herocitybreakAteny.jpg

Gdzie lecieć na city break? Idealny kierunek to Ateny! Przedstawiamy pięć bezpłatnych atrakcji i sprawdzone sposoby na zwiedzanie za darmo. Ateny czekają wraz ze starożytną architekturą, pyszną kuchnią i… zdecydowanie lepszą pogodą niż w Polsce.

Ateny są jednym z ulubionych kierunków na kilkudniowe wypady nie tylko dla miłośników historii starożytnej. Na city break wybierają się tu także wielbiciele uczciwej i pysznej kuchni greckiej oraz… tanich wycieczek. Dlaczego? Miasto to od kilku lat uchodzi za jedną z najtańszych stolic europejskich, z łatwością można dostać się tu tanimi liniami lotniczymi, a to nie koniec oszczędności. Zwiedzać też można za darmo – wystarczy wiedzieć, kiedy i gdzie się udać. Gotowi? Start!

Kobieta podziwiająca ruiny amfiteatru © iStock
Kobieta podziwiająca ruiny amfiteatru © iStock

Co zobaczyć w Atenach? Anafiotika i Psirí

Gdzie najlepiej poczujesz prawdziwy klimat Aten? Najlepiej wybrać się do dwóch tradycyjnych, ale różnych dzielnic – Anafiotiki i Psirí. Pierwsza w nich leży przy północnych zboczach Akropolu i nazywana bywa dzielnicą zbudowaną z kostek cukru. Jej charakterystyczne białe domki ustawione ciasno obok siebie wyglądają jakby były przeniesione do metropolii z jednej z greckich wysp. I jest w tym ziarno prawdy! Ich budowniczowie pochodzili z Cyklad, a dokładnie z wyspy Anafi, a swoje domy wybudowali podobno w ciągu jednej nocy! Dziś jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Atenach. Spacer po krętych i wąskich uliczkach pozwala odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

citybreakateny2
Widok na dzielnicę Anafiotika © iStock

Kojarzysz atmosferę rzymskiego Zatybrza lub paryskiego Montmartre’u? Własne miejsce o podobnym charakterze mają też Ateny. Co zobaczyć w dzielnicy Psirí? Chociaż jeszcze trzy dekady temu omijano ją szerokim łukiem, dziś kilkanaście uliczek, główny plac i bielone wapnem budynki przyciągają nie tylko turystów, ale – co jest dobrą wróżbą – mieszkańców Aten. Można tu zjeść, napić się wina, posłuchać muzyki na żywo, obserwować codzienność ateńczyków i po prostu wypoczywać w rytmie slow. Ceny w restauracjach i barach są stosunkowo niskie, a specjały naprawdę warte grzechu! Wpadnij tu na poranną kawę, popołudniowy lunch lub wieczorną biesiadę. Psirí to także raj dla miłośników staroci, ponieważ ta niewielka dzielnica mieści ciekawy targ z antykami, starymi książkami, mapami i trudnymi do znalezienia gdziekolwiek indziej przedmiotami. Gdzie go szukać? Przy ulicy Ermou, która jest granicą między Psirí a równie modną i chętnie odwiedzaną Plaką.

herocitybreakAteny.jpg
Tradycyjna, klimatyczna uliczka w Atenach © iStock

Starożytne Ateny – zwiedzanie za darmo

Być w Atenach i nie pójść na Akropol? Niestety wielu turystów rezygnuje z tej atrakcji, ponieważ odstrasza ich drogi bilet wstępu. Mamy jednak dobrą wiadomość. Odpowiednio planując city break, możesz zobaczyć starożytne skarby bezpłatnie. Kiedy Akropol za darmo udostępnia swoje podwoje? Darmowe zwiedzanie Akropolu możliwe jest kilka razy w roku: 6 marca (Dzień Pamięci Meliny Merkouri), 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków), 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów), w ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa) i 28 października (święto OXI). To nie koniec darmowych dni na Akropolu! Po sezonie, od 1 listopada do 31 marca, starożytne cuda można zobaczyć za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

citybreakateny4
Kobieta fotografująca Akropol © iStock

Co z pozostałymi dniami tygodnia? Po sezonie bilety są tańsze o połowę! Kosztują wtedy odpowiednio 10 euro, jeśli odwiedzasz tylko wzgórze Akropolu i jego północne zbocze (m.in. z teatrem Dionizosa) lub 15 euro, gdy planujesz zobaczyć Akropol wraz ze zboczami i 6 innych obiektów zabytkowych, a więc Agorę Ateńską, Lyceum Arystotelesa, Kerameikos, Bibliotekę Hadriana, świątynię Zeusa Olimpijskiego i Agorę Rzymską. Druga wejściówka jest ważna aż 5 dni! Warto też wiedzieć, że Akropol za darmo dostępny jest przez cały rok m.in. dla młodzieży do 25. roku życia (z dowodem tożsamości) i studentów (z legitymacją). Bez płacenia starożytne artefakty można podziwiać też na stacjach metra Syntagma, Monastiraki i Evangelismos. Szukasz najlepszego ujęcia Akropolu do zdjęć? Wybierz się na plac Monastiraki i do działających przy nim na tarasach knajpek.

Sprawdź oferty ubezpieczenia podróżnego
citybreakAteny5
Widok na Akropol © iStock

Co jeszcze zobaczyć w Atenach? Uroczysta zmiana warty i okolice parlamentu

Kojarzysz greckich żołnierzy w plisowanych białych spódnicach i zabawnych butach z pomponami? Koniecznie wybierz się zobaczyć ich na żywo! Wystarczy, że wybierzesz się na zmianę warty pod Grób Nieznanego Żołnierza pod grecki parlament. Znajduje się on nad stacją metra Syntagma, więc z pewnością trafisz. Chociaż wartownicy wymieniają się każdego dnia co każdą pełną godzinę, najbardziej uroczysty i pełen artyzmu spektakl odbywa się w niedzielę o godzinie 11. Wtedy zatrzymuje się ruch na głównej ulicy, po której maszeruje defilada żołnierzy z elitarnej jednostki Ewzoni. To właśnie oni ubrani są w tradycyjne mundury z czerwoną czapką z długim czarnym chwostem oraz pomponiastymi butami. Wydarzenie to przyciąga, zwłaszcza w sezonie, tłumy. Pamiętaj więc, aby pojawić się na miejscu odpowiednio wcześnie, żeby zająć dobre miejsca.

To nie koniec darmowych atrakcji w okolicy parlamentu. Co warto zwiedzać? Ateny w tej części miasta oferują m.in. tarasy widokowe na wzgórzu Lykavitos, o których piszemy więcej niżej. Warto wybrać się też do Ogrodu Narodowego, w którym na powierzchni 15 hektarów znajdziesz parkowe alejki otoczone przez niemal 500 gatunków roślin, w tym przez szpaler palmowy. Ścieżki wiją się wokół stawów (w niektórych z nich zobaczysz żółwie!), a także prowadzą do Muzeum Botanicznego, bezpłatnego minizoo czy starożytnych mozaik rzymskich odkrytych przy okazji wykopalisk archeologicznych.

citybreakAteny6v
Kobieta fotografująca jedno z ateńskich wzgórz © iStock

Co warto zwiedzać? Ateny to piękne panoramy

Położone na wzgórzach Ateny, podobnie jak Lizbona czy Rzym, oferują wspaniałe – mniej i bardziej znane – punkty widokowe. Najsłynniejszy jest wspominany wyżej taras na wzgórzu Lykavitos, na którym przed zachodem słońca gromadzi się prawdziwy tłum. Oprócz wspaniałych widoków na Akropol można podziwiać ponownie… żołnierzy, którzy z masztu obok kościółka Agios Georgios o tej porze uroczyście ściągają grecką flagę. Jeśli będziesz tam wcześniej, pamiętaj, że wstęp do świątyni jest bezpłatny! Po zmroku ateńczycy rozsiadają się w okolicy na kocach z butelką wina w ręku i pieśnią na ustach, ponieważ picie alkoholu w miejscach publicznych jest tu dozwolone. Wejście na wzgórze jest darmowe, ale jeśli chcesz dostać się tam szybciej, możesz wjechać kolejką za ok. 7,5 euro.

Inne punkty widokowe, mniej znane, a przez to również mniej oblegane przez turystów, to m.in. Wzgórze Aresa, które znajduje się blisko Akropolu, a także Wzgórze Muz, czyli Filopappou. Pierwsze z nich, nazywane też Areopagiem, to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców miasta na randki. Jeśli wybierasz się na city break z drugą połówką, koniecznie się tam wybierz. Widać z niego nie tylko wspaniale podświetlony nocą Akropol, ale też panoramę całego miasta. Na Wzgórzu Muz, nazywanym też Filopappou czy Seggio, znajdziesz m.in. rzymski pomnik Filopapposa. W jego okolicy ustawiono wiele ławek, z których można podziwiać panoramę pełną białych fasad ateńskich domów.

Małgorzata Milian

Dziennikarka i redaktorka z 15-letnim stażem. Najchętniej pisze o ludziach, podróżach i kulinariach. W nowych miejscach wyostrza zmysły, ponieważ uważa, że najlepszymi przewodnikami są własny nos i uszy.FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?