Kobieta na krańcu świata

Każda podróż staje się okazją do otwarcia na innych. Te relacje są chyba najważniejsze. Uczą najwięcej o świecie, w którym żyjemy. Bo w oczach innych nasze odbicie staje się wyrazistsze. Zaczynamy lepiej rozumieć siebie i wyzwania, z którymi się mierzymy. Rusza najnowszy sezon Kobiety na krańcu świata z Martyną Wojciechowską, którego sponsorem jest eSky.pl. Pierwszy odcinek już w niedzielę 3 września o 11.30 w TVN i w Player.pl.

Kobiety, które inspirują

Nie zawsze chodzi o relaks i odpoczynek. Podróże to okazja do poszerzania horyzontów, lekcja głębszego zrozumienia kultur i historii zwykłych-niezwykłych ludzi. Wierząc w taką ideę podróżowania, zapraszamy na kolejny sezon programu Kobieta na krańcu świata z Martyną Wojciechowską. 

Dla podróżniczki najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem, wspólnie spędzony czas, intymna rozmowa. Dzięki takim spotkaniom możemy przyjrzeć się zmianom, jakie zachodzą we współczesnym świecie. Czasami napawają nas optymizmem, innym razem żalem. Ale oglądając najnowszy sezon programu, nie tracimy nadziei. Prowadząca dociera do kobiet, które nie tylko z determinacją i odwagą angażują się w sprawy ważne dla  społeczności, w których żyją, ale też są inspiracją dla innych.

W tym sezonie poznamy najstarszą i najmłodszą bohaterkę w historii programu. Widzowie zobaczą odcinki z siedmiu krajów na pięciu kontynentach. Każdy z nich opowiada o tym, co dziś jest najważniejsze i najbardziej aktualne. To opowieść o podróżowaniu odpowiedzialnym, otwartym na tym, co zastaje się na miejscu. Opowieść o poszukiwaniu uniwersalnych wartości. Poznamy historię pełnych pasji kobiet, które pomimo skomplikowanej rzeczywistości nie zrezygnowały z tego, co dla nich ważne.

Kobieta na krańcu świata, trasa programu, odcinku kobieta na krańcu świata
Trasa programu „Kobieta na krańcu świata”

O czym będą odcinki najnowszego sezonu Kobiety na krańcu świata?

W pierwszym odcinku wyruszymy do Nigerii obecnie jednego z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi. Ale i tu mieszka nadzieja. W tym przypadku ma oczy Anji Ringgren Lovén, duńskiej wolontariuszki, założycielki organizacji „Land of Hope”.  Anja ratuje i daje bezpieczne schronienie dzieciom oskarżonym o czary. Na to spotkanie Martyna czekała ponad 7 lat. To była jedna z najważniejszych podróży w historii programu. 

Chyba nic nie pomaga w zrozumieniu współczesnych wyzwań środowiskowych tak bardzo jak podróż do regionów, które ulegają zmianom lub po prostu przestają istnieć. Drugi odcinek to opowieść o Kandrze, aktywistce i edukatorce z Panamy. Opowie nam o raju, który lada moment możemy utracić. O wyspach regionu Kuna Yala, tonących ze względu na stale podnoszący się poziom morza. O domu dla rdzennej ludności Kuna, której przedstawiciele już teraz nazywani są jednymi z pierwszych uchodźców klimatycznych na świecie.


Martyna Wojciechowska mówi z przekonaniem, że najnowszy sezon programu nie mógłby być zrealizowany bez wizyty w Ukrainie. Wyruszymy tam już w trzecim odcinku. Poznamy kobiety, które są prawdziwymi bohaterkami, choć z przekonaniem mówią o sobie, że są „zwykłe”. Ich wstrząsające historie to bolesna lekcja empatii, determinacji i stawiania czoła trudnościom, które wydają się nie do przezwyciężenia.

W kolejnych odcinkach razem z Martyną wyruszymy do Hongkongu, Londynu, Kanady, Brazylii i na Florydę.

Mieszkanka Kuna Yala ©Shutterstock
Mieszkanka Kuna Yala ©Shutterstock

Gdzie i kiedy można obejrzeć najnowszy sezon Kobiety na krańcu świata?

Premiera programu:  niedziela 3 września 2023, godz. 11.30 na kanale TVN

Nowe odcinki: co niedzielę o godz. 11.30 na kanale TVN

Powtórki: w soboty o godz. 16.50 na kanale TVN. Program będzie również emitowany w TVN Style oraz w Player.pl

Poza to, co potrafimy sobie wyobrazić. O czym jest Kobieta na krańcu świata? 

Kobieta na krańcu świata to program telewizyjny prowadzony przez znaną podróżniczkę i dziennikarkę Martynę Wojciechowską. Program otwiera oczy na różnorodność, ale też uniwersalizm ludzkiego doświadczenia. Prowadząca odwiedza dalekie, czasami niedostępne zakątki świata i wsłuchuje się w niezwykłe historie kobiet, by poznać ich kulturę, przekonania i wyzwania, z którymi mierzą się na co dzień. W każdym z miejsc odnajdujemy lokalne piękno oraz świadectwo niezłomności kobiet, które w nich żyją.

Wśród bohaterek odcinków znalazły się m.in. najmniejsza kobieta świata Jyoti Amage, kolumbijska zapaśniczka, studentka szkoły Shaolin, gejsza z Kioto, kobiety z ludu Kayan w Mjanmie, saperka, mama hipopotamów, pilotka z Tanzanii czy faʻafafine z Samoa.

Program emitowany jest na antenie TVN od 2009 roku i miał już 13 sezonów (obecnie premierę ma 14. sezon), w których Martyna Wojciechowska odwiedziła ponad sto krajów na sześciu kontynentach. Każdy sezon składa się z kilku odcinków, które można oglądać również online. W ostatnim sezonie Martyna Wojciechowska odwiedziła m.in. Dubaj, Gruzję, Kenię, Malawi, Egipt i Rumunię. Wcześniej podróżowała także do takich krajów jak Syria, Indie, Senegal, Meksyk czy Izrael.

Program cieszy się nie tylko dużą popularnością wśród widzów, ale również uznaniem krytyków. Martyna Wojciechowska otrzymała za niego wiele nagród i wyróżnień, m.in. Telekamerę, Wiktora czy Laur Kobiety Roku. W maju 2017 roku dokument „Ciało i Krew” (której współautorką jest Katarzyna Białek), zrealizowany na podstawie jednego z odcinków serii o rytuałach krzyżowania na Filipinach, otrzymał Złoty Glob na World Media Festival w Hamburgu.

Kobieta na krańcu świata to także projekt społeczny. Martyna Wojciechowska angażuje się w pomoc kobietom, którym poświęca swoje odcinki. Wspiera m.in. fundacje i organizacje działające na rzecz praw kobiet, ich edukacji, zdrowia i rozwoju. Program ma na celu inspirować i zachęcać do działania, a przede wszystkim pokazuje, że niezłomność kobiet sięga daleko poza to, co potrafimy sobie wyobrazić. 

Hanna Sieja-Skrzypulec

Literaturoznawczyni, copywriterka i instruktorka pisania. Autorka „Twórczego pisania na gruncie polskim”, scenariuszy filmowych oraz artykułów poświęconych kreatywności. Kocha mikropodróże, szwendanie się po miastach oraz wędrówki przez pola i lasy. Lepiej nie pytać jej o drogę.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?