hero 6 miejsc w usa ktore cie zakocza.jpg

A gdyby tak rzucić wszystko i… polecieć do USA? Wycieczka do Ameryki Północnej to marzenie wielu osób. Jaki kierunek podróży wybrać? Zatłoczony i zarazem hipnotyzujący Nowy Jork, słoneczne Los Angeles, a może niezasypiające Las Vegas? Nic z tych rzeczy. Tym razem zbaczamy z popularnych tras turystycznych i odkrywamy równie ciekawe, ale mniej znane, miejsca w USA.

Widok na Jezioro Mono © iStock

Widok na Jezioro Mono © iStock

Jezioro Mono – sceneria rodem z filmu science fiction

Na początku odwiedzamy skąpaną w słońcu Kalifornię, a dokładniej jej północno-wschodnią część. Jezioro Mono (ang. Mono Lake) to miejsce, które zachwyci każdego fana fantastyki. Już z oddali widać wieże tufowe, które przypominają mroczny zamek z kart powieści lub kadr filmu. Jezioro Mono liczy 760 tysięcy lat i zajmuje ponad 180 km2. Jest to jezioro słone (woda w nim ma prawie 3 razy więcej soli niż wody oceanu), będące domem dla wielu ptaków wędrownych, much alkalicznych czy krewetek solankowych.

Wieże tufowe na Jeziorze Mono © iStock

Wieże tufowe na Jeziorze Mono © iStock

Na terenie jeziora znajdują się dwie wyspy, do których można podpłynąć kajakiem. Krajobraz uzupełniają wspomniane już wieże tufowe. Te formacje skalne są widoczne zarówno nad powierzchnią wody, jak i wzdłuż linii brzegowej jeziora. Mono to miejsce, które warto zobaczyć przede wszystkim o wschodzie lub zachodzie słońca. Niedaleko stąd działa centrum turystyczne, a dobry dojazd do jeziora sprawia, że miejsce to odwiedzają nie tylko miłośnicy fotografii. Jako ciekawostkę warto także dodać, że zdjęcie uwieczniające jezioro Mono znalazło się we wkładce do kultowego albumu „Wish You Were Here” zespołu Pink Floyd. Niestety, poziom wody w jeziorze znacznie się obniżył w wyniku korzystania przez Los Angeles z wód rzek zasilających Mono Lake, dlatego obecnie obszar ten znajduje się pod ochroną.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Kalifornii

Studnia Thora © iStock

Studnia Thora © iStock

Studnia Thora na przylądku Perpetua w Oregonie

Czas na stan Oregon i jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych na przylądku Perpetua. Mowa o Thor’s Well, czyli studni Thora. Ta atrakcja nie bez powodu nosi ona imię mitycznego boga. Studnia Thora to duży otwór tuż przy brzegu Pacyfiku – szalenie niebezpieczny, dlatego należy go podziwiać w odpowiedniej odległości. Dziura ma średnicę ok. 5 metrów i głębokość 6 metrów, dlatego bez problemu wciąga wszystko, co znajduje się w jej okolicy. Studnia Thora nazywana jest przez miejscowych „bramą do podziemia” i jak się okazuje, jest ona wejściem do jaskini podwodnej. Miejsce to warto odwiedzić godzinę przed lub godzinę po przypływie. Z dziury wydobywa się wysoki strumień wody, tworząc doskonałe widowisko dla obserwujących.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Oregonie

Park Narodowy Zion © iStock

Park Narodowy Zion © iStock

Kanion Zion – jeden z najpiękniejszych szlaków w USA

Turyści odwiedzający USA zwykle dzielą się na tych, którzy wolą spędzić czas w kultowych miastach i tych, którzy kierują swe kroki do parków narodowych. Jedną z propozycji spędzenia czasu na łonie natury jest Park Narodowy Zion w Utah. Jest to miejsce pełne klifów, ukrytych wodospadów, pięknych kanionów oraz dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Na turystów czeka tutaj ponad 35 szlaków turystycznych i szereg atrakcji, jak chociażby jazda konna. Niewątpliwie jedną z najpopularniejszych atrakcji parku jest kanion Zion, utworzony przez rzekę Virgin.

The Zion Narrows © iStock

The Zion Narrows © iStock

Czerwone skały piaskowca gwarantują niezapomniane wrażenia, których nie odda żadna fotografia. Kanion liczy ponad 25 kilometrów długości, a jego głębokość miejscami wynosi ponad 600 metrów! Chcąc odkryć piękno Zion Canyon, należy uzbroić się w dobrej jakości obuwie (czeka nas spacer w wodzie) oraz kijki. Autobus dowiezie nas do przystanku Temple of Sinawava, skąd ruszamy w trasę Riverside Walk, przechodzącą w The Zion Narrows. Aby pokonać całą trasę, potrzebne jest pozwolenie. Na szczęście turyści mają do dyspozycji również łatwiejsze, ogólnodostępne odcinki szlaku.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Utah

Wynwood Street w Miami © iStock

Wynwood Street w Miami © iStock

Wynwood Walls w Miami – mekka dla miłośników sztuki ulicznej

Miami to nie tylko piaszczyste plaże oblane ciepłą wodą oceanu, ale i miejsce, w którym na każdym kroku króluje sztuka uliczna. Jedną z największych atrakcji miasta są kolorowe murale, czyli Wynwood Walls w artystycznej dzielnicy Wynwood. Jeszcze nie tak dawno miejsce to wypełniały stare hale magazynowe. W 2009 roku Tony Goldman wpadł na pomysł, ale potraktować ściany budynków jako płótno dla artystów. Kolorowe graffiti stały się znakiem rozpoznawczym dzielnicy, która zyskała nowe życie. Wynwood Walls warto odwiedzić w drugą sobotę miesiąca, kiedy odbywa się tam comiesięczny festiwal Wynwood Art Walk.Kolorowe murale to znakomite tło do zdjęć, jak i okazja do poznania prac artystów z całego świata. Co więcej, graffiti regularnie się zmieniają! Na miejscu można podziwiać także wyjątkowe rzeźby, na turystów czekają również sklepy z antykami, pamiątkami, liczne restauracje i butiki. Po intensywnym zwiedzaniu czas na relaks na plaży – słoneczna pogoda na Florydzie to gwarancja miło spędzonego urlopu!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Miami

Six Flags New Orleans © iStock

Six Flags New Orleans © iStock

 

Six Flags New Orleans – opuszczony lunapark w Nowym Orleanie

Kolejne miejsce na mapie USA zainteresuje przede wszystkim miłośników adrenaliny. Mowa o Six Flags News Orleans, czyli opuszczonym parku rozrywki. Obiekt został otwarty w 2000 roku pod nazwą Jazzland, z czasem przejęła go firma Six Flags, która wzbogaciła go m.in. o atrakcje związane z DC Comics. Niestety, park został poważnie uszkodzony przez huragan Katrina w 2005 roku. Władze obiektu nie zdecydowały się go odbudować, przez co miejsce opustoszało. Niektóre z kolejek zostały przewiezione do innych parków rozrywki, a teren parku i parkingu jest często wykorzystywany jako fragment scenerii filmowych (na przykład w filmie Jurassic World). Opuszczony lunapark stał też się miejscem odwiedzin żądnych wrażeń turystów, kręcących mroczne filmy na portale społecznościowe. W listopadzie 2021 roku władze Nowe Orleanu przedstawiły projekt przekształcenia dawnego parku w nowy obiekt wodno-rozrywkowy, z hotelem dla turystów oraz centrum STEM.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Nowym Orleanie

Niebo nad Cherry Springs State Park © iStock

Niebo nad Cherry Springs State Park © iStock

Cherry Springs State Park – dotyk gwiazd

Cherry Springs to park stanowy w Pensylwanii. Jedno z tych miejsc, w których nie uświadczymy światła sztucznego. Takie warunki są doskonałą okazją do podziwiania rozgwieżdżonego nieba, z czego chętnie korzystają zarówno amatorzy, jak i znawcy astronomii. Cherry Springs to rozległy teren, otoczony przez lasy Susquehannock. Idealne miejsce dla miłośników ciszy, romantycznych wieczorów i obserwacji nieba. Można tu również zarezerwować nocleg, wziąć udział w warsztatach fotograficznych czy też zdecydować się na obserwację gwiazd pod opieką przewodnika. Jeśli mamy szczęście i trafimy na piękną pogodę, w nocy na niebie pojawi się nawet 30 000 gwiazd!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Pensylwanii

To tylko niektóre z ciekawych, ale mniej popularnych, miejsc w USA. Jedno jest pewne – wyjazd do Ameryki Północnej to gwarancja niezapomnianych wrażeń, bez względu na to, który ze stanów zdecydujemy się odwiedzić.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?