Mumbai

Mumbaj lub jak zwykło się dawniej mawiać (i nadal mawia w Polsce) – Bombaj. Jakie macie skojarzenia? Popularny film „Slumdog. Milioner z ulicy” pokazał to miasto z mało korzystnej strony. Zaludnione i brudne… A przecież Bombaj ma wiele twarzy! No może wszystko zgadza się w kwestii zaludnienia – miasto to jest jednym z najgęściej zaludnionych na świecie. A jednocześnie jako dawne centrum byłej kolonii brytyjskiej posiada zupełnie inny klimat niż pozostałe miasta wschodu. Jaki? O tym najlepiej przekonać się na miejscu!

Co wyjątkowego znajdziemy w Mumbaju?

Miasto w 2004 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie bez wpływu na tę decyzję był fakt, że jest ono niezwykle różnorodne. Wystarczy wymienić najbardziej znaczące świątynie znajdujące się na jego terenie, by zdać sobie sprawę, że różne kultury i nacje funkcjonują w nim obok siebie.

Siedziba Western Railway w Mumbaju © iStock

Świątynie Mumbaju

W bazylice Mount Mary spotykają się wyznawcy wiary katolickiej, warto zajrzeć tam w okolicach 8 września, kiedy odbywa się tu wielki festiwal poświęcony Marii.

Kościół Mount Mary © iStock

Haji Ali Dargah to najważniejszy tutejszy meczet – powstał z inicjatywy bogatego arabskiego kupca. Ciekawostka – połączony jest on ścieżką widoczną tylko podczas odpływu z położoną na wyspie świątynią hinduistyczną Mahalaxmi!

Meczet Haji Ali Dargah © iStock

Jednak to Mumba Devi Mandir jest tą hinduistyczną świątynią, którą odwiedzają setki wiernych dziennie. Jeżeli chodzi o budowle sakralne to w Mumbaju warto też zobaczyć pochodzący z XIV wieku kompleks świątyń Walkeśwary.

Architektura kolonialna

Będąc w Mumbaju warto tak wyznaczyć trasę zwiedzania, by mieć okazję zobaczyć jak największą liczbę zabytków z okresu kolonialnego. Moim zdaniem warto w niej zawrzeć poniższe obiekty.

Brama do Indii wzniesiona w latach 1915-1924 na cześć króla Anglii Jerzego V i jego małżonki Marii. Jest to łuk triumfalny o wysokości 26 metrów.

Brama Indii © iStock

Muzeum Księcia Walii, powstało aby uczcić przybycie księcia Walii, późniejszego króla brytyjskiego Edwarda VII. Mówi się, że jest to najwspanialsze muzeum w całych Indiach.

Dworzec Kolejowy znany jako Dworzec Króla Śiwadźiego (dawniej Dworzec Królowej Wiktorii) cechuje się unikatowym stylem architektonicznym powstałym przy współpracy brytyjskich i indyjskich architektów.

Dworzec Króla Śiwadźiego © iStock

Mumbajska Giełda Papierów Wartościowych, zlokalizowana w centrum finansowym miasta przy Dalal Street, założono ją w 1875 roku i obecnie jest to najstarsza giełda w Azji.

Poczta Główna, budowana w latach 1904-1913 zachwyca konstrukcją z czarnego bazaltu, żółtych i białych kamieni.

Bombajskie Towarzystwo Azjatyckie, powstało ono w 1830 roku, obecnie w budynku ma swoją siedzibę najstarsza biblioteka publiczna w mieście.

Hotel Tadź Mahal, najwspanialszy hotel w mieście, znany m.in. z tego, że zatrzymywały się tu takie osoby jak Beatlesi, Jacky Kennedy, Mick Jagger, Angelina Jolie i Brad Pitt, Barack Obama…

Hotel Tadź Mahal © iStock

 Na koniec należy wspomnieć jeszcze o tym, że Mumbaj to nie tylko dawna brytyjska perła kolonialna i najbardziej ludne miasto w kraju, ale też stolica Bollywood! A jak ktoś jest w stolicy kina, to koniecznie musi się wybrać na seans do Regal Cinema. Zbudowano je w czasie wielkiego boomu kinowego, otwarto w 1933 i od tego momentu nieprzerwalnie można w nim oglądać kolejne wielkie produkcje.

Crawford Market © iStock

I jeszcze zakupy! W tym celu najlepiej wybrać się na tradycyjny, lokalny targ – Crawford Market, zlokalizowany w XIX wiecznym budynku zaprojektowanym przez ojca znanego wszystkim pisarza Rudyarda Kiplinga. Można tu znaleźć absolutnie wszystko!

Czyli kierunek Indie? 🙂

Zobacz oferty lotów i noclegi w Bombaju


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?