hero traffiti.jpg

Szukasz kreatywności i radości? Wybierz się do Zagłębia Ruhry! Przekonaj się, że ten postindustrialny region to idealne miejsce na beztroski wypoczynek. Zaskoczy Cię on swoim festiwalowym Trallafitti! Nigdzie indziej zabawa i odpuszczenie sobie codziennych obowiązków nie jest tak przyjemne i… łatwe. Kalendarz imprez odbywających się w dawnych kopalniach i hutach pęka tu w szwach. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Zagłębiu Ruhry.

Myślisz o Zagłębiu Ruhry i przed oczami stają Ci obrazy kopcących kominów hutniczych oraz górniczych szybów? Nie powinno tak być. Dziś na terenach tych dominują zieleń przyrody, błękit nieba i wielobarwny tłum miłośników festiwali! Od Dortmundu, przez Bochum, Essen i Oberhausen, aż po Duisburg region ten naprawdę pozytywnie zaskakuje wielbicieli sztuki, rozrywki i imprez plenerowych. Na poprzemysłowych terenach dawnych kopalń i hut dziś działają nie tylko ścianki wspinaczkowe, baseny i pola golfowe, ale też galerie sztuki, teatry, sceny muzyczne. Regularnie odbywają się tu festiwale różnego typu. Poczuj ducha Trallafitti, a więc typowej dla tego regionu sztuki celebrowania małych przyjemności! Kalendarz imprez wypełniony jest tu po brzegi – jest ich niemal 250 rocznie!

Kobieta przy tradycyjnym kiosku © DZT, Julia Nimke

Kobieta przy tradycyjnym kiosku © DZT, Julia Nimke

Tag der Trinkhallen – z miłości do budek

Elementem nierozerwalnie związanym z regionem są budki nazywane Trinkhalle. Najstarsze mają nawet 150 lat! Współcześnie pełnią one rolę miejsca, w którym można miło spędzić czas w towarzystwie przy niemal każdym typie napojów. Jak podkreślają mieszkańcy, są one dla Ruhry tym, czym ser żółty dla kanapki! Nic dziwnego, że jednym z największych świąt jest tutaj Tag der Trinkhallen, a więc dzień kiosków-pijalni. Przyjedź do Ruhry latem i odkryj różnorodną ofertę tego typu straganów z napojami i jedzeniem. Zwróć szczególną uwagę na popularne Bude umme Ecke, a więc tradycyjne budki na rogu. Zabierz ze sobą przyjaciół – Trinkhalle sprzyja doskonałej zabawie do białego rana. Możecie imprezować, podróżując od budki do budki. Na pewno się nie znudzicie!

ExtraSchicht – jedna taka noc

Wydarzenie dla osób w każdym wieku w niemal 50 różnych obiektach jednego regionu, 23 miasta i zaledwie 24 godziny? To możliwe tylko w Zagłębiu Ruhry! Wydarzeniem, w którym nie można nie wziąć tu udziału, jest ExstraSchicht, a więc lokalna noc kultury industrialnej. Nazwa tej imprezy to w tłumaczeniu „dodatkowa zmiana”. I rzeczywiście jej uczestnicy mogą przez chwilę poczuć atmosferę działających tu przed dekadami hut i kopalni. Ta jedna noc od 21 lat skupia się w całości na przemysłowym dziedzictwie tego obecnie niezwykle zielonego regionu. Możesz wziąć też udział w tak nietypowych atrakcjach jak slam poetycki, pokaz akrobacji powietrznych w wielkim piecu hutniczym, koncert chóru górniczego w łaźni dawnej kopalni czy recital fortepianowy w hali hutniczej. Jest kolorowo, jest energetycznie, jest Trallafitti!

Essen, noc kultury (przemysłowej), czyli festiwal ExtraSchicht © Christian Nielinger

Essen, noc kultury (przemysłowej), czyli festiwal ExtraSchicht © Christian Nielinger

Zeltfestival Ruhr – 25 tys. m kw. rozrywki

Ponad dwa tygodnie festiwalowego szaleństwa i beztroski? Zeltfestival Ruhr, a więc ZfR czy też namiotowy festiwal czeka na Ciebie! Przyjedź nad jezioro Kemnade do Bochum i poczuj energię płynącą z wielobarwnego, wielotysięcznego tłumu. Na terenie ponad 25 tys. m kw. odbywa się największy w regionie festiwal kulturalny. Przez niemal dwa tygodnie na różnych scenach pod namiotami codzienne pojawiają się nowi artyści! Między festiwalowymi namiotami spotkasz też artystów ulicznych, a także skosztujesz pyszności w strefach gastronomicznych. Lubisz rękodzieło? ZfR to idealna okazja, aby podziwiać ciekawe dzieła sztuki i rzemiosła. Chcesz się zrelaksować? Wybierz strefy plażowe z piaskiem i widokiem na zachód słońca nad jeziorem. Planujesz urlop z dzieckiem? Zeltfestival Ruhr to święto nie tylko młodych, ale też… bardzo młodych. W programie przewidziane są atrakcje także dla nich, a także bezpłatne wejściówki dla osób do 12. roku życia.

Bochum, wpadnij na jedno z licznych wydarzeń w Jahrhunderthalle © Bochumer Veranstaltungs GmbH, Frank Rogner

Bochum, wpadnij na jedno z licznych wydarzeń w Jahrhunderthalle © Bochumer Veranstaltungs GmbH, Frank Rogner

Wyjątkowe wydarzenia w Bochum w Jahrhunderthalle

Imponująca architektonicznie Jahrhunderthalle (Hala Stulecia) Bochum to miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy. Na przełomie sierpnia i września miejsce to zaprasza na Ruhtriennale, wyjątkowy festiwal z ofertą teatru muzycznego, dramatu, tańca, performance, koncertu i sztuk wizualnych.

Innym ciekawym wydarzeniem jest URBANATIX – unikatowe na skalę międzynarodową show, które łączy progresywne video-performance i odważne dźwięki z dynamicznymi ulicznymi stylami i akrobatycznymi wyczynami. W URBANATIX uliczni artyści spotykają się z kreatywnymi wolnymi duchami i z tymi, którzy kochają przekraczać granice na swój sposób. Poprzez groovingowe bity, taniec, parkour, free running, jazdę na rowerze i innowacyjny artyzm łamią wszelkie konwenanse i sprawiają, że show jest bardzo wyjątkowym doświadczeniem. Pokazy URBANATIX są już kultowe, odbywają się co roku w listopadzie w Jahrhunderthalle Bochum. W tym roku trwają od 9 do 20 listopada.

Bochum, rozerwij się na festiwalu muzyki i sztuki Ruhrtriennale © DZT, Francesco Carovillano

Bochum, rozerwij się na festiwalu muzyki i sztuki Ruhrtriennale © DZT, Francesco Carovillano

Chcesz poczuć radość relaksowania się w rytmie Trallafitti? Inne wydarzenia, które mogą Cię zainteresować, to np. Sunsetpicknick czy Jucy Beats. Pamiętaj – jeśli dobra zabawa, to tylko w Zagłębiu Ruhry!

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Zagłębiu Ruhry


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?