hero gwiazdka jak w filmie.jpg

Mroźny biegun północny, a może słoneczne Los Angeles? Klimat Bożego Narodzenia można poczuć w każdym zakątku świata, a pomagają nam w tym nie tylko świąteczne dekoracje, ale i kultowe produkcje filmowe. To właśnie one sprawiają, że co roku wspólnie z bliskimi gromadzimy się przed ekranem, ale śledzić doskonale nam znane losy ulubionych bohaterów. I mimo iż znamy ich historie na pamięć, wciąż do nich wracamy.

Ciepły koc oraz gorąca herbata lub czekolada to sprawdzony przepis na udany seans w domowym zaciszu. Czas na podróż śladami najpopularniejszych filmów świątecznych. Czy poznajesz te miejsca? Odwiedź je i poczuj się jak bohater kina! Nie planujesz wycieczki w najbliższym czasie? Spokojnie – razem z nami odkryjesz tajemnice świątecznych produkcji!

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi © iStock

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi © iStock

„Ekspres Polarny”, czyli magiczna siedziba św. Mikołaja w Rovaniemi

Pamiętasz przygody chłopca, który zwątpił w magię Bożego Narodzenia? Zajmij miejsce obok niego w pociągu i udaj się w podróż na biegun północny! Doskonale znany film familijny z 2004 roku to produkcja, którą kochają i dzieci, i dorośli. „Ekspres Polarny” sprawia, że każdy chce odwiedzić siedzibę Świętego Mikołaja w Rovaniemi! Fińska Laponia przywita Cię typowo świąteczną scenerią – niskie temperatury, śnieg i gorrrąca atmosfera, która rozgrzewa lepiej niż ciepła czekolada (choć i tę możesz wypić w przerwie między zwiedzaniem). Jak dostać się do Rovaniemi? Możesz zdecydować się na przykład na pociąg z Helsinek. Wioska Świętego Mikołaja znajduje się ok. 8 km od centrum Rovaniemi, a trasę tę możesz szybko pokonać autobusem. Siedzibę Mikołaja znajdziesz bez problemu, ale dla pewności podajemy adres: JOULUMAANTIE 1, 96930 KOŁO PODBIEGUNOWE, ROVANIEMI, FINLANDIA.

Panorama Wioski Świętego Mikołaja w Rovaniemi © iStock

Panorama Wioski Świętego Mikołaja w Rovaniemi © iStock

Wioska Świętego Mikołaja działa przez cały rok, a w okresie świątecznym poszczególne atrakcje są po prostu dłużej czynne. Każdy odwiedzający wioskę może udać się na spotkanie z Mikołajem w jego biurze. Sama wizyta jest bezpłatna, jednak osoby, które chcą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub film oraz otrzymać prezent od Świętego Mikołaja, muszą za to zapłacić. Obok biura Mikołaja działa jego Urząd Pocztowy. To miejsce, w którym można nadać pocztówkę z pieczątką samego Mikołaja! To jednak nie wszystkie atrakcje w Rovaniemi. Snowman World zachwyci wszystkich miłośników zimowych szaleństw – jest tu igloo, lodowisko czy piękne rzeźby lodowe. Wioska Świętego Mikołaja to miejsce, w którym możesz także zdecydować się na przejażdżkę psim zaprzęgiem lub skuterem śnieżnym. Jednym słowem – nie sposób się tutaj nudzić.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Rovaniemi

Choinka na Regent Street w Londynie © iStock

Choinka na Regent Street w Londynie © iStock

„To właśnie miłość” – 10 historii z Londynu

„To właśnie miłość” to bożonarodzeniowa komedia romantyczna w reżyserii Richarda Curtisa. Kultowa już produkcja zebrała śmietankę aktorską, której zadaniem było opowiedzieć widzom 10 historii miłosnych. Na pewno większość kinomaniaków doskonale pamięta scenę, w której Mark przychodzi pod dom Juliet, aby wyznać jej miłość. Co ciekawe, zapisany monolog, w tym słynne „to me, you are perfect” jest w całości autorstwa grającego tę postać aktora (w tej roli Andrew Lincoln). Jeśli chcesz poczuć się jak jeden z bohaterów filmu, wystarczy, że udasz się na lotnisko Heathrow pod Londynem. Sceny witania się ludzi zostały nakręcone z ukrytej kamery, po czym produkcja prosiła ich o zgodę na wykorzystanie wizerunku w filmie.

Downing Street 10 w Londynie © iStock

Downing Street 10 w Londynie © iStock

Mówiąc o „To właśnie miłość”, nie sposób pominąć doskonale znanego punktu na mapie Wielkiej Brytanii. Często ukazywana w filmie Downing Street 10 to rezydencja brytyjskiego premiera. I choć tak naprawdę na ekranie widzimy jedynie doskonale przygotowaną scenografię, warto udać się w te okolice i poczuć się jak David (w tej roli Hugh Grant), który krytykuje prezydenta USA podczas słynnej konferencji prasowej przed budynkiem. Downing Street 10 to także miejsce narodzin miłości Davida z pracującą w biurze Natalie. Mury rezydencji były również świadkiem tanecznej sceny z udziałem premiera – i choć Hugh Grant był nastawiony do niej negatywnie, ostatecznie ujęcia te stały się jednymi z kultowych kadrów filmu.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Londynie

Święta po kalifornijsku © iStock

Święta po kalifornijsku © iStock

„Holiday” – świąteczna zamiana domów

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać? Taka myśl przewodnia towarzyszyła głównym bohaterkom świątecznej komedii romantycznej „Holiday”. Amanda oraz Iris zamieniły się domami na dwa tygodnie, a przygoda ta stała się początkiem nowego etapu w życiu każdej z nich. W filmie można zauważyć kontrast między zimową, ośnieżoną Anglią, do której przyjechała Amanda, oraz słonecznym Los Angeles z nowoczesną infrastrukturą, czyli nowym miejscem zamieszkania Iris. Wielu fanów produkcji chciało odwiedzić klimatyczny, angielski dom, jednak jak się okazuje, powstał on jedynie na potrzeby filmu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Los Angeles. Choć dom Amandy ma być zlokalizowany w Brentwood, to zdjęcia frontu budynku przedstawiają willę z San Marino w Kalifornii. Dom został zaprojektowany przez słynnego architekta Wallace’a Neffa i do dziś stanowi miejsce spotkań fanów „Holiday” (adres willi: Orlando Road 1883, San Marino).

Panorama Los Angeles © iStock

Panorama Los Angeles © iStock

Czy święta w słonecznej Kalifornii mogą mieć przyjemny, bożonarodzeniowy klimat? Zdecydowanie tak! Okoliczne domy i trawniki zdobią liczne kompozycje świetlne oraz postaci elfów, św. Mikołaja czy reniferów. Będąc w okolicy, warto udać się na lodowisko, wziąć udział w świątecznej paradzie, ulicznych występach w klimacie Bożego Narodzenia czy też zaplanować dzień szaleństw w Disneylandzie. Tutaj magia świąt udzieli się zarówno dzieciom, jak i dorosłym!

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Los Angeles

Central Park zimą © iStock

Central Park zimą © iStock

„Kevin sam w Nowym Jorku” – sam w mieście będącym kolebką świąt

Druga część przygód chyba najsłynniejszego chłopca z produkcji filmowych to doskonała okazja do zwiedzenia Nowego Jorku. Kevin ma ręce pełne roboty, jednak sprawnie przemierza kolejne nowojorskie ulice. Jego bazą jest Plaza, czyli pięciogwiazdkowy hotel, który znajduje się na 5th Avenue i 59th Street. Blisko stąd do Central Parku, w którym były kręcone słynne sceny z karmieniem gołębi czy widowiskowym pokazem sztucznych ogni. Podążając śladami Kevina, koniecznie trzeba zajrzeć do Rockefeller Center. To właśnie tutaj można podziwiać jedną z najpopularniejszych choinek świata, w tym miejscu miało miejsce również spotkanie Kevina z mamą.

Jarmark świąteczny na Union Square w Nowym Jorku © iStock

Jarmark świąteczny na Union Square w Nowym Jorku © iStock

Jeśli Rockefeller Center to i pobliskie lodowisko, które jest jednym z najsłynniejszych tego typu obiektów w Nowym Jorku. Klimat Bożego Narodzenia można poczuć, spacerując 5th Avenue. Ozdobione witryny sklepowe najdroższych marek świata przykuwają uwagę, będąc jednocześnie doskonałym tłem do zdjęć. Nowy Jork to jednak nie tylko świąteczna podróż śladami Kevina. Miasto to przemienia się w kolebkę świąt, a uroczysty klimat czuć tutaj dosłownie wszędzie. Miłośnicy przystrojonych domów koniecznie powinni odwiedzić Brooklyn, a dokładnie dzielnicę Dyker Height. Mieszkańcy wręcz konkurują ze sobą o miano najlepiej przystrojonego domu, a w wyścigu tym pomagają im nawet profesjonalne firmy dekoratorskie. Wydanie kilkudziesięciu tysięcy dolarów się opłaca, przynajmniej z punktu widzenia turystów, którzy mogą podziwiać jedne z najlepszych świątecznych dekoracji.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Nowym Jorku

Świąteczny widok znad Sekwany © iStock

Świąteczny widok znad Sekwany © iStock

“Le père Noël est une ordur”, czyli świąteczny Paryż

Czas na jedną z najpopularniejszych świątecznych komedii francuskich, będącą adaptacją sztuki o tym samym tytule. Jednak zamiast czuwać pod telefonem zaufania jak Pierre, warto udać się na zwiedzanie Paryża. Jedne ze scen filmu kręcone są na Les Grands Boulevards, końcowe kadry można zlokalizować równie łatwo, ponieważ mowa o znajdującym się w 12 dzielnicy zoo Vincennes. Jednak Paryż ma nam do zaoferowania oczywiście znacznie więcej.

Świąteczna Wieża Eiffla © iStock

Świąteczna Wieża Eiffla © iStock

W świątecznym okresie miasto zdobią iluminacje, a witryny sklepowe wręcz ożywają. Na każdym kroku czuć zapach pieczonych kasztanów, a kiermasze bożonarodzeniowe (jak ten pod wieżą Eiffla) stanowią doskonały pretekst nie tylko do ich skosztowania, ale i zakupu pamiątkowych ozdób. Spacer Polami Elizejskimi wieczorową porą zachwyci nie tylko miłośników romantyzmu, z kolei choinka pod katedrą Notre-Dame stanowi obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty, choć spotkamy tu także lokalnych mieszkańców. Do tego kultowe Moulin Rouge, świąteczne atrakcje w Disneylandzie czy też szaleństwo na lodowisku. Paryż zachwyca o każdej porze roku, ale klimat Bożego Narodzenia jest tu po prostu wyjątkowy!

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Paryżu


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?