BLOG Hero min.png

Wolność, przygoda, bliskość przyrody i ludzi to najważniejsze, ale nie jedyne zalety wakacji spędzanych na wodzie. Nieważne, czy wybierzesz niewielką żaglówkę, morski jacht czy katamaran – urlop na łódce z pewnością pozwoli Ci na nowo złapać wiatr w żagle. Jak łatwo i bezpiecznie wyczarterować łódź na wakacyjny rejs? Gdzie wybrać się ze swoją rodzinną czy przyjacielską załogą? Podpowiadamy!

Urlop na wodzie to dobry pomysł dla mniej i bardziej doświadczonych żeglarzy – tych z patentem i bez uprawnień. Wystarczy zarezerwować łódź i w wybranym terminie stawić się w porcie, z którego wyruszysz w poszukiwaniu żeglarskiej przygody. Nie potrafisz sterować łodzią, ale marzysz o wakacyjnym rejsie? Nic straconego, możesz wyczarterować żaglówkę ze skipperem i uczyć się od najlepszych.

Żeglowanie © iStock

Żeglowanie © iStock

Skąd wziąć łódź na wakacje? Nie kupuj – czarteruj!

Posiadanie łodzi na własność to z jednej strony luksus, o którym marzy wielu żeglarzy, a z drugiej kłopot. Dlaczego? Własna łódka wymaga regularnej konserwacji i ubezpieczenia, a dodatkowo – chcąc pływać po różnych akwenach – konieczne jest jej przewożenie i wodowanie. Większość żeglarzy wybiera prostsze i tańsze rozwiązanie, a więc czarter łodzi. Najlepiej rezerwacji dokonywać u sprawdzonych armatorów lub w firmach pośredniczących w wynajmie łodzi od osób prywatnych.

Wygodnym, przejrzystym i przy tym gwarantującym bezpieczeństwo sposobem na czarter łodzi jest skorzystanie z serwisu boataround.com. Znajdziesz tam aż ponad 17 tys. sprawdzonych ofert wynajmu łodzi z 62 krajów świata, w tym z Polski. Boataround.com to również gwarancja intuicyjnego interfejsu, najniższej ceny na rynku, braku opłat rezerwacyjnych i zawsze aktualnych zdjęć łódek oraz opinii innych użytkowników. W razie pytań możesz liczyć również na polskojęzyczną pomoc obsługi serwisu 7 dni w tygodniu.

Mazury, Polska © iStock

Mazury, Polska © iStock

Jak korzystać z boataround.com?

Jak wyczarterować łódź w dowolnym zakątku globu? Wystarczy w oknie wyszukiwarki wpisać lokalizację, z której chcesz rozpocząć rejs oraz wskazać datę urlopu i typ łodzi, np. żaglówka, jacht morski, katamaran, motorówka, gulet czy nawet dom na wodzie. Po kilkunastu sekundach od kliknięcia przycisku „Szukaj”, zyskasz dostęp do bazy wyników odpowiadających Twoim kryteriom. Listę wyników możesz posegregować, biorąc pod uwagę najniższą cenę, najlepsze opinie użytkowników lub najlepsze okazje. Wyniki możesz także zawęzić, używając filtrów, znajdujących się po lewe stronie, takich jak cena czarteru, liczba kabin, toalet oraz osób, rok produkcji i długość łodzi.

Aby idealne dopasować oferty do Twoich oczekiwań, boataround.com umożliwia również wskazanie modelu i producenta łodzi, konkretnego armatora czy nawet typu żagla i innych udogodnień znajdujących się na pokładzie. Masz patent żeglarski? Wybierz po lewej stronie wyników oferty bez skippera (tzw. bareboat). Nie masz uprawnień? Zobacz propozycje czarteru ze skipperem (tzw. crewed). Proste, prawda?

Kaszuby, Polska © iStock

Kaszuby, Polska © iStock

Wakacyjny rejs dla ciała i ducha

Kto raz wybrał się w rejs, ten zawsze już będzie chciał wrócić na pokład. Dlaczego? Żeglowanie to doskonały sposób na aktywne wakacje w sportowym stylu. Niezależnie, czy spędzisz je na spokojnym jeziorze na Mazurach, czy walcząc z falami morskimi na południu Europy, z pewnością zyskasz nie tylko opaleniznę, ale też krzepę i wspaniałe wspomnienia z wypełnionych adrenaliną chwil.

Spędzenie urlopu na łodzi, zwłaszcza w gronie rodziny czy przyjaciół, zacieśnia również więzy międzyludzkie. Niewielka powierzchnia pokładu czy kabin przyczynia się do częstszych niż na lądzie okazji do rozmów. Tych nie zabraknie nie tylko podczas odpoczynku na pokładzie, ale także w czasie manewrów, wachty nawigacyjnej na morzu czy wachty kambuzowej podczas przygotowywania posiłków dla załogi. Tworzeniu wartościowych i silnych relacji, zwłaszcza rodziców z dziećmi, sprzyjają także m.in. dbanie o jacht, stawianie masztu, gotowanie czy nauka żeglowania.

Dla wielu osób ważną zaletą urlopu pod żaglami jest także wolność w planowaniu trasy rejsu. Płyniesz tam, gdzie dobra pogoda, interesujące miejsca czy cumujący w porcie znajomi. Będąc na łodzi, nie musisz też martwić się o rezerwację noclegów w kolejnych hotelach, ponieważ Twoje łóżko, a właściwie koję, masz zawsze ze sobą.

Mazury, Polska © iStock

Mazury, Polska © iStock

Urlop blisko natury

Wakacje spędzone na żaglówce to również doskonała okazja do bezpośredniego kontaktu z naturą. Niezależnie od tego, czy planujesz cumować w portach, czy spać „na dziko” bez portowych udogodnień takich jak prysznice, toalety i sklep, z pewnością podczas kilku- czy kilkunastodniowego rejsu będziesz najbliżej przyrody od lat. Upewnią Cię o tym m.in. smagający po twarzy wiatr, grzejące skórę promienie słoneczne czy osadzająca się na włosach sól z morskiej bryzy. O tym, że jesteś częścią natury na łódce przypominać będzie Ci codziennie również możliwość obserwacji zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Na Mazurach i Pomorzu z pewnością zaskoczy Cię mnogość gatunków ryb i ptaków, a na ciepłych morzach egzotycznych rozgwiazd, krewetek, homarów czy delfinów. W takich warunkach nie pozostanie Ci nic innego, jak tylko wskoczyć do wody i cieszyć się wolnością!

Węgorzowo, Polska © iStock

Węgorzowo, Polska © iStock

Żeglarskie wakacje w Polsce

Gdy myślisz o żeglowaniu, przed oczami stają Ci Mazury? Nie tylko Ty masz takie skojarzenia. Mazury to najbardziej popularny kierunek polskich żeglarzy, a dodatkowo aż 50 procent wszystkich kursów na patent odbywa się właśnie tam. Co takiego ma w sobie ten zakątek Polski, że ogłoszony został jednym z siedmiu nowych cudów natury? Mnogość akwenów wodnych, w tym połączony kanałami szlak Wielkich Jezior Mazurskich, a także wciąż dzika przyroda. Zaletą tego regionu jest również solidna infrastruktura żeglarska. Nad niemal każdym większym jeziorem znajdziesz porty, z których można rozpocząć rejs, ale także odpocząć po całym dniu na wodzie.

Mazurami zachwycą się także miłośnicy biwakowania i cumowania na dziko. Przeważnie wystarczy odpłynąć nieco od portu, aby znaleźć spokojne zatoczki, które od pokoleń służą żeglarzom. Z boatarodund.com możesz wyczarterować na Mazurach aż 381 różnego typu łodzi – głównie żaglówki. Ceny zaczynają się już od 17 euro za dobę za niewielkie łódki dwukabinowe dla 4-6 osób. Najwięcej ofert dostępnych jest dla najbardziej popularnych portów na trasie z położonego na południu szlaku żeglownego z Rucianego-Nida aż do Węgorzewa.

Kreta, Grecja © iStock

Kreta, Grecja © iStock

Rejs na południu Europy?

Marzysz o rejsie po ciepłych morzach i oceanach? Z boataround.com możesz bez wychodzenia z domu wyczarterować łódź, katamaran czy motorówkę – bez załogi lub ze skipperem – niemal w każdym zakątku Ziemi. Baza ofert serwisu jest na bieżąco aktualizowana. Znajdziesz w niej ogłoszenia z aż 62 krajów świata, w tym z takich egzotycznych miejsc jak: Seszele, Bahamy, Tajlandia, Karaiby, Australia, Chile czy Brazylia.

Wolisz wybrać się gdzieś bliżej? Zamiast lecieć na drugi kraniec globu, możesz zdecydować się na dostępny w rozsądnych kwotach, a ciągle gwarantujący przepiękną pogodę, czarter łodzi na Morzu Śródziemnym. Coraz częściej polscy żeglarze wybierają ciepłe wody pod słonecznym niebem w Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech. Nic dziwnego – koszty podróży są niższe niż w przypadku wypraw do egzotycznych krajów, a pogoda w sezonie równie dobra. Najbardziej popularne szlaki żeglugowe prowadzą między innymi po Adriatyku przy wybrzeżach Chorwacji i Włoch, po Morzu Jońskim i Egejskim na terytorium Grecji, Morzu Tyrreńskim przy zachodnim brzegu Włoch czy Morzu Balearskim w okolicach hiszpańskiej Majorki.

Chorwacja © iStock

Chorwacja © iStock

Wybierając Morze Śródziemne, warto pamiętać, że sezon trwa tam od kwietnia do niemal listopada. Wiosną i jesienią można liczyć nie tylko na niższe ceny czarteru jachtów (nawet od 40 euro/dzień), ale także mniejszy ruch na wodzie i korzystną aurę oraz przyjazne warunki do żeglowania. W szczycie sezonu, a więc latem, na wodach i w portach może być tłoczno, ale – jak podkreślają pływający tam od lat żeglarze – ma to również swój urok.

Uważasz, że rejs to dobry sposób na spędzenie wakacji w 2021 roku? Wybierz miejsce oraz czas urlopu i nie czekaj – już teraz zarezerwuj na boataround.com łódkę odpowiadającą Twoim wymaganiom. Ahoj, przygodo!


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?