hero generyczne.jpg

Jedni się cieszą, drudzy marudzą, nie zmienia to faktu, że zima nadeszła. I okazuje się, że jest piękna! Codziennie jadąc do pracy, podziwiam niesamowite zimowe krajobrazy… różowe wschodzące słońce nad zamarzniętymi polami, oszronione drzewa, ośnieżone dachy… i myślę sobie: polska biała zima potrafi zachwycać. Przekonajcie się sami…

Naszą zimową podróż przez Polskę zaczynamy na południu kraju. Miejsce na zdjęciu do niewielka wieś o nazwie Skrzynka, w województwie małopolskim. Niedaleko stąd znajduje się Zamek w Dobczycach z XIII w., malowniczo położone Jezioro Dobczyckie i masa innych zabytków, a których więcej możecie poczytać tutaj.

Wieś Skrzynka

Stamtąd niedaleko już do Zakopanego – zimowej stolicy Polski. Do odwiedzin tego pięknego miasta chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ośnieżone Tatry wyglądają zachwycająco o tej porze roku, szczególnie podziwiane z przełęczy Przysłop Miętusi.

Przysłop Miętusi

Miłośnicy górskich wspinaczek wiedzą, że Babia Góra, zwana Matką Niepogody, to nie lada wyzwanie na zimową wyprawę. Do takiej wycieczki trzeba się dobrze przygotować, ale nikt nie powie, że nie warto – zimowych widoków z Babiej nie da się zapomnieć.

Babia Góra

Na moment opuszczamy górskie klimaty, i udajemy się do Krakowa. O tej porze roku jeszcze bardziej docenimy ciepłą atmosferę miasta, mnogość kafejek i barów, gdzie można rozgrzać się gorącą czekoladą czy innymi trunkami, po długim spacerze nad skutą lodem Wisłą.

Bulwar nad Wisłą, Kraków

Dalej nasz zimowy szlak wiedzie na zachód. Docieramy do Lubawki, niewielkiego miasteczka położonego u podnóża Gór Kruczych. Jesteśmy rzut beretem od Karpacza i najwyższego szczytu w Sudetach – Śnieżki.

Lubawka
Karpacz

Opuszczamy południe Polskie i ruszamy na północ. Na Mazury. Co roku od stycznia do marca na zamarzniętych taflach mazurskich jezior odbywają się imprezy bojerowe – tak jak ta na zdjęciu, która miała miejsce na jeziorze Święcajty, niedaleko Węgorzewa. Podobno akwen ten posiada wyjątkowo płaską powierzchnię lodu, co miłośników żeglarstwa lodowego skłoniło do organizowaniu tu zawodów już w latach 20. ubiegłego stulecia.

Jezioro Święcajty

Na zakończenie naszej zimowej foto-relacji docieramy do Trójmiasta. Niezwykłymi zimowymi widokami nad polskim morzem zachwycałam się na naszym blogu już w zeszłym roku, dziś po raz kolejny przekonuję się, że nasze wybrzeże o tej porze roku jest przepiękne.

Zatoka Gdańska

I na zakończenie odrobina fotograficznej symetrii z Gdańska…

Gdańsk

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Rrrodrigo, Martin J-N, mimo_, bolandrotor, Rantes, Rising Damp, _mafiozo, Konrad Jagodziński, decafinata


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?