Paryż – pełne szyku i elegancji miasto, które najczęściej kojarzy się z szeroko pojętą sztuką. Od mody i kuchni, przez street art, muzea i instalacje artystyczne w znanych na całym świecie galeriach sztuki. 

Wybierając się do Paryża, wręcz nie da się uciec od wszechobecnej sztuki. Można ją dostrzec w każdym zakamarku tego pięknego miasta, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od budżetu oraz zainteresowań. W tym artykule przybliżymy Wam najciekawsze miejsca kultury francuskiej stolicy.

1. Galerie sztuki w Paryżu

Centrum Pompidou

Odkrywanie artystycznej strony Paryża na pewno należy rozpocząć od galerii sztuki, tu warto wiedzieć, że osoby poniżej 26 roku życia bardzo często mają darmowy wstęp do wielu miejsc kulturalnych, niezależnie od statusu studenta czy ucznia. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Paryżu jest zdecydowanie Centrum Pompidou. Któż nie kojarzy kolorowej, postmodernistycznej budowli z charakterystycznymi rurami instalacyjnymi na zewnątrz obiektu. 

Galeria Pompidou © shutterstock

To właśnie muzeum sztuki współczesnej, a przy okazji główna biblioteka publiczna Paryża. Budynek powstał w latach 70 XIX wieku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Georges Pompidou według projektu włosko-brytyjskiego duetu – Renzo Piano i Richarda Rogersa. Centrum Pompidou to jeden z najpopularniejszych ośrodków sztuki współczesnej oraz nowoczesnej na świecie. Co roku przybywa tu ponad 3 miliony osób, by zobaczyć stałą kolekcję oraz inne interesujące wystawy czy monografie.

Sprawdź najlepsze oferty city breaków w Paryżu

Rivoli 59: kamienica artystów

Podążając za sztuką współczesną w Paryżu, na pewno nie można pominąć wyjątkowej kamienicy artystów przy ulicy Rivoli 59, czyli galerii o takiej samej nazwie. Do 2006 r. miejsce to było nielegalnym squatem, który przez kilka lat rozwijał swoją artystyczną duszę. Obecnie jest oficjalnie uznaną galerią sztuki współpracującą na stałe z ponad 30 artystami, którzy każdego dnia tworzą dzieła w swoich pracowniach na miejscu. W weekendy odbywają się tutaj także koncerty oraz inne wydarzenia towarzyszące wystawom. 

Wstęp do Rivoli 59 jest darmowy dla wszystkich.

Graffiti w Paryżu © shutterstock

2. Sztuka uliczna w Paryżu

Street art w Paryżu

Paryż to miasto słynące z pięknej zabudowy architektonicznej, doskonale utrzymywanej w jej pierwotnej wersji. Jak jednak na różnorodność wielkich miast przystało, w przestrzeni publicznej z łatwością odnajdziemy kolorową uliczną sztukę najlepszych artystów street artu, którzy w swoich pracach często nie boją się poruszać bieżących tematów politycznych czy społecznych. 

Najsłynniejsze dzielnice ozdobione sztuką uliczną to: 

 • Buttes-aux-Cailles
 • Belleville 
 • Ménilmontant.
Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Paryżu

Paryscy artyści uliczni

Poza najpowszechniejszą formą street artu, jakim jest graffiti, w Paryżu można odnaleźć także kolorowe mozaiki. A kogo warto wymienić wśród tworzących je artystów? 

 • Mr Djoul – bez problemu rozpoznacie jego prace, na ścianach budynków widząc charakterystyczne ufoludki.
 • Invader – warto wiedzieć, że stworzył nawet własną aplikację skanującą jego charakterystyczne prace. 
 • Wabi Sabi – ciekawy artystyczny duet. Para za pomocą scrabbli układa na murach budynków ujmujące wiadomości w formie tej popularnej gry. 
 • Aydar – kolejny charakterystyczny artysta, który tworzy czarno-białe portrety wytatuowanych postaci .
 • Seth –  którego prace przedstawiają bawiące się tyłem dzieci.
Kobieta na modowych zakupach © shutterstock

3. Paryż: europejska stolica mody

Paryż to stolica także innej formy sztuki, często tej bardziej użytkowej, czyli mody. To oczywiste skojarzenie z francuską stolicą, na której ulicach moda swobodnie przeplata się ze sztuką wysoką. Przykład? Ostatnia współpraca nad kolekcją francuskiego domu mody Louis Vuitton z japońską, 94-letnią artystką Yayoi Kusama. W jej ramach w Paryżu odsłonięto już dwie wielkie, spektakularne rzeźby wspomnianej malarki. 

Fashion week to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie branżowe, które przyciąga do miasta tłumy zainteresowanych aż dwa razy do roku. Warto jednak wiedzieć, że na pokazy projektantów czy imprezy im towarzyszące można dostać się wyłącznie na specjalne zaproszenie. Pierwotnie tydzień mody był wydarzeniem czysto handlowym, obecnie to już wielkie wydarzenie medialne, które co roku ukazuje swoje nowe oblicze i formy, które ewoluują zgodnie z bieżącą sytuacją, jak np. pokazy online podczas trwającej niedawno pandemii. 

Kabaret Moulin Rouge © shutterstock

4. Kabarety w Paryżu – Moulin Rouge i nie tylko

Moulin Rouge

Kolejną artystyczną stroną stolicy Francji jest kabaret, którego właściwie Paryż jest ojczyzną. To najprawdopodobniej tam w XIX wieku powstały pierwsze kabarety, które kiedyś miały formę zamkniętych spotkań artystycznej bohemy. Jednym z najpopularniejszych jest bez wątpienia Moulin Rouge. Miejsce kultowe i powszechnie uwielbiane, którego nazwa i charakterystyczny element – czerwony młyn, często wykorzystywane są także w popkulturze (np. malarstwie). To zdecydowanie punkt obowiązkowy na mapie stolicy Francji, symbol jej nocnego życia. 

Inne słynne kabarety Paryża to także Paradis Latin, Lido czy Crazy Horse.

Zarezerwuj bilety online na Moulin Rouge i inne atrakcje Paryża!

5. Przez żołądek do serca, czyli słów kilka o kuchni francuskiej

Francuskie jedzenie to nieodłączny element kultury francuskiej. Jest to jedna z najbardziej docenianych kuchni świata, pełna sztuki i polotu francuskich szefów, a Paryż to zdecydowanie serce najlepszych restauracji, knajp i kawiarni.

Paryska kawiarnia © Martyna Górna

W 2022 roku aż trzy restauracje paryskie znalazły się w rankingu 50 najlepszych restauracji świata, były to: 

 1. Septime – nowe wydanie kuchni francuskiej w nowoczesnych wnętrzach pod adresem 80 Rue de Charonne, 75011 Paris
 2. Le Clarence – ekskluzywna, elegancka restauracja, znajdująca się w luksusowym obszarze skrzyżowania trzech ulic, zwanych złotym trójkątem – 31 Av. Franklin Delano Roosevelt, 75008 Paris
 3. L’Arpège – kolorowa, sezonowa kuchnia francuska, której dania bazują na warzywach z własnego ogrodu. Te lekkie, finezyjne potrawy można znaleźć pod adresem 84 Rue de Varenne, 75007 Paris

Nie jest przypadkiem, że to właśnie w Paryżu znajduje się najpiękniejszy sieciowy Starbucks świata, do którego warto zajrzeć tylko po to, aby podziwiać imponujące wnętrza wystawnego lokalu.  


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?