hero filmowy rzym.jpg

Wiele osób uważa, że nie ma lepszego kierunku na wiosenny urlop niż Rzym. Urok i atrakcje tego miasta doceniają też filmowcy, którzy w stolicy Włoch osadzili akcję wielu hitów. Wybierasz się do serca regionu Lacjum? Z naszym przewodnikiem możesz poznać Wieczne Miasto, podążając śladami znanych bohaterów z kinowych ekranów.

Kwiecień i maj to najlepsze miesiące na odwiedzenie Rzymu. Nie brakuje wtedy słońca, a temperatury są optymalne do wielogodzinnego zwiedzania, niespiesznych spacerów nad Tybrem i przesiadywania przy restauracyjnych stolikach na świeżym powietrzu.

Panorama Rzymu © iStock
Panorama Rzymu © iStock

Oprócz atrakcji historycznych, artystycznych czy kulinarnych szukasz innych sposobów na poznawanie miasta? Zapoznaj się z przewodnikiem po Rzymie tropem bohaterów filmowych współczesnych hitów filmowych. Poczuj się jak “Zakochani w Rzymie”, odkryj malownicze zakątki miasta z filmu “Wielkie piękno” i sprawdź, gdzie bohaterowie “Aniołów i demonów” poszukiwali śladów Iluminatów.

Panteon © iStock
Panteon © iStock

„Anioły i demony” – Rzym iluminatów

Choć od głośnej premiery filmu „Anioły i demony” na podstawie książek Dana Browna minęło już 13 lat, to do dziś na przepełnionych historią ulicach Rzymu można spotkać fanów tego obrazu. Poszukują oni, podobnie jak bohaterowie filmu, śladów iluminatów. Jest to stowarzyszenie wolnomyślicieli założone przez Galileusza i Lorenzo Berniniego. W rzeźbach oraz budynkach zaprojektowanych przez Berniniego zostały rzekomo ukryte wskazówki, które prowadzą do tajnej kryjówki iluminatów – Kościoła Oświecenia. Chcesz poczuć się jak bohaterowie tego filmu? Ruszaj w drogę i zbliż się do rozwiązania tajemnicy!

Zamek św. Anioła © iStock
Zamek św. Anioła © iStock

Twoim zadaniem jest znalezienie tzw. ołtarzy nauki, na których… mordowano porwanych kardynałów. Powiązane są one z czterema żywiołami – ziemią, powietrzem, ogniem i wodą. Czeka Cię spacer ścieżką oświecenia obfitujący w zwiedzanie najsłynniejszych rzymskich atrakcji. Co ważne, dostęp do niemal wszystkich z nich jest darmowy! Zacznij w Panteonie, gdzie mieści się grób Rafaela Santi. Ołtarz żywiołu ziemi odkryjesz w kościele Santa Maria Del Popolo, a ten powiązany z powietrzem na placu św. Piotra w Watykanie. Ognistego znaku szukaj w kościele Santa Maria Della Vittoria, a tego dotyczącego wody przy fontannie Czterech Rzek Berniniego na placu Navona. Na koniec wybierz się do kościoła iluminatów, czyli Zamku św. Anioła. Szukaj tam tajemnego przejścia z Watykanu, czyli Passetto di Borgo.

Piazza Navona © iStock
Piazza Navona © iStock

„Wielkie piękno” – Rzym bez pośpiechu

Nagrodzone Oscarem w 2013 roku za najlepszy film zagraniczny „Wielkie piękno” jest doskonałą inspiracją do romantycznej wycieczki po malowniczych zakątkach stolicy Włoch. Pomocne będą z pewnością wskazówki historyka sztuki Costantino D’Orazio, który opisał trzy trasy wiodące przez miejsca pokazane w filmie „La Grande Belleza” Paolo Sorrentino. To właśnie te lokalizacje, gdzie Jep, Orietta, Viola, Ramona, Maria i inni bohaterowie bawili się, smucili i kochali, tak pięknie uchwycił na swoich zdjęciach Gianni Fiorito. Chcesz zobaczyć je na własne oczy? Każda z tras zajmie Ci około 2–3 godzin. Podczas kilkudniowego pobytu możesz pokonać je wszystkie! Rzym w kwietniu i maju, w pełnym rozkwicie zielonej przyrody, sprzyja spacerom i chłonięciu tytułowego wielkiego piękna.

Ponte Sisto © iStock
Ponte Sisto © iStock

Odkrywaj magiczne zakątki Rzymu jak bohaterowie “Wielkiego piękna” i poznaj pierwszą trasę autorstwa D’Orazio. Prowadzi ona przez urokliwe i tłoczne place, niepozorne kamienice i pałace. Zwieńczona jest jedną z najpiękniejszych panoram Wiecznego Miasta. Wśród budynków uchwyconych w filmie, które warto zobaczyć podczas spaceru, są m.in. Palazzo dei Penitenzieri przy Via della Conciliazione, Palazzo Sacchetti przy Via Giulia, Palazzo Taverna przy Via di Monte Giordano i Palazzo Altemps przy Piazza di Sant’Apollinare. Wybierz się też na słynny plac Navona, gdzie zobaczysz m.in. Palazzo Pamphilj oraz kościół Chiesa Sant’Agnese in Agone. Następnie skieruj się pod Palazzo Braschi przy Piazza di S. Pantaleo, Palazzo Spada przy Vicolo del Polverone, a także na zabytkowy most Ponte Sisto. Odpocznij przy fontannie dell’Acqua Paola przy Via Garibaldi, a zachód słońca podziwiaj na wzgórzu Janikulum.

Fontanna di Trevi © iStock
Fontanna di Trevi © iStock

„Utalentowany pan Ripley” – turystyczny Rzym

W scenach filmu Anthony’ego Minghelli z 1999 roku można podziwiać, jak po rzymskich uliczkach przechadzają się czy jeżdżą skuterami m.in. Matt Damon, Jude Law, Cate Blanchett czy Gwyneth Paltrow. Film doskonale obrazuje wewnętrzną potrzebę podróżowania, a także radość z doświadczania życia we współczesnym Rzymie. Tom, który przez splot pomyłek trafia do stolicy Włoch, zakochuje się w niej bez pamięci. Choć zdjęcia kręcone były w różnych zakątkach Włoch, Rzym został w filmie pokazany z przywiązaniem uwagi do szczegółów. Chcesz odwiedzić miejsca, w których bywali Tom, Dick, Marge i Meredith? Załóż wygodne buty, czeka Cię sporo chodzenia!

Schody Hiszpańskie © iStock
Schody Hiszpańskie © iStock

Jak na amerykański film przystało, w obrazie Minghelli nie mogło zabraknąć oczywistych i rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka atrakcji Rzymu. Bohaterowie bywają więc m.in. na najstarszym placu Wiecznego Miasta, czyli Forum Romanum, a także na tłocznym Piazza Navona. Jednym z ulubionych miejsc, w których często się spotykają, są słynne na całym świecie Schody Hiszpańskie o 138 stopniach i 125 metrów długości. Odwiedzają też m.in. Muzea Kapitolińskie, Ponte Sant’Angelo i Zamek świętego Anioła, a także oglądają Fontannę Żółwi przy placu Mattei. Film pozwala też spojrzeć na Rzym w mniej turystycznym, niecodziennym wydaniu. Wybierz się do Caffè Latino przy Via di Monte Testaccio, sklepu Diora przy Via dei Condott, pod akwedukt w Parco Degli Acquedotti przy Via Lemonia czy na Vicolo Delle Grotte, gdzie Tom rozbił swój skuter.

Forum Romanum © iStock
Forum Romanum © iStock

„Zakochani w Rzymie” – autentyczny Rzym

Woody Allen akcję swoich filmów często osadza w dużych metropoliach. Perypetie jego bohaterów mają miejsce m.in. w Barcelonie, Nowym Jorku, Paryżu i… Rzymie. W 2012 roku w stolicy Włoch kręcony był doceniony przez krytyków obraz „Zakochani w Rzymie”. Chociaż od premiery filmu minęła już dekada, wciąż możesz odwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca pokazane na ekranie. W końcu nie od razu Rzym zbudowano i nie tak szybko się on zmienia. Gdzie się wybrać, aby zakochać się w „Stolicy świata” podobnie jak John, Jack, Sally i Monica, a także Jerry, Phyllis, Haley i Michelangelo czy inni bohaterowie? Zacznij od słynnych atrakcji Rzymu. Termy Karakalli, Watykan, Forum Romanum, Koloseum, Schody Hiszpańskie czy fontanna di Trevi na pewno zachwycą każdego, kto przybywa do Rzymu po raz pierwszy. Szukasz mniej oczywistych atrakcji? Znasz Rzym jak własną kieszeń i chcesz podczas wiosennego urlopu czerpać w nim atmosferę dolce far niente, czyli słodkiego nicnierobienia? W filmie Allena na pewno znajdziesz też takie miejsca. Zdjęcia kręcono łącznie w 69 lokalizacjach w całym mieście!

Zatybrze © iStock
Zatybrze © iStock

Jeśli chcesz poczuć klimat codziennego, włoskiego życia, przespaceruj się ulicami Zatybrza, czyli Trastevere – ulubionej od lat dzielnicy mieszkańców miasta. To tu znajdziesz najlepsze i najbardziej gwarne restauracje, winoteki czy kawiarnie, ale też małe stragany z warzywami, zakłady fryzjerskie czy porośnięte winobluszczem kamienice. Odkryjesz tu znaczenie niespiesznego cieszenia się życiem. Chociaż z roku na rok Zatybrze staje się coraz bardziej turystyczne, nadal żyje tu wielu rzymian. Możesz też wybrać się na zatłoczony plac Piazza del Popolo, skąd blisko jest na punkt widokowy Terazza del Pincio i do Villa Borghese – słynnej galerii sztuki. Allen w swoim filmie uwiecznił też największą stację kolejową miasta – Termini.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Rzymie


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?