majowka hero2.jpg

Do najdłuższego z długich weekendów został niecały miesiąc, a do Wielkanocy trzy tygodnie! To wspaniały czas na złapanie oddechu i zafundowanie sobie chwili odpoczynku. Niekoniecznie gdzieś daleko, zwłaszcza, że w Polsce znajdziemy świetne miejsca, w których z pewnością oderwiemy się od codzienności i naładujemy baterie! Jeśli jeszcze nie macie planów na ten czas, to nic straconego. Przygotowaliśmy dla was kilka inspiracji świąteczno-majówkowych.

Dokąd wybrać się w długi weekend 2019?

Polska obfituje w ciekawe miejsca. I te mało znane, i te popularne, ale które nigdy się nie nudzą. Przełom kwietnia i maja to z kolei idealna pora, by wybrać się na poznawanie naszego kraju. Proponujemy wam podróż do kilku miejsc, tych mniej i bardziej znanych, które pozwolą nieco oderwać się od codzienności i dobrze wykorzystać wiosenny urlop.

Molo w Sopocie i panorama Gdańska ©iStock

Molo w Sopocie i panorama Gdańska © iStock

Trójmiasto, czyli polska Kalifornia

Gdańsk, Sopot i Gdynia zawsze cieszyły się sławą wyjątkowego miejsca. Z jednej strony Trójmiasto to świetna, tętniąca życiem metropolia, w której znajdziemy wiele miejskich atrakcji. Z drugiej – to przecież kilometry plaż, nadmorskich parków i urokliwych miejsc, przypominających niewielkie nadbałtyckie miejscowości wypoczynkowe. Pół-żartem, pół-serio, nazywane polską Kalifornią, z pewnością jest wspaniałym miejscem na spędzenie świąteczno-majówkowego czasu.

Główne Miasto w Gdańsku z lotu ptaka ©iStock

Główne Miasto w Gdańsku z lotu ptaka ©iStock

Co w tym czasie można zrobić w Trójmieście? Oprócz spacerów po plaży i urokliwych terenach nadmorskich parków (polecamy gdańskie Brzeźno i Jelitkowo, Sopot oraz Redłowo i Kamienną Górę w Gdyni), warto zajrzeć do portu w Gdańsku, bowiem już 18 kwietnia zawita tam pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec. Morskie giganty pojawią się także w Gdyni. Pierwszy z nich pokaże się w gdyńskim porcie 9 maja. Poza tym – Trójmiasto to wspaniałe miejsce dla fanów miejskich klimatów. Od zabytków Gdańska, przez kurortowy duch Spotu po modernistyczne perły Gdyni.

Góry Opawskie, urokliwy zakątek na południu Polski

Położone na granicy z Czechami Góry Opawskie to wciąż cichy i spokojny zakątek naszego kraju. Niewysokie góry znajdujące się w okolicach polskich Głuchołaz i czeskiego Jesenika to świetne miejsce na krótki świąteczny wypad. Znajdziemy tu i przyjemne trasy spacerowe, i ładne widoki, a także sporo miejsc, gdzie można spędzić przyjemnie te kilka dni.

Widok z Biskupiej Kopy w Górach Opawskich ©iStock

Widok z Biskupiej Kopy w Górach Opawskich ©iStock

Położone w urokliwej dolinie Złotego Potoku wsie Jarnołtówek i Pokrzywna to idealne bazy wypadowe podczas pobytu w Górach Opawskich. Sprawdzą się także, jeśli chcemy poznać czeską część gór i odwiedzić okoliczne miasta – Jesenik i Opawę.

Łagów, czyli najbardziej filmowe pojezierze w Polsce

Łagów i okoliczne przepiękne Pojezierze Łagowskie to nieco zapomniany kierunek. Zupełnie niesłusznie! Ta piękna miejscowość położona na północ od Zielonej Góry, której kolorytu nadaje gotycki zamek joannitów oraz budowle szachulcowe (w tym dwie bramy miejskie!), to wspaniałe miejsce na niezbyt długi urlop. W otoczeniu licznych urokliwych jezior i lasów można oderwać się od codzienności i spędzić świetne chwile.

Ciekawostka. Majówka w Łagowie upływa pod znakiem… Fiata 126p! Właśnie w tym okresie odbywa się tu coroczny zjazd właścicieli tych samochodów. Przy okazji, Łagów jest dla miłośników kina świetnym miejscem na wypad na przełomie czerwca i lipca. Wtedy, w malowniczej scenerii miejscowego amfiteatru położonego między zamkiem i jeziorami odbywa się najstarszy polski festiwal filmowy – Lubuskie Lato Filmowe.

Bory Tucholskie, leśna perła Pomorza

Przełom kwietnia i maja to także świetny moment na wypad w Bory Tucholskie. Okazały kompleks leśny znajdujący się na granicy województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego to jedno z najlepszych urlopowych miejsc dla miłośników przyrody w Polsce. Znajdująca się na terenie parku narodowego Struga Siedmiu Jezior oraz piękne jeziora lobeliowe – Małe i Wielkie Gacno, otoczone licznymi ścieżkami to gratka dla spacerowiczów.

Struga Siedmiu Jezior w Parku Narodowym Borów Tucholskich ©iStock

Struga Siedmiu Jezior w Parku Narodowym Borów Tucholskich ©iStock

Okoliczne miejscowości, a wśród nich największe: Swornegacie i Charzykowy to świetne punkty wypadowe do poznawania okolicy. Pobliskie Chojnice z muzeum regionalnym to świetne miejsce, by pogłębić swoją wiedzę o tym zakątku Polski. Podobnie jak nieodległy Człuchów, gdzie można podziwiać zamek krzyżacki, niegdyś drugą po Malborku pod względem wielkości twierdzę zakonną, a dziś obiekt mieszczący miejscowe muzeum.

Roztocze, blask dawnej chwały Zamoyskich

Na koniec przenosimy się na wschód Polski, w okolice Zamościa. To tam bowiem znajduje się jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. Zwierzyniec, bo o nim mowa, to miejscowość, która powstała jako siedziba Ordynacji Zamojskiej, czyli wielkiego majątku ziemskiego należącego do rodziny Zamoyskich. Otoczone lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego, w których do dziś hodowany jest m.in. słynny konik polski, pełne zabytkowych budynków z czasów świetności Ordynacji i z przepięknym barokowym kościołem św. Jana Chrzciciela, położonym na wyspie w centrum miejscowości jest doskonałym miejscem na niezobowiązujący wypoczynek.

Kościół Na Wyspie w Zwierzyńcu ©iStock

Kościół Na Wyspie w Zwierzyńcu ©iStock

Warto zajrzeć  w okolice stawów Echo w sercu parku narodowego, gdzie znajduje się również ogólnodostępna plaża, a także zajrzeć do położonego nieopodal Zamościa, czyli najpiękniejszej perły renesansu w Polsce. Piwosze na pewno docenią produkty z lokalnego browaru w Zwierzyńcu, należącego niegdyś do Zamoyskich, a obecnie udostępnionego także do zwiedzania (w okresie od maja do września).


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?