londyn

Londyn

Anglia, Wielka Brytania

Przewodnik

The Big Smoke

Hello Londyn!

The Big Smoke swój przydomek zawdzięcza słynnemu smogowi, który spowijał stolicę Wielkiej Brytanii w latach jej największej potęgi. Dziś Londyn znany jest jednak z zupełnie innej strony. Światowe centrum finansowe, jedna z kulturalnych stolic świata, miasto pełne niesamowitych atrakcji i ikonicznych widoków. Londyn zachwyca i pozostaje w pamięci na długo.

Największe
atrakcje Londynu

#1

27£

London Eye

Centrum

read-more-icon

#2

21,5£

Krucza wieża

Centrum

read-more-icon

#3

ZA DARMO

Muzeum Brytyjskie

Centrum

read-more-icon

#4

od 24£

Pałac Buckingham

Centrum

read-more-icon

#5

15£

Pałac Westminsterski

Centrum

read-more-icon

#6

ZA DARMO

Elizabeth Tower

read-more-icon

Co ciekawego znajdziesz w mieście?

Londyn to miasto teatrów. Jeśli chciałbyś cofnąć się w czasie o 400 lat i poczuć niepowtarzalną atmosferę towarzyszącą wystawianiu sztuk szekspirowskich, koniecznie odwiedź usytuowany nad Tamizą Shakespeare’s Globe Theatre. Wielbiciele elektryzujących musicali mogą udać się do Brick Lane Music Hall, gdzie każde wieczorne show połączone jest z elegancką kolacją przy świecach.

Londynie znajdziemy dziesiątki intrygujących muzeów. Jednym z nich jest Charles Dickens Museum, w którym znajdują się unikalne eksponaty związane z życiem i twórczością uznanego pisarza (wstęp: ok. 9 GBP). Można również zajrzeć do budzącego kontrowersje muzeum Kuby Rozpruwacza, muzeum historii domu (The Geffrye Museum of the Home) oraz Sir John Soane’s Museum, które poświęcone jest wizjom architektonicznym londyńskiego architekta Johna Soane’a.

Polecane miejsca

  • Charles Dickens Museum

    KOSZT:

  • London Eye

    KOSZT: 27£

Kuchnia

Londyńska sztuka kulinarna kręci się wokół tradycyjnej kuchni angielskiej oraz smaków pochodzących z różnych stron świata. Przechadzając się ulicami miasta, co rusz natkniemy się na zachęcające szyldy restauracji serwujących potrawy meksykańskie, chińskie czy włoskie. Londyn słynie ze świetnie zaopatrzonych targowisk, na których dostaniemy malezyjskie curry, francuskie sery czy świeżo wyciskane soki. Nie brakuje również słodyczy, za którymi Londyńczycy wręcz przepadają.

Popularnością cieszy się Borough Market w pobliżu London Bridge, Camden Market oraz Covent Garden. Z mniej zatłoczonych targów z jedzeniem warto polecić The Real Foods Market przy Crescent Road.

POLECANE MIEJSCA

Borough Market

Camden Market

Covent Garden

Real Foods Market

Gdzie wpaść?

Na angielski obiad warto udać się do tradycyjnej lokalnej restauracji Poppie’s Fish and Chips, gdzie od 1952 r. serwowana jest najlepsza ryba z frytkami w mieście. Aromatyczne dania z owoców morza znajdziemy w The Oystermen Seafood Bar & Kitchen. Wyśmienitych potraw kuchni azjatyckiej skosztujemy w Leong’s Legend. A jeśli najdzie nas ochota na piwo, warto wpaść do knajpy Sherlock Holmes, gdzie panuje iście brytyjska atmosfera!

Polecane miejsca

Poppie’s

Sherlock Holmes

weather-image

Pogoda i klimat

Londyn leży w strefie klimatu umiarkowanego. W styczniu temperatura waha się między 2 a 8°C, a w lipcu osiąga średnio 23°C w ciągu dnia. Średnia roczna opadów wynosi 621 mm. Najbardziej deszczowe dni przypadają na jesień (październik-listopad).

Średnia temperatura w dzień

weather-image
sty
lut
11°
mar
13°
kwi
17°
maj
20°
cze
23°
lip
23°
sie
18°
wrz
15°
paź
11°
lis
gru

Średnia temperatura w nocy

weather-image
sty
lut
mar
kwi
maj
12°
cze
15°
lip
15°
sie
12°
wrz
10°
paź
lis
gru
season-bg

Kiedy lecieć?

Zimy w Londynie są łagodne bez silnych mrozów, a temperatura latem oscyluje w granicach 20-24°C, dlatego miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów niezależnie od pory roku. Stolica Wielkiej Brytanii oferuje szereg całorocznych atrakcji, a oferta kulturalna miasta jest bardzo zróżnicowana. BFI London Film Festiwal, karnawał Notting Hill czy muzyczny V Festival, to tylko niektóre z wyjątkowych londyńskich eventów.

icon

Lot trwa 1 h 45 min

Londyn znajduje się około 1500 km od Twojego domu

Jak dojechać z lotnisk do centrum Londynu?

W Londynie znajduje się kilka portów lotniczych, w tym największe lotnisko w Europie – Londyn Heathrow. Za drugi pod względem wielkości port lotniczy Londynu uznaje się Gatwick, oddalony od centrum miasta o ok. 45 km. Z Heathrow do centrum miasta dostaniemy się pociągiem linii Heathrow Express, autobusem (ok. 7 GBP) lub linią metra District Line. Aby dojechać do centrum z lotniska Gatwick mamy do dyspozycji autokar, pociąg Gatwick Express lub taksówkę (ok. 75 GBP).

Największą popularnością cieszą się jednak dwa londyńskie lotniska, które obsługują ruch tanich linii lotniczych. Lotnisko Stansted, położone jest około 60 kilometrów na północ od Londynu. Planując podróż do centrum miasta, możemy wybrać kursujące często autobusy oraz kolej.

Port lotniczy Luton znajduje się około 55 km od centrum Londynu. Także stamtąd najłatwiej dostać się do centrum miasta autobusem lub pociągiem.

London
Heathrow
LHR
25

kilometrów od centrum miasta

metro icon

Metro

60 min

Pociąg

25£

15 min

London
Gatwick
LGW
45

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

10£

65 min

Pociąg

18£

30 min

London
Stansted
STN
60

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

50 min

Pociąg

45 min

London
Luton
LTN
55

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

40 min

Pociąg

20£

40 min

Jak poruszać się po Londynie?

Autobus

Jednorazowy przejazd autobusem kosztuje od 1,5 do 4,5 GBP w zależności od strefy. Opłaca się wykupić elektroniczną kartę Oyster lub Travelcard umożliwiającą nieograniczone przejazdy w ciągu 1-7 dni. Dzieci do lat 11 podróżują bezpłatnie.

Autobus

Bilet na autobus

5,25£
całodobowy

Metro

Najstarsze na świecie metro to najszybszy sposób na poruszanie się po Londynie. Jednodniowy bilet do metra kosztuje 8,10£ i obowiązuje w strefach 1 i 2. W przypadku poruszania się po całej sieci, za jednodniowy bilet zapłacimy 14,90£.

Oprócz metra, w Londynie można korzystać z innych form transportu szynowego, jak kolej naziemna (DLR), koleje miejskie (London Rail), tramwaje i pociągi (National Rail).

metro icon

Bilet do metra

8,10£ – 14,90£
jednorazowy

Więcej na naszym blogu

Następny Przewodnik

Madera

Szukasz konkretnego miejsca?