Lisbontram hero.jpg

Klasyczna lizbońska atrakcja turystyczna i symbol miasta? Żółty tramwaj linii 28! Jeśli planujesz city break w stolicy Portugalii, nie zapomnij nie tylko skosztować kawy i Pasteis de Belem, zobaczyć katedrę Sé i lokalne azulejos, ale też… przejechać się zabytkowym tramwajem.

Lizbona nazywana bywa europejskim San Francisco ze względu na usytuowanie na wzgórzach. Kto raz przeszedł się pieszo i pod górę po stromych uliczkach w centrum, ten wie, jak wielkim skarbem są tamtejsze tramwaje i windy. Wśród nich najsłynniejsze są tramwaje linii 28, a właściwie E28, czyli Elétrico 28.

Kolorowa uliczka w Lizbonie © iStock
Kolorowa uliczka w Lizbonie © iStock

Ponad stuletnia historia linii 28

Tramwaj 28 kursuje po centrum Lizbony już ponad 100 lat. Pierwsze wagony wyruszyły na linię 28 w 1914 roku. Trasa obsługiwana jest przez wagony remodelado, a więc odnowione w latach 90. XX wieku drewniane konstrukcje w charakterystycznym żółtym kolorze. Dlaczego nie wymieniono ich na nowe pojazdy? Tylko zabytkowe konstrukcje radzą sobie z ekstremalnym nachyleniem terenu sięgającym w Lizbonie do 14 proc. Posiadają one specjalne hamulce i piasecznice, które sypią piasek prosto pod stalowe koła. Gdy „28-ki” jadą stromymi podjazdami, wąskimi uliczkami Alafamy i mijają ostre zakręty, nie sposób oderwać od nich oczu.

Sprawdź oferty na city break w Lizbonie

Kobieta fotografująca tramwaj w Lizbonie © iStock
Kobieta fotografująca tramwaj w Lizbonie © iStock

Tramwaj 28 Lizbona – trasa

Trasa, którą pokonują żółte tramwaje oznaczone numerem 28, liczy 7 km. Łączy Praça Martim Moriz z Campo Ourique i przecina popularne dzielnice takie jak: Graça, Alafama, Baixa czy Estrela. Poczatkowo tramwaje linii 28 przejeżdżały trasę łączącą Praça de Camões z Estrelą. Dziś stanowi ona krótszą wersję przejazdu linii 28, która kończy się na Praça de Camões. W 1984 roku udostępniono jednak też dłuższą trasę linii 28 – od położonego w centrum placu Martim Moniz po dzielnicę Prazeres. Ile jedzie się tramwajem 28 w Lizbonie od pierwszego do ostatniego przystanku? Przejechanie całej dłuższej trasy zajmuje ok. 50 minut. Weź jednak pod uwagę, że czas może się wydłużyć przez korki i źle zaparkowane samochody.

Kobieta pozująca na tle tramwaju © iStock
Kobieta pozująca na tle tramwaju © iStock

Żółty tramwaj w Lizbonie – co zobaczyć?

Trasa linii 28 wiedzie przez zabytkowe dzielnice w centrum. Wzorem innych turystów możesz więc wyskakiwać z tramwaju na chwilę, aby zobaczyć największe okoliczne atrakcje. W okolicy trasy znajdują się m.in. takie zabytki jak katedra Sé czy Castelo de São Jorge. W okolicy są też punkty widokowe, np. Miradouro das Portas do Sol, Miradouro Nossa Senhora do Monte, Miradouro da Graça, Miradouro de Santa Luzia. Koniecznie zobacz też place Praça da Figueira i Martim Moniz oraz dzielnicę Alafama z wąskimi uliczkami i wiszącym nad głowami praniem. Nocnego życia skosztujesz w Bairro Alto, a niezapomnianych doświadczeń podczas przejażdżki zabytkowymi windami Elevador da Bica, Elevador de Santa Justa i Elevador da Glória.

Sprawdź bilety na atrakcje w Lizbonie

A co jeszcze warto zobaczyć, nie tylko z perspektywy słynnego tramwaju? Sprawdź nasz artykuł o najciekawszych miejscach w Lizbonie i okolicy. Przeczytaj również nasz przewodnik po stolicy Portugalii.

Kobieta zwiedzająca dzielnicę Bairro Alto © iStock
Kobieta zwiedzająca dzielnicę Bairro Alto © iStock

Gdzie wsiąść w tramwaj 28 Lizbona?

Zastanawiasz się, gdzie wsiąść w żółty tramwaj w Lizbonie? Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcesz skorzystać z tej atrakcji. Czy przejechać ją w całości, czy wysiadać na zwiedzanie? Jeśli planujesz city break w Lizbonie wiosną lub latem i chcesz przejechać trasę 28 na siedząco, wsiądź do tramwaju na początkowych przystankach – Martim Mariz lub Campo Ourique. Gdy się nie uda za pierwszym razem, poczekaj 15 minut – przyjedzie kolejny żółty wagonik. Rozkład jazdy i mapę trasy znajdziesz na każdym przystanku, ale też online na stronie internetowej przewoźnika carris.pt.

Kiedy najlepsza pora na przejażdżkę?

Wiesz już, gdzie wsiąść do tramwaju , pora zatem na wybór najlepszego momentu w ciągu dnia na wycieczkę. Warto pamiętać, że z żółtych tramwajów korzystają nie tylko turyści, ale przede wszystkim mieszkańcy stolicy Portugalii. Zatem kiedy w tramwaju 28 jest najmniej tłoczno? Wcześnie rano lub późno wieczorem. W sezonie letnim pierwsza przejażdżka żółtym tramwajem dostępna jest przed godziną 6 rano z przystanku Martim Moniz, a ostatnia po 23.30. Poza sezonem turystycznym pierwsze tramwaje odjeżdżają po 6 rano, a ostatni chwilę przed 22. Uwaga, zwróć uwagę na miejsce docelowe wieczornych tramwajów – często kursują one na skróconej trasie.

Kolorowy tramwaj w Lizbonie © pexels
Kolorowy tramwaj w Lizbonie © pexels

Savoir-vivre w tramwaju 28 w Lizbonie

Podobnie jak w przypadku innych linii tramwajowych i autobusowych w stolicy Portugalii do pojazdu wchodzi się wyłącznie przednimi drzwiami, wychodzi tylnymi. Zanim to jednak nastąpi, na przystanku ustaw się w kolejce i spokojnie czekaj na przyjazd tramwaju. Po wejściu przyłóż bilet do żółtego czytnika umieszczonego obok wejścia za siedzeniem kierowcy. Możesz kupić go też u kierowcy, ale wyłącznie za odliczoną gotówkę. Miej się na baczności, ponieważ od lat żółte tramwaje są celem kieszonkowców. Nie trzymaj aparatu na pasku, portfel schowaj w niedostępnym miejscu i nie stój przy drzwiach, gdzie najczęściej zatrzymują się złodzieje. Pamiętaj też, że podróżując na stojąco, warto trzymać się mocno – podczas ruszania i hamowania bywa gorąco!

Trawmwaj w wąskiej lizbońskiej uliczce © iStock
Tramwaj w wąskiej lizbońskiej uliczce © iStock

Ile kosztuje bilet na tramwaj w Lizbonie?

Zastanawiasz się, jak droga jest Lizbona? Tramwaj 28 nie należy do drogich atrakcji turystycznych. Jednorazowy bilet kosztuje 3 euro. Jeśli będziesz korzystać z karty Viva Viagem, obniżysz cenę jednej przejażdżki o połowę. Dobrym wyborem na city break w Lizbonie jest jednak bilet 24-godzinny. Kosztuje 6,45 euro, ale pozwala na nielimitowaną liczbę przejazdów wszystkimi środkami transportu w mieście, w tym zabytkowymi windami! To najlepszy wybór, jeśli planujesz zwiedzanie na trasie linii 28. Możesz do woli wyskakiwać i wskakiwać do tramwaju. Przy bilecie za 3 euro nie jest to możliwe.

Sprawdź najlepsze loty i noclegi w Lizbonie

Gdzie i jak kupić bilet na tramwaj w Lizbonie?

Gdzie kupić bilet na tramwaj 28? Lizbona ma dobrze rozwiniętą sieć sprzedaży biletów na komunikację publiczną. Za przejazd za 3 euro, a więc jednorazowy, najwygodniej zapłacić bezpośrednio motorniczemu w tramwaju 28. Można kupić go także w sezonie turystycznym na przystankach od przedstawicieli przewoźnika Carris, a przez cały rok na poczcie lub w żółtych budkach Carris, punktach MOB usytuowanych przy większych ulicach miasta. Karty Viva Viagem dostępne są też w punktach Carris, a bilety 24-godzinne sprzedawane są tylko na stacjach metra, np. przy placu Martim Moniz.


Zobacz na Instagramie

Szukasz konkretnego miejsca?