wieden featured 2.jpg

Klimt, Schiele, Mozart – wielkie nazwiska, które nieodzownie kojarzą się z Wiedniem. Największa „kawiarnia świata”, ojczyzna walca i światowa stolica modernizmu. Lubisz inspirujące wystawy oraz niecodzienne pokazy artystyczne? Zapoznaj się z aktualną ofertą kulturalną i zaplanuj podróż do Wiednia!

Co zwiedzać w Wiedniu?

Polecane wystawy w sezonie 2018/2019

W trakcie pobytu w stolicy Austrii, warto wstąpić do Leopold Museum, gdzie znajduje się imponujący zbiór dzieł austriackiego malarza i grafika Egona Schielego. Na wystawie „Die Jubiläumsschau”, która potrwa do 10 marca 2019, można obejrzeć niezwykłe przykłady austriackiego ekspresjonizmu. Punktem obowiązkowym wizyty w wiedeńskim Leopold Museum jest również wystawa prac Gustava Klimta, jednego z najważniejszych przedstawicieli wiedeńskiej secesji. Pokaz kolekcji dzieł autora „Pocałunku” potrwa do 4 listopada 2018. Miłośników fotografii zachęcamy do przyjazdu do Wiednia, by zapoznać się z intrygującą wystawą „Machen sie mich schön, Madame d’Ora!”, prezentującą zdjęcia wykonane przez Dorę Kallmus, pionierkę fotografii mody.

Kolekcja Klimta w Muzeum Leopoldów © WienTourismus/Peter Rigaud

Na styku muzyki, literatury i filozofii

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w Wiedniu? „Berg, Wittgenstein, Zuckerkandl: centralne postaci wiedeńskiego modernizmu”, to kolejna godna uwagi ekspozycja, którą można zobaczyć w Muzeum Literatury do 17 lutego 2019. Jej motywem przewodnim jest przenikanie się sztuk: literatury, muzyki, architektury i filozofii. Idąc tym tropem, podczas pobytu w Wiedniu warto odwiedzić także Austriackie Archiwa Państwowe (Grillparzerhaus), gdzie od 16 października do 30 listopada 2018 będzie miała miejsce wystawa „Ludwig Wittgenstein: Die Tractatus Odyssee”. To literacko-filozoficzna podróż w głąb rozważań słynnego austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina, które wywarły ogromny wpływ na sztukę XX wieku.

Galeria Austriacka Belvedere © WienTourismus/MAXUM

Powiew orientu w sercu Europy

Ekspozycja „Faszination Japan: Monet. Van Gogh. Klimt”, zorganizowana przez Bank Austria Kunstforum, przedstawia kolekcję unikatowych dzieł europejskich malarzy, zafascynowanych kulturą Dalekiego Wschodu. W Wiedniu, w jednym miejscu zebrano nie tylko obrazy i grafiki autorstwa wymienionych w tytule wystawy artystów, ale też przedmioty użytkowe z orientalną ornamentyką, która wyszła spod rąk m.in. Moneta, Degasa, Klimta, czy Toulouse-Lautreka. Dzięki tej wystawie podróż do Wiednia przybliży fenomen fascynacji japońską sztuką, który w ostatnich latach XIX wieku wpłynął na kierunek rozwoju awangardowych kierunków sztuki. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2019.

Planowane wystawy w Wiedniu w 2019 roku

Co jeszcze warto zobaczyć podczas wizyty w Wiedniu? Wystawa „Miasto kobiet. Artystki w Wiedniu od 1900 do 1938 roku” to przegląd twórczości zapomnianych, lecz bardzo wpływowych wiedeńskich artystek Eleny Luksch-Makowsky, Helene Funke czy Eriki Giovanny Klien. Ich dzieła będzie można zobaczyć w Dolnym Belwederze w dniach 25 stycznia – 5 maja 2019. „Attersee. Palenisko”, czyli wystawa poświęcona wczesnemu etapowi drogi artystycznej jednego z pionierów europejskiego pop-artu Christiana Ludwiga Attersee odbędzie się w muzeum Belvedere 21 (1 lutego – 16 sierpnia 2019). „Wiedeń. Miasto w zwierciadle literatury” to z kolei szansa na poznanie mniej lub bardziej znanych atrakcji Wiednia, które pojawiły się w literaturze współczesnej wydanej po 1945 roku. Ta specjalna wystawa odbędzie się w Muzeum Literatury Austriackiej Biblioteki Narodowej w dniach 12 kwietnia 2019 – 16 lutego 2020.

Dzielnica Muzealna © WienTourismus/Christian Stemper

Boże Narodzenie i karnawał po wiedeńsku

Co roku w grudniu ściągają do Wiednia tysiące turystów, pragnących poczuć prawdziwą magię świąt, posłuchać adwentowych pieśni i rozsmakować się w świątecznych specjałach. Wiener Weihnachtstraun, czyli wiedeński jarmark bożonarodzeniowy tradycyjnie odbywa się na Placu Ratuszowym (w tym roku od 16 listopada do 26 grudnia), a towarzyszyć mu będzie szereg wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest koncert galowy „Christmas in Vienna” w Wiener Konzerthaus, który w tym 2018 roku odbędzie się 21 grudnia.

Czym byłby Wiedeń bez Wiener Opernball! 28 lutego wnętrze Opery Wiedeńskiej po raz kolejny zamieni się w zalaną kwiatami i złotem ogromną salę balową. I tak, jak blisko 150 lat temu, na nowo zabrzmią dźwięki słynnego wiedeńskiego walca „Nad pięknym modrym Dunajem”. Opernball to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w Europie, w którym biorą udział znani politycy i celebryci z całego świata.

Wiedeńska Opera Narodowa © WienTourismus/Christian Stemper

Eleganckie bale, pokazy artystyczne, wystawy – w Wiedniu nie sposób się nudzić. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zafundować sobie i swoim bliskim pełen atrakcji pobyt w magicznej stolicy Austrii!


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?