slowacja zamki featured.jpg

Kiedyś domy sławnych władców, fortece opierające się atakom wrogów, miejsca będące świadkami ważnych wydarzeń historycznych, dziś malownicze budowle, osadzone w przepięknej naturalnej scenerii, wciąż skrywające tajemnice przeszłości. Posiadające wspaniałą architekturę, odzwierciedlającą historyczne epoki, zachwycają turystów. Zamki i pałace Słowacji!

Które ze słowackich zamków warto odwiedzić?

Słowacja może się pochwalić ogromną liczbą zamków i pałaców. Niektóre z nich swoje piękno zachowały do dziś, na innych piętno czasu odznaczyło się tak bardzo, że pozostały po nich jedynie ruiny. Zamki, pałace, czy ich ruiny są świadectwem długiej i bogatej słowackiej historii. Jeśli planujecie weekendowy wypad albo urlop na Słowacji, koniecznie je odwiedźcie. Ale jak spośród tych wielu miejsc wybrać te najbardziej godne uwagi? Przygotowaliśmy dla was listę szczególnie wartych odwiedzenia zamków!

Zamek Spiski (Spišský hrad)

Zamek wraz z okolicznymi zabytkami w 1993 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należy do największych zamkowych kompleksów w Europie. Jego częścią jest wieża widokowa, z której jak na dłoni widać podzamcze, a nawet przy dobrej pogodzie można dojrzeć oddalone szczyty Tatr. W zamku znajduje się także osobna ekspozycja znalezisk archeologicznych, sala tortur i gotycka kaplica św. Elżbiety. W 1780 roku został zniszczony przez pożar i stopniowo niszczał. W 1970 roku został odrestaurowany do stanu, w którym znajduje się dzisiaj.

Zamek Spiski (Spišský hrad)

Zamek Spiski (Spišský hrad) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Žehra Odległość od polskiej granicy: 70 km (około godziny drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci w wieku 6-18 lat – 4 €,
 • studenci – 6 €,
 • dorośli – 8 €,
 • bilet rodzinny – 19 €.

Uwaga! Zamek można zwiedzać od kwietnia do października.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w okolicach Žehry

Zamek w Bojnicach (Bojnický zámok)

Bajkowy zamek w Bojnicach należy do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych zamków w Europie Środkowej. Po tym jak hrabia Ján František Pálfi, został właścicielem zamku, zlecił przebudowę obiektu architektowi J. Hubertowi, ale to sam Pálfi zaprojektował i nadzorował większość prac. Inspiracją do rekonstrukcji były zamki stojące nad Loarą w środkowej Francji. Co roku (pod koniec kwietnia i na początku maja) odbywa się tutaj popularny Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł (Medzinárodný festival duchov a strašidiel), którego program składa się z pokazów oraz rekonstrukcji wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Bojnicach.

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Bojnice Odległość od polskiej granicy: około 110 km (2 godziny drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci w wieku 3-6 lat – 1 €,
 • dzieci w wieku 6-15 lat – 3,50 €,
 • studenci – 5 €,
 • dorośli – 8 €.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Bojnicach

Zamek Orawski (Oravský hrad)

Zamek Orawski został wybudowany w niemal niedostępnym miejscu na skale, wysoko nad wodami rzeki Orawy i przypomina pod tym względem polskie Orle Gniazda, czyli położone na skałach zamki jurajskie. Zamek pełnił bardzo ważną rolę tzw. grodu żupnego oraz strażnicy celnej stacji w Twardoszynie. Forteca składa się z trzech części, połączonych wykutymi w skałach bramami. W gotyckich i renesansowych wnętrzach znajdują się ekspozycje Muzeum Orawskiego. Zamek oferuje możliwość nocnego zwiedzania, urozmaiconego różnymi inscenizacjami.

Zamek Orawski (Oravský hrad)

Zamek Orawski (Oravský hrad) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Oravský Podzámok Odległość od polskiej granicy: około 40 km (40 minut drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci w wieku 6-18 lat i studenci – od 2,50 €,
 • dorośli – od 5 €.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w okolicach Oravskiego Podzamoku

Słowacja może się pochwalić ogromną liczbą zamków i pałaców. Niektóre z nich swoje piękno zachowały do dziś, na innych piętno czasu odznaczyło się tak bardzo, że pozostały po nich jedynie ruiny.

Zamek Devín (Devínsky hrad)

Zamek stoi na niewielkim skalnym kopcu w miejscu, w którym rzeka Morawa wpada do Dunaju. Wokół zamku prowadzi przepiękna trasa rowerowa, a z murów rozpościera się piękny widok na okolicę. Niegdyś rzymska strażnica i węgierska forteca, dziś zachowany jest jedynie częściowo w postaci malowniczych ruin. Winę za to ponoszą wojska napoleońskie, które w 1809 roku wysadziły zamek. W sezonie odbywają się tu pokazy dawnej szermierki, a zwiedzający mogą też skorzystać z takich atrakcji jak: rzut oszczepem, siekierą czy strzelanie z łuku. Z portu rzecznego, który znajduje się u stóp zamku pływają promy do Bratysławy i austriackiego Hainburg an der Donau.

Zamek Devín (Devínsky hrad)

Zamek Devín (Devínsky hrad) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Devín Odległość od polskiej granicy: około 260 km (ponad 3 godziny drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci w wieku 6-14 lat i studenci – 2,50 €,
 • dorośli – 5 €,
 • bilet rodzinny – 10 €.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w okolicach Devina

Zamek Trenczyński (Trenčiansky hrad)

Zamek w Trenczynie jest narodowym zabytkiem kultury. Najznamienitszym właścicielem zamku był żyjący na przełomie XIII i XIV wieku Matúš Čák Trenčiansky, do którego należało kilka słowackich zamków i z tego powodu nazywano go „Panem Wagu i Tatr”. Jego imię nosi górująca nad fortecą i całym miastem wieża zamkowa. Z zamkiem w Trenczynie związana jest chyba najsłynniejsza słowacka studnia miłości oraz historia Omara i Fatimy. Według legendy, pan zamku Stefan Zapolski trzymał na zamku pojmaną w trakcie wojny Turczynkę Fatimę jako zakładniczkę. Stefan obiecał, że uwolni ją, gdy jej narzeczony – książę Omar wykopie na zamku studnię w skale. Omar kopał studnię przez trzy lata przy pomocy 300 towarzyszy, którzy niemal wszyscy zginęli w trakcie prac. Koniec końców, wykonał zadanie i mógł odebrać z rąk Zapolskiego swoją wybrankę. Dziś, w sezonie letnim na zamku odbywają się uroczystości, które przyciągają zwiedzających swoją atmosferą.

Zamek Trenczyński (Trenčiansky hrad)

Zamek Trenczyński (Trenčiansky hrad) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Trenczyn Odległość od polskiej granicy: 115 kilometrów (około 1,5 godziny drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci w wieku 3-6 lat – 1 €,
 • dzieci w wieku 6-18 lat i studenci – 3,50 €,
 • dorośli – 5,50 €.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Trenczynie

Zamek Czerwony Kamień (Hrad Červený Kameň)

Jest niewątpliwie najpiękniejszym zamkiem w Małych Karpatach. Ten jeden z najlepiej zachowanych zamków na Słowacji położony jest niedaleko Bratysławy – niecałe 40 kilometrów od stolicy Słowacji. W XVI w. został przebudowany na potężną fortecę z systemem fortyfikacyjnym, który należał do czołowych osiągnięć architektury wojskowo-obronnej. Obecnie w zamku znajduje się muzeum z ekspozycją poświęconą codziennemu życiu słowackiej szlachty na przestrzeni wieków. Ze względu na swój średniowieczny charakter, zamek był wykorzystany jako scenografia do różnych filmów i bajek, np. „Księżniczka Fantagiró”, „Serce Smoka” czy „Cinka Panna”.

Zamek Czerwony Kamień (Hrad Červený Kameň)

Zamek Czerwony Kamień (Hrad Červený Kameň) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Častá-Červený Kameň Odległość od polskiej granicy: 210 kilometrów (około 3 godziny drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci w wieku 3-6 lat – 1 €,
 • dzieci w wieku 6-18 lat – od 2 €,
 • studenci i dorośli – od 4 €.

Uwaga! Zamek można zwiedzać od kwietnia do października.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w okolicach Časty

Przez prawie 200 lat zamek w Bratysławie był miejscem, w którym przechowywane były węgierskie insygnia koronacyjne, w tym słynna Korona św. Stefana.

Zamek Bratysławski (Bratislavský hrad)

Symbol Bratysławy, górujący nad miastem i całą okolicą. Zamek Bratysławski wybudowany został w stylu gotyckim na planie kwadratu z czterema wieżami. W późniejszych latach był przebudowywany w stylu renesansowym, a później barokowym. Przez prawie 200 lat zamek w Bratysławie był miejscem, w którym przechowywane były węgierskie insygnia koronacyjne, w tym słynna Korona św. Stefana. Poważnie zniszczony w wyniku pożaru w 1811 roku, odbudowany został dopiero w latach 60. XX wieku. Od tamtego czasu mieści ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego. Częścią kompleksu zamkowego jest zrekonstruowany ogród barokowy. Co roku latem odbywa się tu festiwal szekspirowski.

Zamek Bratysławski (Bratislavský hrad)

Zamek Bratysławski (Bratislavský hrad) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Bratysława Odległość od polskiej granicy: 230 kilometrów (około 3 godziny drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci do 6 roku życia – za darmo,
 • dzieci w wieku 6-15 lat i studenci – 4 €,
 • dorośli – 7 €.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Bratysławie

Zamek Beckov (Beckovský hrad)

Legendarne ruiny zamku Beckov wznoszą się na stromym skalnym wzniesieniu. Z historią zamku związane są różne legendy. Według jednej z nich nazwa zamku pochodzi od imienia błazna Becka, dla którego wojewoda Stibor kazał wybudować zamek. Inna mówi o właścicielu zamku, który zrzucił ze skały swojego sługę za to, że broniąc własnego dziecka, zabił jego ulubionego psa. Sługa spadając wykrzyknął, że spotka się ze swoim panem dokładnie za rok i jeden dzień. Dokładnie po roku pana ukąsiła w oko żmija, a on oślepiony wpadł w przepaść. Tak naprawdę, potężna forteca powstała w XIII wieku, a później na przestrzeni lat przebudowana była w stylu gotyckim i renesansowym. Zamek opustoszał pod koniec XVII wieku, a w XVIII zniszczył go pożar. Ruiny zostały zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania dopiero 40 lat temu. W lipcu organizowane jest święto, połączone z inscenizacją, w której członkowie bractw rycerskich zdobywają zamek.

Zamek Beckov (Beckovský hrad)

Zamek Beckov (Beckovský hrad) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Beckov Odległość od polskiej granicy: 140 kilometrów (około 2 godziny drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci do 6 roku życia – za darmo,
 • dzieci w wieku 6-15 lat – 1,70 €,
 • studenci – 2,50 €,
 • dorośli – 3,50 €.

Uwaga! Zamek jest udostępniany do zwiedzania w okresie kwiecień – listopad.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w okolicach Beckova

Zamek Lubowelski (Hrad v Starej Ľubovni)

Został wybudowany jako graniczny zamek w celu ochrony szlaków kupieckich na północ. Ponieważ był siedzibą słynnego polskiego rodu Lubomirskich, znajdował się w granicach Polski aż do 1769 roku. Największy wpływ na wygląd zamku miał wielki pożar w 1553 roku, który niemal doszczętnie zniszczył zabudowania. Wówczas na wzgórzu zamkowym wzniesiono okazały renesansowy pałac o funkcji obronnej. Najważniejsze wydarzenie w historii zamku miało miejsce w 1412 roku, gdy władcy Polski i Węgier podpisali tam traktat pokojowy. Był tu także więziony przez 10 miesięcy znany podróżnik Maurycy Beniowski, którego wtrącono do lochów za próbę zorganizowania powstania przeciwko polskiemu królowi. Ostatecznie udało mu się uciec dzięki pomocy ukochanej.

Zamek Lubowelski (Hrad v Starej Ľubovni)

Zamek Lubowelski (Hrad v Starej Ľubovni) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Stara Lubowla Odległość od polskiej granicy: 15 kilometrów (około 20 minut drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci do 6 roku życia – za darmo,
 • dzieci w wieku 6-19 lat – 2,50 €,
 • dorośli – 5 €.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Starej Luboni

Stary Zamek w Bańskiej Szczawnicy (Starý Zámok Banská Štiavnica)

Bańska Szczawnica, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, może poszczycić się pięknymi widokami i wyjątkowym zamkiem. Jego historia jest nietypowa – najstarszą część stanowi wybudowany w XIII wieku kościół Panny Marii, wokół którego od XIV wieku zaczęto stawiać fortyfikacje. W rezultacie tej rozbudowy powstał urokliwy miejski zamek. Obecnie Stary Zamek jest siedzibą Słowackiego Muzeum Górnictwa (Slovenské banské muzeum), dzięki czemu można tam zobaczyć ekspozycje muzealne związane z wydobyciem rud cennych metali, w tym złota i srebra, z którego przez wieki znana była Bańska Szczawnica. Oprócz tego na Starym Zamku można zobaczyć wystawy poświęcone zegarom oraz pracownię fajek.

Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica)

Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica) © iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Bańska Szczawnica Odległość od polskiej granicy: 160 kilometrów (około 2,5 godziny drogi samochodem)

CENNIK

 • dzieci do 6. roku życia – za darmo,
 • dzieci w wieku 6-18 lat – od 1,50 €,
 • dorośli – 3 €,
 • bilet rodzinny – 7,50 €.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Bańskiej Szczawnicy


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?