniczne wyjazdy, to w planach mamy Azję, ale to kiedy tam polecimy, już nie zależy tylko od nas.

© iStock

© iStock

Tak wyglądały tegoroczne wakacyjne podróże Ani i Artura z CzasNaWywczas.pl, Anity i Pawła z 101CountriesBefore50.com oraz Gohy i Kamila z RobiMYPodróże.pl. A jak wyglądały Wasze wakacje? Udostępniajcie swoje zdjęcia i historie w mediach społecznościowych, oznaczając je hasztagiem #poLECIMY, a my wybierzemy najlepsze i udostępnimy je w naszych kanałach. 🙂


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?