karnawal hero.jpg

Jeśli karnawał, to tylko w Rio de Janeiro? Zdecydowanie warto znaleźć się na największej, najbarwniejszej i najgłośniejszej imprezie świata w Brazylii, ale… Bliższa, a przez to krótsza i tańsza wyprawa na Teneryfę również pozwoli Ci wyszaleć się w rytmie muzyki i poczuć karnawałowego ducha. Sprawdź, kiedy jest karnawał w Rio i Santa Cruz de Tenerife, a także jakie atrakcje czekają tam na Ciebie w sezonie karnawałowym w 2023 roku.

Kiedy jest karnawał w Rio?

Festiwal karnawałowy w Rio de Janeiro odbędzie się w dniach 17-25 lutego 2023 roku. Wtedy miasto „przebierze się” w cekiny i pióra oraz rozbrzmi dźwiękami samby, śpiewów i doskonałej zabawy niemal miliona ludzi z całego świata. Skąd ta data? Od 1840 roku, gdy w Rio po raz pierwszy Portugalczycy zorganizowali maskaradę „Entrudo” z polką i walcem zamiast samby, karnawał organizowany jest na tydzień przed tzw. Środą Popielcową zwiastującą w kościele katolickim początek Wielkiego Postu. Sama nazwa wydarzenia, a więc carnival odnosi się do tego okresu. Pochodzi ona od słów „carne” oraz „vale” i oznacza… pożegnanie z mięsem. Symboliczny początek karnawału w Rio to koronacja króla Momo przez burmistrza miasta. Odbędzie się ono 17 lutego i otworzy drzwi do licznych balów, parad i imprez ulicznych. Najważniejsza parada tzw. championów, a więc sześciu najlepszych szkół samby w danym roku, zaplanowana jest na 25 lutego.

Tancerze podczas karnawału © Emanuel Tadeu on Pexels
Tancerze podczas karnawału © Emanuel Tadeu on Pexels

Karnawał w Brazylii – gdzie i co przeżyć?

Epicentrum karnawału w Rio z ekstrawagancką i żywiołową paradą samby jest Sambodrom. Ta wielka betonowa konstrukcja o długości 700 metrów z trybunami widokowymi po obu stronach alei Marquês de Sapucaí mieści nawet do 90 tys. osób! Chcesz zobaczyć najbarwniejsze stroje i najlepszych tancerzy kroczących krokiem samby w rytmie muzyki trąbek i bębnów? Śpiesz się, aby z wyprzedzeniem kupić bilet na to oszałamiające widowisko. Impreza na Sambodromie jest biletowana. Wejściówki w 2023 roku kosztują – zależnie od typu miejsca – od 24 dolarów za miejsca nienumerowane i stojące do 794 dolarów za możliwość wejścia do strefy VIP. Pamiętaj, że najszybciej sprzedają się bilety na imprezy niedzielne i poniedziałkowe, które tłumnie odwiedzane są przez żądnych doskonałej zabawy Brazylijczyków. W pozostałe dni tygodnia karnawałowego też nie brakuje atrakcji, a jest nieco spokojniej.

Tancerze samby na sambodromie © iStock
Tancerze samby na sambodromie © iStock

Brazylijski karnawał 2023 – nie tylko na Sambodrom…

Bez dwóch zdań karnawał w Rio to największe, najbardziej kolorowe, najgłośniejsze i najbardziej radosne widowisko na Ziemi, a także najważniejsze wydarzenie w brazylijskim kalendarzu kulturalnym. Chociaż główną jego atrakcją są parady na Sambodromie, „el carnaval” to nie tylko podziwianie tańca podczas imprez biletowanych. To także możliwość świetnej zabawy i sprawdzenia się samemu w sambie podczas imprez ulicznych towarzyszących festiwalowi. W jego czasie miasto naprawdę nie śpi! Wybierz się na darmowe imprezy uliczne organizowane przez szkoły tańca i zespoły muzyków, a więc blocos e bandas. Jest ich ponad 300! W dzielnicy Cinelândia tańczy się do muzyki z lat 40.-60. Najstarszy zespół uliczny Rio, czyli Cordao do Bola Preta, występuje na Avenida Rio Branco. W Rio nie można przegapić też występu kultowego zespołu Banda de Ipanema z jego słynną piosenką przewodnią Cidade Maravilhosa. Znajdziesz go m.in. w Parku Generała Osorio, na alei Vieira Souto i ulicy Rua Visconde de Piraja.

Plaża Ipanema w Rio de Janeiro © iStock
Plaża Ipanema w Rio de Janeiro © iStock

Karnawał w Rio de Janeiro – relaks na plaży

Pomiędzy paradami samby i imprezami ulicznymi w Rio de Janeiro można się zregenerować na wspaniałych plażach z białym jak śnieg i delikatnym jak aksamit piaskiem. Najpiękniejsze plaże w Rio to nie tylko słynna i rozrywkowa Copacabana oraz sąsiadująca z nią Leme, ale też Ipanema z wysokimi falami dla miłośników windsurfingu. Spokojniejsza, ale równie okazała jest plaża Barra da Tijuca lub po prostu Barra, która ciągnie się przez niemal 18 kilometrów! Nad tę zjawiskową lagunę dojedziesz nie tylko autem, ale też autobusami i metrem. Ciszę i pogodę bez porywistych wiatrów typowych dla tej części Brazylii znajdziesz na Vermelha – nazywanej czerwoną plażą ze względu na różowawy odcień piasku.

Kiedy jest karnawał na Teneryfie?

Karnawał w Santa Cruz de Tenerife to drugi co do wielkości karnawał na świecie – zaraz za Rio de Janeiro. Ze względu na przyjazną i bezpieczną atmosferę imprez ulicznych oraz pochodów przez wielu uważana jest też za najlepsze tego typu wydarzenie. Bez dwóch zdań jest też najdłuższe – w 2023 roku pierwsze atrakcje wystartują już 20 stycznia! Jeśli nie chcesz brać długiego urlopu i wydawać kroci na bilet do Brazylii, Teneryfa jest idealnym wyborem, aby poczuć karnawałowego ducha. Pierwszego dnia obchodów karnawału na Teneryfie odbywa się gala otwarcia i zaczynają się wybory tegorocznej królowej karnawału w trzech kategoriach wiekowych. Główne wydarzenia zaplanowane są jednak nieco później. 15 lutego odbędzie się Gala Królowej, 17 lutego parada otwierająca karnawał, a 21 lutego największa parada karnawałowa w Santa Cruz de Tenerife, czyli Coso de Carnaval czy Coso Apotheosis. Ta ostatnia data jest tak ważna, że na Teneryfie dzień ten został ogłoszony wolnym od pracy.

Przyjaciele podczas karnawału © iStock
Przyjaciele podczas karnawału © iStock

Karnawał na Teneryfie – co przeżyć i zobaczyć?

Karnawał na Teneryfie jest najbardziej „brazylijski” ze wszystkich obchodzonych w Hiszpanii. Oznacza to jedno – jest głośno, radośnie, kolorowo i tanecznie. Uczestnicy pochodów, na wzór tych z Rio de Janeiro, stroją się w pióra oraz błyszczące i przyciągające wzrok stroje. Tematem przewodnim karnawału w 2023 na Teneryfie jest Nowy Jork. Można się więc spodziewać, że pochody przeniosą uczestników do lat 20. XX wieku i czasów Wielkiego Gatsby’ego… Jak świętować z lokalnymi mieszkańcami? 19, 25 i 26 lutego wybierz się na pochody podczas Sábado de Piñata razem z niemal 500 tysiącami innych ludzi. Nocami tańcz natomiast na ulicznych imprezach w ramach Carnaval en la Calle – koniecznie w zabawnym lub błyszczącym przebraniu. Ciekawym wydarzeniem jest też tzw. pogrzeb sardynki, a więc maskaradowy pochód przed Wielkim Postem. Uczestnicy w ramach żałoby po biednej sardynce ubierają się na czarno. W 2023 roku zaplanowany jest na 22 lutego.

Kobieta podziwiająca widok na góry na Teneryfie © iStock
Kobieta podziwiająca widok na góry na Teneryfie © iStock

Teneryfa – nie tylko karnawałowe atrakcje

Teneryfa to doskonałe miejsce, aby połączyć imprezowanie w rytmie karnawałowej muzyki z wypoczynkiem pełnym słońca, na które w Polsce trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Możesz tu odpoczywać aktywnie, np. podczas trekkingu wąwozem Masca lub na wulkan Teide, a więc najwyższy szczyt Hiszpanii w Parku Narodowym Teide oraz surfowania na terenie tzw. Las Americas obejmującym plaże Troya, Las Cuevitas, Del Bobo czy Playa Honda. Nie potrafisz usiedzieć na miejscu? Zainteresuje Cię z pewnością zwiedzanie kolonialnych miasteczek, słynnych Jaskini Wiatru i klifów Los Gigantes czy możliwość zobaczenia na własne oczy unikatu na skalę światową – tzw. draceny smoczej liczącej 800 lat. Jeśli po nocnych szaleństwach zapragniesz spokoju, możesz leniwie spędzić czas na jednej z plaż w okolicy Santa Cruz de Tenerife, np. Las Teresitas z palmami, Bollullo z czarnym, wulkanicznym piaskiem czy ustronnej Las Gaviotas. Możesz też kosztować lokalnych smaków w knajpach przy Plaza de España. Temperatura w ciągu dnia będzie wynosić tu w lutym nawet 26 stopni, więc z pewnością naładujesz akumulatory przed powrotem do kraju.

Poleć z nami na karnawał na Teneryfie!

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?