Nuta tajemniczości, szczypta egzotyki, mnóstwo słońca i atrakcje z przyszłości. Arabia Saudyjska nie bez powodu stała się obowiązkowym celem wielu podróżników w 2024. Podczas jednej podróży zanurzysz się w pulsujących rytmach na festiwalu, pościgasz się po czerwonym piasku i zrobisz luksusowe zakupy.

W największym kraju Półwyspu Arabskiego olśnią Cię nie tylko wspaniałe starożytne zabytki i fascynująca kultura. Daj się zadziwić przepychem nowoczesnych miast, skalą festiwali i wszechobecnym luksusem. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Arabii Saudyjskiej. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kulturze i zabytkach tego państwa, zajrzyj do naszego pierwszego wpisu na ten temat: Arabia Saudyjska.

Odkryj zabawę na nowo

Arabia Saudyjska – atrakcje. Pora na zabawę

Tysiące ludzi pod sceną, światła laserów przebijające chmury dymu i najlepsza muzyka elektroniczna. Jeśli to brzmi jak Twoja melodia, wybierz się na festiwal MDL Beast w Arabii Saudyjskiej. Poczuj pulsujący rytm i pozytywne wibracje podczas wydarzeń takich jak Azimuth w Al-Ula, MDL Beast Rijad i World Fest w Dżeddzie. 

W Rijadzie czekać będzie na Ciebie też jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku, czyli Riyadh Season. Możesz iść na koncert, zobaczyć walkę bokserską, np. Mike’a Tysona podczas Ring of Fire, nauczyć się latać w tunelu aerodynamicznym lub wybrać się do kipiącego od efektów specjalnych parku rozrywki w stylu filmów przygodowo-podróżniczych. W Boulevard World poczujesz się niczym Indiana Jones, odkrywając zaginione cywilizacje i spotykając King Konga. 

Dwie rodziny oglądające gigantyczną kulę LED w pobliżu centrum rozrywki Takenda w Boulevard Riyadh City (c) Saudi Tourism Authority
Gigantyczna kula LED w centrum rozrywki Takenda, Boulevard Riyadh City (c) Saudi Tourism Authority

Na świetną zabawę możesz liczyć też w nadmorskiej Dżeddzie. Wskocz do motorówki Fire Boat rozpruwającej fale z niesamowitą prędkością i czekaj na moment, gdy obróci się ona o 360 stopni lub da szybkiego nura do wody. 

Wzdłuż krystalicznych wód Morza Czerwonego możesz również odwiedzić park wodny Cyan – największy w Arabii Saudyjskiej – albo zagrać w BattleKart. To połączenie kartingu elektrycznego, gier wideo i rzeczywistości rozszerzonej dosłownie zabierze Cię w przyszłość. 

Setki wydarzeń kulturalnych czekają także podczas Diriyah Season. Do wyboru masz m.in. koncerty muzyki na żywo, warsztaty kaligrafii, przedstawienia teatralne w tradycyjnych domach przy ulicy Nuzul, a także wyborne doświadczenia kulinarne.

Morze i wydmy, czyli coś dla aktywnych

Jeśli lubisz łączyć zwiedzanie z zastrzykiem adrenaliny, w Arabii nie musisz długo szukać. Niemal w każdym zakątku kraju czekają atrakcje, od których serce zadrży z emocji. Poczuj, jak koła samochodu 4X4 ślizgają się po czerwonym piasku wydm w okolicach Rijadu, a potem podziwiaj niezapomniany zachód słońca z Krawędzi Świata (Edge of The World). 

Zamiast koni mechanicznych możesz też dosiąść prawdziwego rumaka, np. w zachwycającym Density Farm Resort w Buraidah. Chłoń piękno saudyjskiej przyrody z grzbietu gorącokrwistego konia arabskiego. Powiew egzotyki zapewni Ci także przejażdżka na wielbłądzie, np. w parku dzikiej przyrody Nofa.

Dwie dziewczynki dołączają do ojca w zachodnim stroju i matki w tradycyjnym stroju podczas safari w Nofa Wildlife Park, ze stadem impali w tle (c) Saudi Tourism Authority
Safari w Nofa Wildlife Park, stado impali w tle (c) Saudi Tourism Authority

Wolisz sporty wodne? W Al Jubail wybierz się do zachwycającej mariny Al-Finateer, skąd możesz wypłynąć w rejs po Zatoce Perskiej wynajętą żaglówką lub motorówką. Wyobraź sobie skok do krystalicznie czystej, ciepłej wody i wielobarwne rafy koralowe. 

Rewelacyjne miejsca do nurkowania i dostęp do zabytków z listy UNESCO znajdziesz także w Dżeddzie. Pomyśl tylko: poranek wśród starożytnych murów, południe w cieniu obficie kwitnących parków, a popołudnie w „lesie” koralowców, wśród egzotycznych rybek. 

Wybierz swoją przygodę

Luksusowe zakupy, spa, galerie i teatry

Arabia Saudyjska to z jednej strony niesamowita przyroda i zabytki, a z drugiej nowoczesne miasta, które onieśmielają swoim rozmachem. Jednym z miejsc, w którym czuć klimat niczym z futurystycznego filmu, jest Rijah. W stolicy królestwa urok starego świata spotyka się z wizją XXI wieku. 

Ta nowoczesna metropolia słynie z drapaczy chmur, w tym najwyższego na świecie, liczącego 311 metrów wysokości Kingdom Center z punktem widokowym Sky Bridge. Znajdziesz tu jednak znacznie więcej, m.in. jeden z najbardziej kolorowych suków w kraju, najstarszy saudyjski uniwersytet i ponad cztery tysiące meczetów. 

Kilku młodych mężczyzn w zachodnich strojach podziwia nocne widoki na miasto z kultowego mostu Sky Bridge w Kingdom Center, którego charakterystyczna architektura jest oświetlona na różowo (c) Saudi Tourism Authority
Nocna panorama Rijadu ze Sky Bridge w Kingdom Center (c) Saudi Tourism Authority

Odwiedź też Riyadh Boulevard, czyli miejsce spotkań mieszkańców. Zobaczysz tam niesamowitą tańczącą fontannę, lukusowe butiki i restauracje, ale i teatry – Bakr Al-Sheddi Theatre czy Global Teathre z pokazami akrobatycznymi. Na zakupy wybierz się do eleganckiego centrum handlowo-rozrywkowego Bujairi Terrace, Riyad Parku czy U Walk. Wybór międzynarodowych restauracji i ekskluzywnych sklepów w tych miejscach przyprawi Cię o zawroty głowy.

Podróżujesz z dziećmi? Wybierzcie się do tutejszego zoo, muzeum lotnictwa Saqr Al Jazira Aviation Museum czy parku rozrywki The World Sights Park. Gdy przyjdzie pora na relaks, postaw na najbardziej luksusowe spa w mieście – Maison de Joelle i Al Faisaliah Spa by ESPA – lub napawaj się sztuką w butikowych galeriach Naila lub L’Art Pur, prezentujących wschodzących artystów z Arabii. 

Kolejna dzielnica, która pozytywnie Cię zaskoczy, to King Abdullah Economic City (KAEC). Niespełna dwudziestoletnia, jest jednym z najbardziej tętniących życiem ośrodków w królestwie. Chociaż ma opinię najważniejszego centrum ekonomicznego świata, stanowi jednocześnie idealny kierunek na urlop.

Dwóch mężczyzn wiosłujących na deskach na stojąco pod mostem w przystani Bay La Sun Marina (c) Saudi Tourism Authority
Paddleboarding w przystani Bay La Sun Marina (c) Saudi Tourism Authority

A to wszystko za sprawą lokalizacji nad brzegiem Morza Czerwonego, dużemu udziałowi terenów zielonych, a także atrakcjom na miarę najlepszego kurortu. Znajdziesz tu wspaniałe plaże, rewelacyjne warunki do nurkowania i wioślarstwa, a także centra rozrywki na najwyższym poziomie, np. pola do minigolfa, tory gokartowe, oraz restauracje na każdą kieszeń.Jeśli szukasz prawdziwie nadmorskiego luksusu, wybierz się do hoteli na wysepkach na Morzu Czerwonym, takich jak St. Regis Red Sea Resort i Ritz-Carlton Reserve. Z jakiegoś powodu uważa się je uważanych za jedne z najciekawszych na świecie. Może dlatego, że ich apartamenty pływają na wodzie?


Tekst powstał we współpracy z Saudi Tourism Authority.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?