Podróże międzynarodowe, wraz z pojawieniem się tanich przewoźników, stały się dużo bardziej dostępne i tańsze. Wciąż jednak na mapie świata znajdziemy miejsca, które od lat uznawane są za bardzo drogie. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek na racjonalną, mieszczącą się w Twoim budżecie organizację wyprawy do takich miejsc. Pod lupę weźmiemy dwa kierunki – Islandię i Malediwy. Sprawdź nasze sposoby!

Jeśli chcesz otrzymywać codzienną dawkę podróżniczych inspiracji i wskazówek na podróże po całym świecie bez wydawania fortuny – zaobserwuj eSky na Instagramie. W wyróżnionych relacjach znajdziesz nasze dotychczasowe porady i pomysły. Warto też rozważyć skorzystanie z aplikacji eSky, z którą uzyskasz dostęp do najlepszych okazji cenowych i zbierzesz najważniejsze informacje na temat Twojej podróży w jednym miejscu.

Off-road na Islandii
Off-road na Islandii © iStock

Przygotowując się do wyjazdu, nie tylko na Malediwy czy Islandię, warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Kosztuje ono zwykle kilka złotych dziennie, a może uchronić Cię przed znacznymi kosztami, w przypadku konieczności wizyty w szpitalu, np. przy skręceniu kostki.

Sprawdź oferty ubezpieczenia do kraju, do którego się wybierasz

O czym jeszcze warto pomyśleć, organizując budżetową wycieczkę na Islandię lub Malediwy?

Kraina Elfów po kosztach

Islandia od lat plasuje się w ścisłej czołówce najdroższych krajów świata. Hotele w Reykjavíku potrafią być nawet o kilkadziesiąt procent droższe niż w innych skandynawskich stolicach, nie wspominając o cenach w restauracjach. Te potrafią przewyższać europejską średnią prawie o połowę. Bardzo drogi jest również alkohol. Jak zatem zwiedzić Islandię, nie narażając się jednocześnie na całkowite wyczyszczenie portfela?

Camping namiotowy w Islandii
Camping namiotowy w Islandii © iStock

Wyjazdy na Islandię przed erą znanych przewoźników lotniczych traktowane były jako dość ekskluzywne przedsięwzięcie. Punktem zwrotnym dla sektora turystycznego Islandii było wprowadzenie tanich lotów na wyspę. Obecnie na oddaloną od Polski o ponad 2500 km Islandię można dostać się stosunkowo łatwo. Bilety lotnicze na Islandię są dostępne w promocji już od kilkudziesięciu złotych w jedną stronę. Problem mogą stanowić noclegi i życie na miejscu.

Na szczęście jest kilka sposobów na tanie zwiedzanie Islandii. Coraz większą popularnością cieszą się kempingi. Ich sieć się stale rozrasta, są dobrze zorganizowane i nieporównywalnie tańsze od hoteli czy hosteli. Warto jednak pamiętać, że Islandia leży na granicy koła podbiegunowego i spanie w namiocie poza okresem letnim będzie dość osobliwym doświadczeniem. Siła islandzkiej natury jest wyczuwalna od pierwszych chwil na wyspie i trzeba naprawdę mierzyć siły na zamiary.

Spanie w namiocie dachowym na Islandii
Spanie w namiocie dachowym na Islandii © iStock

Najtańszym sposobem podróżowania po Islandii jest autostop. Islandczycy mówią świetnie po angielsku, rozumieją ideę autostopowania i chętnie się zatrzymują. Minusem tej formy przemieszczania się jest niewątpliwie ograniczony ruch drogowy i podróżowanie najczęściej tylko głównymi szlakami. Wszystkie inne sposoby podróżowania po wyspie tj. wynajęty samochód, autobusy i krajowe loty będą dość drogie dla przeciętnego polskiego turysty. Warto rozważyć opcję wypożyczenia samochodu terenowego z namiotem dachowym. Próg wejścia może na początku zaboleć portfel, ale w ostatecznym rozrachunku rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści. Odpada konieczność rezerwowania noclegów i stołowania się w drogich restauracjach. Podróżując po miastach warto szukać miejsc parkingowych w tańszej strefie P3 oznaczonej kolorem niebieskim.

Gorące źródła na Islandii
Gorące źródła na Islandii © shutterstock

Samochody terenowe często wyposażone są w kuchnię polową do samodzielnego przyrządzania posiłków. W przypadku samodzielnego gotowania na zakupy warto się udać do najtańszych sklepów sieciowych Bonus oraz Kronan. Nie ma potrzeby kupowania wody butelkowanej. Woda na Islandii jest jedną z najczystszych na świecie i zimna nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Będąc w Reykjaviku warto zapisać się na darmowe zwiedzanie miasta w ramach Free Walking Tour. Piesze wycieczki po stolicy organizowane są cyklicznie i cieszą się dużą popularnością. Nie jest tajemnicą, że doświadczenie flagowej atrakcji Islandii, czyli gorących źródeł, jest często płatne. Warto poszukać darmowych miejsc tego typu na wyspie, np. Fosslaug czy Guðrúnarlaug. Poza sezonem panuje w nich często bardzo kameralny klimat.

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź oferty lotów i noclegów na Islandii

Rajskie Malediwy dostępne dla każdego

Kilkanaście lat temu Malediwy były wakacyjnym kierunkiem zarezerwowanym dla bogatych. Sytuacja uległa zmianie wraz z rozwojem siatki połączeń lotniczych, nowych mediów i popularyzacją tanich sposobów podróżowania. Przełomowa była również zmiana przepisów, która umożliwiła otwieranie pensjonatów na lokalnych wyspach. Malediwy to fascynujący kraj, który można poznawać niezależnie z zachowaniem rozsądnego budżetu wyprawowego. Archipelag wraz z państwem wyspiarskim warto zaplanować na własną rękę i nie korzystać z ofert biur podróży, które za tego typu wakacje każą sobie płacić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Alert cenowy na najtańsze połączenia lotnicze będzie dobrym sposobem na zaplanowanie rozsądnego cenowo wyjazdu. Dzięki tej opcji nie przegapisz pojawiających się okresowo promocji i będziesz zawsze na bieżąco z kształtującymi się cenami biletów. Warto poszukać tańszych lotów łączonych, aby zaoszczędzone na biletach środki wydać na poznawanie uroków wyspiarskiego raju.

Prom na Malediwach
Prom na Malediwach © iStock

Smart travelling w przypadku Malediwów warto aktywować już po wylądowaniu na płycie lotniska Velana. Turyści wybierający się do centrum Malé najczęściej korzystają z taksówek, mimo że tańszym rozwiązaniem są regularnie kursujące promy. Wybierając się na Malediwy, warto zdecydować się na podróż po kilku, położonych blisko siebie wyspach, aby zaoszczędzić czas i trzymać w ryzach wyprawowy budżet. Przed korzystaniem z usług warto upewnić się, czy cena finalna zawiera wliczone podatki. Powszechną praktyką wśród wyspiarzy jest doliczanie do cen serwisu czy posiłków dodatkowych opłat. A jest ich całkiem długa lista – od kosztu za transfer lotniskowy przez opłatę środowiskową aż doliczanie dodatkowych opłat do obsługi hotelowej.

Relaks na Malediwach
Relaks na Malediwach © iStock

Na wyspach popularne są trzy formy zakwaterowania: resorty, cruisery z kajutami i obiekty typu guest house. Trzecia opcja wypada najkorzystniej cenowo i często jest najbliższa lokalnemu folklorowi i tradycjom. Pod wieloma względami podróżowanie z ograniczonym budżetem na Malediwach jest znacznie lepsze niż pobyt w jednym z luksusowych kurortów. Wystawne ośrodki wczasowe zbudowane są często na prywatnych wyspach i odizolowane od reszty kraju, ograniczając możliwość wniknięcia w klimat ulicy czy obserwowania Malediwczyków podczas ich codziennych czynności.

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź oferty lotów i noclegów na Malediwach


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?