hero kopiec kosciuszki c urzad miasta krakowa.jpg

Ciekawa architektura, interesująca historia, bogata oferta kulturalna, smaczna kuchnia, tętniące życiem ulice i place (także po zmroku) oraz zieleń i przyroda, z którą można obcować nie wyjeżdżając z miasta. Brzmi wakacyjnie i zachęcająco? Świetnie – zapraszamy zatem do Krakowa!

Wakacje to naprawdę idealny moment, aby się przekonać, że Kraków to miasto właściwie niewyczerpalnych możliwości, w którym można spędzać czas aktywnie robiąc fantastyczne rzeczy.

Wieże Wawelu © Miasto Kraków
Wieże Wawelu © Miasto Kraków

Na Kraków można spojrzeć z różnych perspektyw: historycznej – to dawna stolica Polski, miasto koronacyjne i nekropolia królów Polski, naukowej – w mieście działa Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia i jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie; kulturowej – tu żyli i tworzyli polscy nobliści, a także przyrodniczej – w stolicy Małopolski jest aż 50 parków i najstarszy w Polsce ogród botaniczny. Od czego zatem zaczniemy?

Widok znad Błoń na Stare Miasto © Miasto Kraków
Widok znad Błoń na Stare Miasto © Miasto Kraków

Krakowskie must see

Są takie miejsca w Krakowie, które po prostu trzeba zobaczyć. Z pewnością będzie to Rynek Główny – największy plac w mieście (4 hektary powierzchni!) i jeden z największych rynków Europy, wytyczony w 1257 r. Po jego środku znajdują się Sukiennice, czyli najstarsze krakowskie „centrum handlowe”, którego pierwowzorem były drewniane kramy sukienne otoczone dookoła budami, jatkami i straganami. Nieopodal znajduje się 70-metrowa wieża ratuszowa – jedyna pozostałość po pierwszej siedzibie władz miasta, której piwnice skrywają dawne więzienie i izbę tortur. Na Rynku jest też kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem autorstwa Wita Stwosza i gwieździstą polichromią pędzla Jana Matejki oraz dwie kościelne wieże – z tej wyższej, 81-metrowej, codziennie co godzinę hejnalista wygrywa krakowski hejnał.

Katedra i Zamek na Wawelu © Miasto Kraków
Katedra i Zamek na Wawelu © Miasto Kraków

Rynek Główny otaczają pełne uroku kamieniczki, które można podziwiać m.in. podążając Drogą Królewską (z placu Matejki, ul. Floriańską i Grodzką do Zamku Królewskiego na Wawelu) – czyli dawnym szlakiem uroczystych monarszych wjazdów koronacyjnych. I na koniec wzgórze wawelskie – od wczesnego średniowiecza siedziba świeckiej i duchownej władzy – które jest dla Krakowa tym, czym Akropol dla starożytnych Aten. Znajdująca się na nim gotycka Katedra jest królewską nekropolią, ale pochowano w niej także niektórych bohaterów narodowych, m.in. Tadeusza Kościuszkę i marszałka Józefa Piłsudskiego. Z kolei renesansowy Zamek Królewski słynie z arkadowego dziedzińca. Jego Komnaty Królewskie zdobi unikatowa kolekcja 137 arrasów, a w Skarbcu Koronnym znajduje się Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski.

Nie tylko Stare Miasto

Aby poznać Kraków warto jednak zapuścić się dalej i wyjść poza okalające Stare Miasto planty. Poczuć klimat Kazimierza – niegdyś samodzielnego miasta zamieszkiwanego w dużej części przez Żydów – i zwiedzić siedem synagog. Zobaczyć, jak różnorodne jest Podgórze – z kopcem Krakusa, będącym rzekomo grobowcem legendarnego Kraka – założyciela miasta. Zaplanować spacer wzdłuż Rudawy na Zwierzyńcu i dotrzeć do miejsca, gdzie według przekazów stała niegdyś prasłowiańska świątynia – gontyna. Odwiedzić Nową Hutę – zaprojektowane od podstaw miasto, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku, a dziś to koronny przykład socrealizmu. Udać się na Zabłocie – do niedawna całkowicie industrialny obszar, na terenie którego mieszczą się obecnie dwie instytucje kultury: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, a który jest także ważnym ośrodkiem inicjatyw artystycznych.

CRICOTEKA i Zabłocie © Miasto Kraków
CRICOTEKA i Zabłocie © Miasto Kraków

Historia za każdym rogiem

Kraków ma też różnorakie propozycje dla fanów historii. Na początek Muzeum Krakowa z jego oddziałami. Będąc na Rynku warto zejść do jego podziemi i poczuć atmosferę średniowiecznego targowiska. Przy okazji wizyty w muzeum dowiesz się, ile ważysz w centnarach i czym jest słynny „bochen”. W Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach zachwycą Cię z pewnością obrazy Jana Matejki czy Jacka Malczewskiego. W Fabryce Emalia Oskara Schindlera poznasz niezwykłą historię człowieka, który uratował od zagłady ponad tysiąc Żydów. Z kolei w Muzeum Lotnictwa Polskiego zobaczysz Kukułkę, amatorski samolot złożony – w mieszkaniu! – przez Eugeniusza Pieniążka, którym uciekł z Polski do Jugosławii. Fanów motoryzacji zainteresuje zapewne Muzeum Inżynierii Miejskiej, które przedstawia dzieje komunikacji miejskiej począwszy od tramwaju konnego.

Kładka Ojca Bernatka i Podgórze © Miasto Kraków
Kładka Ojca Bernatka i Podgórze © Miasto Kraków

Gra w zielone

Wakacje to także wypoczynek w cieniu drzew, pikniki na łące i słodkie nicnierobienie nad wodą. Rozłóż koc nad Wisłą, poczytaj książkę na Błoniach, albo pooddychaj jodem w tężni solankowej nad Zalewem Nowohuckim. Wolisz aktywność? Wskocz na rower i rusz do Lasu Wolskiego, a po drodze odwiedź mieszkańców krakowskiego ogrodu zoologicznego. Albo zaplanuj spływ kajakowy rzeką Dłubnią i zobacz dzikie oblicze miasta. Na tych, którzy chcieliby spojrzeć na Kraków z góry, czeka pięć kopców, w tym ten najwyższy – 35-metrowy kopiec Piłsudskiego. A kto chce złapać trochę letniej opalenizny powinien wybrać się nad Bagry, gdzie można także pożeglować.

Zalew Nowohucki © Miasto Kraków
Zalew Nowohucki © Miasto Kraków

Klimat jakich mało

Daj sobie czas na zwiedzanie miasta! Warto niespiesznie posnuć się jego uliczkami, przysiąść w kawiarni, zjeść coś pysznego – w tym koniecznie maczankę krakowską i obwarzanka – okrągły symbol Krakowa. Spacer ze Starego Miasta na Podgórze kładka Ojca Bernatka, w towarzystwie balansujących rzeźb autorstwa Jerzego Kędziory, to ciekawy pomysł na wieczór. A jeśli zmęczy Cię już trochę gwar miasta, możesz spróbować poszukać wyciszenia w krakowskich kościołach albo ciut dalej od centrum – w klasztorach kamedułów i benedyktynów. Bo w Krakowie wakacje mogą być wręcz mistyczne!

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Krakowie

Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?