hero.jpg

Zebraliśmy listę 20 najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc, które możesz odwiedzić w dowolnym momencie, bez wstawania z kanapy. Witamy w Virtual Travel!

1. Machu Picchu

Machu Picchu to leżące w Peru XV-wieczne miasto Inków. Liczne ogrody, tarasy, fontanny i pałace tworzą niesamowity krajobraz i sprawiają, że miejsce to trzeba odwiedzić. Kiedyś zamieszkiwało je 1500 osób i było ono miejscem kultu religijnego, a obecnie znajduje się na liście UNESCO. Wirtualną podróż po Machu Picchu można odbyć tutaj.

Machu Picchu © iStock
Machu Picchu © iStock

2. Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel to wyspa o wysokości 78 metrów położona na wybrzeżu Normandii we Francji, w zatoce wzgórza o tej samej nazwie. Statua Archanioła Michała, umieszczona na szczycie kościoła, unosi się 170 metrów nad wodą, co czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym. Każdego roku wyspę odwiedza ponad 3 miliony osób, które podczas odpływu muszą pokonać 1,8-kilometrowy wał, aby się na nią dostać. Podziwiać ją możesz tutaj.

Mont Saint Michel © iStock
Mont Saint Michel © iStock

3. Tadź Mahal

Tadź Mahal znajduje się w indyjskim mieście Agra i jest jednym z symboli wiecznej miłości. Po zbadaniu tego wyjątkowego grobowca możesz również przeczytać inspirującą historię miłosną, aby dowiedzieć się, kto i w jaki sposób wzniósł budynek, który jest jednym z Siedmiu Cudów Świata. Kliknij i obejrzyj go w pełnej okazałości.

Tadź Mahal © iStock
Tadź Mahal © iStock

4. Sagrada Familia

Sagrada Familia w Barcelonie to hiszpański kościół zaprojektowany przez słynnego architekta Antonio Gaudiego. Chociaż budowę kościoła rozpoczęto w 1882 r., nie została ona ukończona aż do dziś. Po śmierci twórcy w 1926 r. kilku innych architektów przejęło projekt. W ostatnich latach intensywnie pracowano nad tym, aby ukończyć budynek dokładnie w 2026 r., setną rocznicę śmierci Gaudiego. Wirtualnie zwiedzić Sagrada Familia możesz tutaj.

Sagrada Familia © iStock
Sagrada Familia © iStock

5. Wersal

Ten barokowy kompleks pałacowy jest rezydencją prezydencką i siedzibą francuskich królów, którą wybudowano za czasów Ludwika XIV. Rozmiary samego pałacu wersalskiego są imponujące, a czas, który możesz tam spędzić, z pewnością będzie niezapomniany. Odwiedzając pałac, nie można oczywiście pominąć jego wyjątkowych ogrodów. Wybierz się na wirtualną wycięczkę po Wersalu.

Wersal © versailles3d
Wersal © versailles3d

6. Angkor Wat

Największy kompleks religijny na świecie – buddyjski Angkor Wat – składa się z 250 budynków wzniesionych w XII wieku. Sama świątynia Angkor Wat, zbudowana ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu, jest częścią większego kompleksu Angkor Tom i jest miejscem, które należy odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zrób to wirtualnie teraz.

Angkor Wat © iStock
Angkor Wat © iStock

7. Bazylika Sacré-Cœur

Bazylika Sacré-Cœur, znajdująca się na wzgórzu Montmartre w Paryżu, jest miejscem spotkań wielu pielgrzymów, a także popularnym punktem w planie zwiedzania wśród turystów. Bazylika jest piękna nie tylko ze względu na swoje położenie, ale także dzięki imponującym elementom konstrukcyjnym. Zdobią ją ogromne kopuły, strzeliste wieże i będący sercem budowli dzwon Savoyarde ważący 500 kg! Podziwiać ją możesz tutaj.

Bazylika Sacre Coeur © iStock
Bazylika Sacre Coeur © iStock

8. Akropol

Akropol, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to kompleks świątynny znajdujący się w Grecji. Główną świątynią jest oczywiście Partenon poświęcony bogini Atenie Partenos (pol. Atenie Dziewicy). Wybudowany z białego marmuru pentelickiego Partenon uważany jest za arcydzieło starożytnej architektury greckiej i symbol dawnego greckiego geniuszu. Wybierz się w wirtualną podróż po Akropolu.

Akropol © iStock
Akropol © iStock

9. Stonehenge

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, która zbudowana jest z 79 kamieni osiągających wysokość aż do 9 metrów. Do dziś tajemnicą pozostaje nie tylko to, po co budowlę wzniesiono, ale również, w jaki sposób ważące nawet 40 ton kamienie przetransportowano z kamieniołomu oddalonego o 130 km. Kliknij tutaj i zobacz ją z bliska.

Stonehenge © iStock
Stonehenge © iStock

10. Świątynia Lotosu

Świątynia Lotosu w New Delhi jest jednym z najpiękniejszych budynków, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Urzeka symetrią i mistrzowskim wykonaniem, i jest najczęściej odwiedzanym budynkiem na świecie. Każdego dnia tę bahaistyczną świątynię odwiedza około 10 000 osób, niezależnie od pory roku. Co ciekawe, w środku nie ma żadnych symboli religijnych i może się w niej modlić każdy, bez względu na wyznawaną wiarę. Przenieść się do niej możesz tutaj.

Świątynia Lotosu © iStock
Świątynia Lotosu © iStock

11. Statua Chrystusa Zbawiciela

Położona na 700-metrowej górze Corcovado w Rio de Janeiro statua Chrystusa Zbawiciela rozpościera się w kierunku miasta, jakby błogosławiąc ziemię. Każdego roku prawie 2 miliony turystów i mieszkańców odwiedza to miejsce, wspinając się na szczyt góry, aby zrobić zdjęcie przy pomniku, wierząc, że przyniesie im szczęście i pomyślność. Zobacz ją z bliska.

Statusa Chrystusa Zbawiciela © iStock
Statusa Chrystusa Zbawiciela © iStock

12. Wielki Mur Chiński

Najsłynniejsza atrakcja Chin, Wielki Mur Chiński, jest obowiązkowym punktem w planie podróży każdego odwiedzającego ten kraj turysty. Uważany za cud świata, mur ten to ponad 2000 lat historii rozciągającej się na 5000 km w różnych prowincjach północnych Chin. Czyni go to jednym z najbardziej imponujących starożytnych budynków na naszej planecie. Wybierz się na wirtualny spacer tutaj.

Wielki Mur Chiński © iStock
Wielki Mur Chiński © iStock

13. Burdż al-Arab

Burdż al-Arab to słynny wieżowiec w Dubaju, który został zbudowany na sztucznej wyspie w Zatoce Perskiej. To jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie i pierwszy w historii, który otrzymał aż 7 gwiazdek, choć według oficjalnych standardów takiej oceny nie ma. Jego goście zobowiązani są do tego, aby ubierać się i zachowywać zgodnie z ustalonymi standardami. Kliknij i przenieś się do świata luksusu.

Burdż Al Arab © iStock
Burdż Al Arab © iStock

14. Zamek Królewski w Warszawie

Początkowo zamek królewski był rezydencją władców mazowieckich, a od XVI wieku stał się siedzibą władz I Rzeczypospolitej Polskiej. To tu w 1791 roku uchwalono Konstytucję. Dziś pełni on funkcje muzealne i reprezentacyjne. Chociaż na chwilę zanurz się w elegancji, pięknie i królewskiej pompatyczności, które są integralną częścią każdego kompleksu pałacowego. Podziwiać go możesz również wirtualnie.

Zamek królewski w Warszawie © iStock
Zamek Królewski w Warszawie © iStock

15. Kreml

Ten usytuowany nad brzegiem rzeki Moskwy gród warowny stał się siedzibą rządu sowieckiego w 1917 r. Kreml składa się z wielu pałaców i kościołów, jest tu również dzwonnica, zbrojownia oraz inne zabytki, które warte są szczegółowego zbadania. Każda minuta spędzona w ich wnętrzach jest tego warta! Przekonaj się i odwiedź je online.

Kreml © iStock
Kreml © iStock

16. Burdż Chalifa

Nowoczesny, 828-metrowy wieżowiec Burdż Chalifa w Dubaju, którego konstrukcja nawiązuje do kwiatu pustyni, po ukończeniu uzyskał wiele tytułów. Jest to najwyższy budynek i najwyższa wolnostojąca konstrukcja na świecie, która posiada najwyższy taras widokowy na zewnątrz i najwyższą winę na świecie. Najniższe piętra budynku przeznaczono na hotel, którego wystrojem zajął się sam Giorgio Armani. Przyjrzeć się mu z bliska możesz tutaj.

Burdż Chalifa © iStock
Burdż Chalifa © iStock

17. Biały Dom

Biały Dom w Waszyngtonie jest oficjalną rezydencją prezydenta USA od prawie 200 lat. W środku znajduje się m.in. Gabinet Owalny, czyli oficjalne miejsce pracy prezydenta, oraz Sala Map, w której Barack Obama składał drugą przysięgę prezydencką. Ten sześciopiętrowy budynek jest otwarty dla publiczności za darmo, a teraz, aby go odwiedzić, potrzebne jest tylko jedno kliknięcie.

Biały Dom © iStock
Biały Dom © iStock

18. Katedra Notre-Dame

Gotycka archikatedra Notre-Dame w Paryżu wzniesiona na wyspie na Sekwanie, której budowa trwała ponad 180 lat. W wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 r. została ona poważnie uszkodzona, a znaczna część dachu i wnętrza spłonęły. Na szczęście tutaj katedrę można zobaczyć w całej okazałości, również wspiąć się na szczyt i podziwiać zachwycająca panoramę miasta. Spójrz na nią z bliska tutaj.

Katedra Notre Dame © iStock
Katedra Notre Dame © iStock

19. Muzeum Watykańskie

Muzea Watykańskie znajdują się w obowiązkowym planie zwiedzania, oczywiście po tym, jak już odwiedzimy Plac św. Piotra w nadziei na wysłuchanie papieża. Należą do nich m.in. Pinakoteka z dziełami takich mistrzów jak Leonardo da Vinci i Caravaggio, oraz Pio-Clementino z kolekcją rzeźb antycznych. Kiedy mówimy o Watykanie, nie możemy zapomnieć o najbardziej znanym tam dziele sztuki – freskach Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Wirtualną podróż po Watykańskich muzeach możesz odbyć tutaj.

Muzea Watykańskie © iStock
Muzea Watykańskie © iStock

20. Pałac Buckingham

Pałac Buckingham, położony w dzielnicy Westminster, jest główną rezydencją brytyjskich monarchów w Londynie. Dla Brytyjczyków jest to symbol Wielkiej Brytanii. Niektóre ze znajdujących się w środku 600 pokoi (m.in. oficjalne apartamenty, sala tronowa i galeria zdjęć) są otwarte dla zwiedzających w sierpniu i wrześniu, kiedy królowa opuszcza pałac. Odwiedź go wirtualnie tutaj.

Pałac Buckingham © iStock
Pałac Buckingham © iStock

Już wkrótce przedstawimy kolejne miejsca, które można odwiedzić, nie ruszając się z domu!


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?