zimowy czar budapesztu hero.jpg

Stolica Węgier zachwyca swoją architekturą, klimatem, malowniczym położeniem na obu brzegach Dunaju, a także widokami. Święta Bożego Narodzenia i sylwester są tutaj hucznie obchodzone, dzięki czemu w grudniu miasto rozświetla się, a świąteczna muzyka rozbrzmiewa na jego ulicach. Budapeszt zimą potrafi ująć w zupełnie inny sposób — zapachami, kolorami, światełkami, oprószonymi śniegiem uliczkami i monumentalnymi budynkami. Jeśli szukasz dobrej zabawy w urzekającym miejscu, warto rozważyć zimowy wypad na święta lub sylwester do Budapesztu.

Świąteczne i sylwestrowe szaleństwa w Budapeszcie

Stolica Węgier zachwyca nie tylko latem, ale także zimą. Budapeszt, oprócz tego, że jest interesującym kierunkiem na city break, jest jeszcze miejscem, w którym można spędzić magiczny, świąteczny czas, a także doświadczyć szampańskiej zabawy w sylwestra. Odwiedzając to miasto w grudniu, będziesz mieć okazję podziwiać świąteczne jarmarki, a także skorzystać z gorących źródeł termalnych, magicznych rejsów po Dunaju, czy jazdy na łyżwach w pięknej scenerii.

Kurtosze
Kurtosze © Hungarian Tourism Agency

 

Rozsmakuj się w węgierskich specjałach na jarmarku świątecznym

Zwiedzając Budapeszt w grudniu, natrafisz na pełne kolorów, zapachów i świątecznej muzyki jarmarki. Najstarszy i największy z nich znajdziesz w sercu miasta — przy placu Vörösmarty lub na jarmarku, który jest zlokalizowany na placu przy Bazylice św. Stefana. Warto odwiedzić to miejsce, żeby móc podziwiać świetlne projekcje wyświetlane na Bazylice. Oba te festyny pojawiają się na ulicach Budapesztu zazwyczaj pod koniec listopada i trwają do końca grudnia. Wizytę na tych festynach warto połączyć z degustacją, np. tradycyjnego węgierskiego kurtosza i grzanego wina w ramach zorganizowanej lub samodzielnej wycieczki.

Sprawdź oferty na city break w Budapeszcie
Jarmark świąteczny z lotu ptaka © Hungarian Tourism Agency
Jarmark świąteczny z lotu ptaka © Hungarian Tourism Agency

Skorzystaj z gorących źródeł termalnych i łaźni

O wyjątkowym działaniu gorących wód termalnych na terenie Budapesztu wiedzieli już Rzymianie, budując tu pierwsze baseny termalne i łaźnie. Nie ma lepszego sposobu na relaks i odpoczynek po całodziennym zwiedzaniu miasta niż wykąpanie się w cudownych wodach termalnych. Jeśli nie lubisz zimy, ale wciąż chcesz świętować Boże Narodzenie lub Nowy Rok w jednym z najpiękniejszych miast Europy, to Budapeszt jest dobrym wyborem. Gorące źródła, których jest w Budapeszcie aż 123, na pewno pomogą, chociaż na chwilę, zapomnieć o temperaturze spadającej poniżej zera. Jednym z najpopularniejszych takich miejsc są Termy Széchenyiego, które do zaoferowania mają 2 baseny na świeżym powietrzu i aż 15 kąpielisk wewnętrznych lub łaźnie Gellérta z pięknymi, odrestaurowanymi wnętrzami.

Dziadek do orzechów © Hungarian Tourism Agency
Dziadek do orzechów © Hungarian Tourism Agency

Wybierz się w rejs Dunajem

Jeden z najpiękniejszych widoków w Budapeszcie rozpościera się znad Dunaju. To właśnie stamtąd można podziwiać równocześnie dwie wyraźnie różniące się części węgierskiej stolicy. Na prawym brzegu Dunaju zobaczysz dawną Budę i Óbudę, a na lewym Peszt. W 1873 roku te trzy miasta połączyły się w jedno i stworzyły Budapeszt. Wybierając się na świąteczny lub sylwestrowy rejs tą drugą co do długości rzeką w Europie, będziesz mieć okazję dobrze się bawić i równocześnie podziwiać historyczną architekturę. Zobaczysz m.in. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Zamek Królewski w Budzie, a na przeciwległym brzegu Dunaju gmach parlamentu. Wigilijne i świąteczne wycieczki po tej rzece występują w różnych opcjach, co pozwoli Ci dopasować je do własnych potrzeb.

Prezent świąteczny © Hungarian Tourism Agency
Prezent świąteczny © Hungarian Tourism Agency

Wigilię lub święta możesz spędzić na półtoragodzinnym kursie z przewodnikiem, lub wyruszyć w rejs, który oferuje pełne, czterodaniowe menu. Warto wybrać się nie na dzienną, a na wieczorną lub nocną podróż po Dunaju, żeby podziwiać oświetlone budynki Budapesztu i zobaczyć to miasto z innej perspektywy. Te piękne widoki potrafią wynagrodzić niską temperaturę, która może chwilowo doskwierać, jeśli zdecydujesz się wyjść na pokład. Jeśli wybierasz się do Budapesztu, żeby przywitać Nowy Rok, zrób to na całonocnej zabawie na statku z muzyką na żywo lub DJ-em. Sylwestrowe rejsy nie muszą oznaczać hucznej zabawy z nielimitowanymi drinkami i głośną muzyką. Kolejną opcją są spokojniejsze wycieczki w formie gustownej kolacji czy obiadu i dźwiękami pianina w tle. Oferta jest tak szeroka, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Niezależnie od Twojego wyboru magicznym momentem takiego sylwestrowego rejsu z pewnością będzie widok na niebo rozświetlone o północy pokazem sztucznych ogni.

Ulica w Debreczynie przystrojona na Święta © Hungarian Tourism Agency
Ulica w Debreczynie przystrojona na Święta © Hungarian Tourism Agency

Przywitaj Nowy Rok na ulicach lub w knajpach Budapesztu

Sylwester, a po węgiersku szilveszter, jest w Budapeszcie wielkim wydarzeniem, do którego przygotowania rozpoczynają się już znacznie wcześniej. W okresie sylwestrowym z pewnością nie będziesz narzekać tam na nudę. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to miasto wita Nowy Rok, wyjdź na jego ulice lub odwiedź lokalne knajpy. Zarezerwuj wcześniej stolik w barze, klubie, czy restauracji i baw się w taki sposób, jaki lubisz. Zabawa często przenosi się na ulice — najpopularniejszym takim miejscem jest plac Vörösmarty, gdzie nie tylko turyści, ale także lokalni mieszkańcy Budapesztu witają wspólnie Nowy Rok. Nie zabraknie tam smacznego jedzenia, wina, pálinki (owocowego węgierskiego alkoholu) i muzyki.

Jarmark świąteczny © Hungarian Tourism Agency
Jarmark świąteczny © Hungarian Tourism Agency

Wybierz się na łyżwy w nietypowych okolicznościach

Zimową aktywnością, której nie powinno zabraknąć w Twoim planie podróży, jest jazda na łyżwach na otwartych lodowiskach. Szczególną popularnością cieszy się tutaj ogromne lodowisko w Parku Miejskim z widokiem na zamek Vajdahunyad, który łączy w sobie styl romański, gotycki i renesansowo-barokowy. Równie malowniczo położone jest lodowisko znajdujące się w pobliżu nowoczesnego budynku w kształcie wieloryba, które czynne jest w ramach The Whale Winter Festival. Niezaprzeczalnym atutem tego miejsca są widoki na Dunaj i obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO, które zazwyczaj turyści obserwują podczas rejsów rzeką. Dodatkowo na miejscu festiwalu organizowane są darmowe koncerty, dostępne są stoiska z jedzeniem i rękodziełem.

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Budapeszcie
Lodowisko w parku miejskim © Hungarian Tourism Agency
Lodowisko w parku miejskim © Hungarian Tourism Agency

Stolica Węgier jest atrakcyjnym kierunkiem podróży nie tylko latem, ale także zimą — zwłaszcza w okresie świątecznym i sylwestrowym. Budapeszt oferuje wtedy liczne aktywności, których doświadczysz tylko tą zimową porą. Będziesz mieć okazję zobaczyć znane atrakcje turystyczne z zupełnie innej perspektywy..

Artykuł powstał we współpracy z Węgierską Agencją Turystyczną.FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?