Grecja – niby już oswojona, niby doskonale znana… a jednak potrafi zaskoczyć. To nie tylko starożytne ruiny i piękne plaże, ale i prawdziwy kulinarny raj oraz prężny ośrodek współczesnej kultury. Poznaj 5 odsłon Hellady i sprawdź, czy Grecja to kierunek  również dla Ciebie.

1. Grecja dla miłośników wielkiej historii

Kolebka filozofii, demokracji i igrzysk olimpijskich. Prawdopodobnie Twoim pierwszym skojarzeniem, gdy tylko pomyślisz o Grecji, jest wielka, posągowa historia. Nic dziwnego – trudno o lepszy wakacyjny kierunek dla fanów odległej przeszłości. I to często naprawdę, naprawdę odległej. W położonej na Krecie miejscowości Knossos możesz zwiedzić ruiny pałacu, który rzekomo miał należeć do legendarnego króla Minosa.

Legenda swoje, historia swoje: według szacunków pałac liczy sobie od 3 400 do nawet 4000 lat. To nawet o 1500 lat więcej niż ateński Partenon! Kultura minojska, bo to do jej władców należał pałac, to jednak tylko jeden z wielu fascynujących rozdziałów historii Krety. Przez 465 lat wyspa należała do Wenecji. Przez kolejne 239 – do Imperium Osmańskiego. Każdy z tych epizodów (o ile można tak określić kilka wieków) pozostawił po sobie liczne ślady w materialnym i niematerialnym dziedzictwie największe wyspy Grecji.

ateny widok na akropol, ateny, grecja
Widok z Akropolu © iStock

2. Grecja dla foodies

Być może należysz do tych, którzy dobrze to wiedzą: jak turystyka, to koniecznie restauracyjno-knajpkowa! Chociaż grecka kuchnia nie zrobiła takiej kariery, jak włoska czy francuska, foodies na urlopie w Grecji narzekać nie powinni. Świeże ryby? Na wyciągnięcie ręki. Suwlaki czy gyros w picie? To już klasyki greckiego street foodu. Nieoczywistym, a świetnym wyborem dla miłośników dobrego jedzenia może być wyspa Kos. Kultura kulinarna zawsze jest odzwierciedleniem historii danego miejsca. Nie inaczej jest na tej położonej tuż przy tureckim wybrzeżu wyspie, na której swobodnie mieszają się wpływy wyspiarskiej kuchni Dodekanezu i orientalnych tradycji Azji Mniejszej.

Czego zatem warto spróbować w tawernach na Kos? Owoce morza – jak ośmiornice czy kalmary – to oczywisty wybór. Ale nie jedyny możliwy! Kuchnia wyspy odzwierciedla również jej rolniczą i pasterską historię. Właśnie dlatego skosztujesz tam chociażby krasotyri – sera z owczego i koziego mleka, pokrytego winnym osadem (i stąd popularnego jako przekąska do wina). Do sztandarowych potraw wyspy należą pitaridia (domowy makaron podawany z mięsem) oraz katimeria (serowe placuszki, często podawane z lokalnym miodem, np. tymiankowym). Do kulinarnych bogactw wyspy należy też, rzecz jasna, doskonałej jakości oliwa.

uczta z widokiem
Uczta z widokiem ©iStock

3. Grecja dla wielbicieli natury

Grecja kojarzy nam się głównie z niezliczonymi śródziemnomorskimi wyspami, więc łatwo zapominamy, jak bardzo jest górzysta. Nie przypadkiem górski masyw – Olimp – zajmował tak ważne miejsce w dawnych wierzeniach Hellenów. Mytikas, najwyższy szczyt tego masywu i całego kraju, wciąż pozostaje dość trudnym celem wspinaczki. Na szczęście obfitość trekkingowych tras w Grecji sprawi, że z pewnością znajdziesz taką, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb i możliwości.

Warto zwrócić uwagę, że góry czekają na swoich zdobywców nie tylko w kontynentalnej Grecji. Świetnym pomysłem na wycieczkę mogą być góry Krety – na przykład pasmo Lefka Ori ze słynnym wąwozem Samaria. Różnorodności krajobrazów doświadczysz również na Korfu. Ta położona tuż przy wybrzeżu Albanii wyspa zachwyca łagodnymi pasmami górskimi, białymi klifami, licznymi oliwnymi gajami, zielonymi lasami i – co oczywiste – plażami położonymi nad lazurową wodą. Jeśli będziesz mieć szczęście, dostrzeżesz wyskakujące z niej delfiny!

Korfu — Widok na morze i góry Paleokastritsa. Plaża na pierwszym planie to Agios Spiridon Beach, Grecja © iStock
Widok na morze i góry Paleokastritsa. Plaża na pierwszym planie to Agios Spiridon Beach, Korfu, Grecja © iStock

4. Grecja dla koneserów współczesnej kultury

Podczas podziwiania ruin świątyń i marmurowych posągów warto pamiętać, że współczesna grecka kultura również ma wiele do zaoferowania. Jeśli chcesz jej doświadczyć, to – jak to zwykle bywa – dobrym kierunkiem będzie stolica. To właśnie w Atenach mieści się EMST, czyli Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej. Nowoczesnej sztuki nie brakuje także w samej miejskiej przestrzeni, a to za sprawą bogato reprezentowanego w niej street artu. Co nieoczywiste, Ateny posiadają dynamicznie rozwijającą się scenę techno – fani całonocnych rave’ów nie zawiodą się.

Jeżeli stolica jest dla Ciebie zbyt mainstreamowa, masz alternatywę – to Saloniki. To miasto o bardzo długiej, wielokulturowej historii (co w Grecji nie powinno dziwić), a jednocześnie, paradoksalnie, w pewien sposób „młode”. Zróżnicowane życie nocne, artyści przejmujący poprzemysłowe przestrzenie, muzyczne i filmowe festiwale sprawiają, że Saloniki to nie tylko drugie co do wielkości miasto w Grecji, ale i kreatywne centrum tego kraju.

 Elewacja budynku w Atenach © shutterstock
Elewacja budynku w Atenach © shutterstock

5. Grecja dla poszukiwaczy wrażeń

Jeśli jesteś podróżnikiem, dla którego nie ma udanego urlopu bez zastrzyku adrenaliny, również dla Ciebie Grecja będzie strzałem w dziesiątkę. Weźmy pod lupę, na przykład, takie Santorini. Wyspa kojarzy się głównie z białymi budynkami i czarnymi plażami, a jednak ma do zaoferowania znacznie więcej! Nurkowanie w powulkanicznej jaskini lub przy wraku statku? Proszę bardzo! Windsurfing, kitesurfing czy żeglarstwo? Ależ oczywiście! Opcji jest wiele, więc miłośnicy sportów wodnych powinni być usatysfakcjonowani.

Popularnym kierunkiem wycieczek z Santorini jest Nea Kameni – położona nieopodal wysepka, która powstała dopiero w XVI wieku w wyniku erupcji wulkanu. To właśnie księżycowy krajobraz wulkanicznego krateru – i wspaniały widok na zatokę – jest celem odwiedzających. Uwaga: Nea Kameni wciąż jest wulkanem, przynajmniej w teorii, czynnym. Wprawdzie jego ostatnia (i to raczej mała) erupcja miała miejsce w 1950 roku, niemniej jest on nieustannie monitorowany pod kątem sejsmologicznym.

Widok z hotelowego okna na Santorini
Santorini © iStock

6. Grecja dla Ciebie

Grecja nie jest szczególnie dużym krajem, ani pod względem powierzchni, ani liczby ludności. Jednocześnie jest to kraj wielu podróżniczych możliwości. Jeśli to właśnie dziedzictwo tysiącleci ciągnie Cię do Hellady – znajdziesz tam dokładnie to, czego szukasz. Jeśli jednak wolisz skupić się na współczesności: miejskim życiu i relaksie na plaży, Grecja ma Ci także wiele do zaoferowania: smakowite dania na Kos, malownicze górskie szlaki, a może kreatywny ferment w Salonikach? Wybór należy tylko do Ciebie.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?