City break w Polsce

Lubimy planować kilkudniowe tripy, podczas których można w krótkim czasie poczuć klimat miejsca. Dzięki atrakcyjnym cenom biletów, często decydujemy się na wyjazdy zagraniczne, zapominając o Polsce, która jest przecież równie fascynująca. Jeśli więc znudziło Ci się latanie do najbardziej popularnych miast, sprawdź lokalne alternatywy! Twoja podróż nabierze kolorytu, poznasz dokładniej naszą kulturę i poszerzysz swoje podróżnicze horyzonty.

Żywiec – piwo i alpaki

Miasto, którego nazwę kojarzy pewnie większość Polaków, rzadko rozpatrywane jest w kategoriach kierunku podróży. To błąd! Żywiec warto dodać do swojej listy miejsc do zwiedzenia. W okolicy możemy zarówno spędzić czas na łonie natury, jak i podziwiać zabytki. A to wszystko bez konieczności przemieszczania się autem. Żywiec jest otoczony wieloma malowniczymi miejscowościami, które są świetnie skomunikowane z miastem. Dzięki temu nacieszysz się widokiem gór, bliskością szlaków turystycznych oraz… alpakami, które znajdziesz w Żabnicy.

Park Zamkowy w Żywcu © iStock

Park Zamkowy w Żywcu © iStock

Inną piękną miejscowością koło Żywca jest Świnna, która znajduje się rzut beretem do Korbielowa, skąd dobrze wyruszyć w pieszą wędrówkę na Pilsko. Z drugiej strony – w 15 minut możesz znaleźć się w Żywcu i zwiedzać zabytkowy rynek, Pałac Habsburgów czy Muzeum Browaru Żywiec. Kiedy jednak zechcesz nieco odpocząć od gwaru, udaj się nad Jezioro Żywieckie lub na górę Żar, gdzie możesz spróbować swych sił na paralotni i podziwiać świat z lotu ptaka. Adrenalina gwarantowana!

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Żywcu

Wisła, wiadukt kolejowy w Łabajowie © iStock

Wisła, wiadukt kolejowy w Łabajowie © iStock

Wisła – nie tylko najdłuższa rzeka w Polsce

Miasto Wisła, które zawdzięcza swą nazwę położonym nieopodal źródłom najdłuższej rzeki w Polsce, zachwyca przede wszystkim pięknymi krajobrazami, warunkami do pieszych wędrówek po górach i wieloma klimatycznymi miejscami z lokalnym kolorytem. Możesz zwiedzić tu Muzeum Beskidzkie, mieszczące się w dawnej karczmie z 1794 roku, przejść się Aleją Podań i Legend, czy zobaczyć skocznię narciarską w Malince. Nie brakuje tu również atrakcji mniej oczywistych… W Wiśle stoi czekoladowy pomnik Adama Małysza, który tamtejsi cukiernicy wykonali na cześć słynnego na całym świecie skoczka!

Okolice Wisły, Malinowska Skała © iStock

Okolice Wisły, Malinowska Skała © iStock

Będąc w Wiśle, udaj się także do położonego niedaleko Koniakowa, który słynie z produkcji najpiękniejszych w Polsce koronek. Z kolei w sąsiedniej Istebnej znajdziesz zabytkowy kościół na wzgórzu oraz Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki – muzeum poświęcone wybitnemu polskiemu himalaiście. A zaraz obok, na Stecówce, możesz podziwiać pasące się stada owiec i zapomnieć o całym świecie! Po wszystkim warto udać się do jednej z okolicznych restauracji, by skosztować lokalnej kuchni oraz domowych nalewek.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Wiśle

Rynek w Lanckoronie © iStock

Rynek w Lanckoronie © iStock

Lanckorona – miasteczko tysiąca aniołów

W województwie małopolskim znajduje się wyjątkowe miejsce, które dosłownie jest żywym skansenem! Nazwa Lanckorona pochodzi z języka niemieckiego „Landskrone”, co tłumaczy się jako „korona kraju”. Malownicze domki, które znajdują się przy urokliwych uliczkach, pochodzą z końca XIX wieku. Dzięki nim odnajdziesz tu klimat dawnej Galicji i przeniesiesz do innej, barwnej krainy. Lanckoroną zachwyci się jednak nie tylko miłośnik historii, ale każdy, kto ceni sztukę, ceramikę i rękodzieło. Powstają tu ręcznie wykonywane ozdobne anioły, które można podziwiać na każdym kroku! Nie brakuje również pięknych rzeźb i obrazów, dla których inspiracją są dawne czasy.

Klasztor Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej © iStock

Klasztor Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej © iStock

Znajdziesz tu też kultowe miejsce, w którym można spróbować pysznej kawy i zjeść pierogi. Mowa oczywiście o Arka Cafe, prawdziwej kawiarni-instytucji. A jeśli zapragniesz poczuć się jak na działce i poleżeć na kocu lub leżaku, kawałek od rynku znajduje się Targowa 19, czyli plenerowa kawiarnia, skąd rozciąga się piękny widok na Beskid Makowski. Zajrzyj również do ruin tamtejszego zamku z XVI wieku, a jeśli masz ze sobą rower, udaj się do słynnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszystkie te atrakcje oddalone są zaledwie godzinę drogi od Krakowa!

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Lanckoronie

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Lanckoronie

Rynek w Sanoku © iStock

Rynek w Sanoku © iStock

Sanok – uroki Podkarpacia

Można odnieść wrażenie, że choć pięknie położony, Sanok jest tylko niewielkim miastem jakich pełno w Polsce. Okazuje się jednak, że znajdziesz tu wiele ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Jego głównym wyróżnikiem jest architektura, czyli wyjątkowe secesyjne kamienice, a także gotycki zamek będący obecnie siedzibą Muzeum Historycznego. To tam mieści się m.in. zbiór ponad 600 prac związanego z Sanokiem artysty – Zdzisława Beksińskiego. Innym wartym zobaczenia miejscem jest Muzeum Budownictwa Ludowego.

Sanok © iStock

Sanok © iStock

Sanok to także idealna baza wypadowa do poznawania Bieszczad i Beskidu Małego. Zaledwie 50 minut drogi samochodem znajduje się piękna i wciąż rzadko odwiedzana miejscowość w Bieszczadach – Werlas. Z niej już rzut beretem na Wyspę Zajęczą. Będąc w tej okolicy, koniecznie zajrzyj do kultowej knajpy Siekierezada w Cisnej. Jej nazwa nawiązuje do nakręconego w 1986 roku w tych terenach filmu pod tym samym tytułem. Był on inspirowany powieścią Edwarda Stachury. Poza pysznym jedzeniem i lokalnymi trunkami, zobaczysz tam niespotykaną nigdzie indziej galerię rzeźb i obrazów, ponadto bardzo często organizowane są tam koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Sanoku

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Sanok

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym © iStock

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym © iStock

Łeba – na plaży fajnie jest!

Przenieśmy się teraz na północ Polski, do Łeby. To nadmorskie miasteczko, w którym znajdziesz sporo nieoczywistych atrakcji, ale które sprawdzi się też idealnie, jeśli kochasz szum morza i piasek pod stopami. I to niezależnie od pory roku czy temperatury! W przerwie od wypoczywania nad morzem i spędzania czasu w lokalnych knajpach, zajrzyj na ulicę Kościuszki, gdzie pod numerem 86 znajduje się najstarszy dom w Łebie. Lokalny kupiec i konsul Johann G. Mampe wzniósł go w 1723 roku!

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym © iStock

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym © iStock

Ale główna atrakcja okolicy to Słowiński Park Narodowy. Nie każdy wie, że jest to największy w Europie obszar występowania ruchomych wydm! Jako część parku narodowego zostały w 1977 roku włączone przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery. Wysokie nawet na 40 metrów wydmy, pod wpływem podmuchów wiatru przemieszczają się i zmieniają swoją formę. To niesamowite i unikatowe na skalę Polski zjawisko powoduje, że za każdym razem, gdy odwiedzisz Słowiński Park Narodowy, spotkasz się z zupełnie innym krajobrazem! Warto wybrać się na najwyższą z wydm – Łącką Górę, z której szczytu można podziwiać panoramę Jeziora Łebsko oraz Morze Bałtyckie. Efekt WOW gwarantowany!

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Łebie

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Łebie


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?