hero latanie w zimie.jpg

Samoloty latają również w zimie. Dostępne są wtedy tanie bilety lotnicze, a linie lotnicze wcale nie zawieszają swojej działalności. Jednak latanie zimą wiąże się niekiedy z dość specyficznymi kwestiami i problemami. W planowaniu lotu trzeba, w dużo większym stopniu niż w lecie, brać pod uwagę warunki atmosferyczne i duże niekiedy różnice temperatur pomiędzy miejscem startu i lądowania. Oto garść naszych porad i sugestii, o których warto pamiętać.

Latanie w zimie – od czego zacząć?

Rada naczelna jest właściwie taka sama jak zwykle, przy innych rodzajach podróży – planuj, planuj i jeszcze raz, planuj. Nie może być inna dla lotów zimowych. Jeśli to możliwe, to wybierz porę lotu poza godzinami szczytu, unikaj tłumów i związanego z nimi stresu. Zresztą nie tylko stresu, ale również infekcji i przeróżnych chorób, którymi w zimie zarazić się znacznie łatwiej a które twoją podróż zamienić mogą w udrękę.

Oczekiwanie na lotnisku © iStock

Oczekiwanie na lotnisku © iStock

Jak przygotować się na pobyt na lotnisku?

Bądź przygotowany na dłuższe pobyty na lotniskach, w portach przesiadkowych, z powodu opóźnień w startach samolotów. Nie pozwól aby wykończyła Cię lotniskowa nuda. Weź coś do czytania, drobne urządzenia elektroniczne, przy których chętnie spędzasz czas. Jeśli podróżujesz z dziećmi, to pamiętaj także o nich. Np. ulubiona gra planszowa w podręcznym bagażu to dla rodziny bardzo dobry pomysł. Nawet w przypadku odwołań lotów, opóźnień, przedłużającego się czekania, staraj się zachować spokój, a nawet humor. Twoja złość czy niegrzeczne wobec personelu zachowanie, na ogół i tak nie zmieni złej sytuacji, a może jeszcze pogorszyć i tak napiętą często atmosferę. Korzystaj z toalety przed wejściem na pokład samolotu. W zimie zdarzają się sytuacje, gdy trzeba dłużej siedzieć na swoim miejscu (np. przez turbulencje) i ze względów na zasady bezpieczeństwa nie można go opuścić.

Zimowa podróż samolotem © iStock

Zimowa podróż samolotem © iStock

Jak przygotować się na przesiadki?

Gdy podróżujesz z przesiadkami, sprawdź sytuację i ewentualne problemy z następnym połączeniem od razu po opuszczeniu maszyny, którą doleciałeś, nawet jeśli masz teoretycznie wiele godzin do kolejnego lotu. To pozwoli ci od razu zorientować się w sytuacji i zawczasu, na spokojnie podjąć kroki, które są niezbędne, np. zmianę rezerwacji. Zabierz ze sobą telefon komórkowy z ładowarką i powerbankiem. W przypadku przerw w podróży, utknięcia na jakimś lotnisku przesiadkowym i dużych opóźnień, które mogą się zdarzyć, potrzebować będziesz na pewno kontaktu z bliskimi osobami, które na Ciebie czekają i niepokoją się.

Bagaż podręczny © iStock

Bagaż podręczny © iStock

Jak się spakować?

W podręcznym bagażu powinno znaleźć się również miejsce dla cieplejszej odzieży, np. swetrów, kurtek nieprzemakalnych itp. W samolocie mocno chłodno bywa i latem, natomiast nigdy nie wiadomo, czy np. na lotnisku nie ma awarii ogrzewania. Parę godzin w zimnej poczekalni nie należy do przyjemności, nie mówiąc już o zdrowiu. W klasie ekonomicznej – na długą podróż weź koc do bagażu podręcznego – przyda się, zwłaszcza dzieciom lub osobom starszym. Drobne, energetyzujące, nawet słodkie zakąski i snacki są doskonałym pomysłem na podróż w zimie, których nie powinno zabraknąć w bagażu podręcznym.

Samolot nad ośnieżonymi Alpami © iStock

Samolot nad ośnieżonymi Alpami © iStock

Jak dbać o zdrowie w podróży?

Jeśli podróżujesz w trakcie epidemii grypy, to warto pomyśleć o szczepieniu. Nie stanowi ono stuprocentowej gwarancji zdrowia, ale zmniejsza prawdopodobieństwo złapania infekcji. Spakuj też niewielką apteczkę podróżną z lekami pomagającymi przede wszystkim przy infekcjach. Ubieraj się ciepło i „na cebulkę”, tak aby w razie możliwości nie wyziębić się lub przegrzać.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?