hero parki narodowe usa.jpg

Zobaczenie znanych na całym świecie amerykańskich miast, takich jak Chicago, Nowy Jork, czy Los Angeles, często staje się marzeniem wielu podróżników. USA ma jednak do zaoferowania znacznie więcej fascynujących miejsc – od wielkich miast po zachwycające różnorodnością cuda natury. Amerykańską przyrodę najlepiej obserwować w parkach narodowych, w których znajdziesz wysokie góry, ogromne kaniony i krystalicznie czyste jeziora.

Parki narodowe USA

W USA znajduje się aż 59 parków narodowych, przez co podczas planowania wyjazdu możesz zastanawiać się, które z nich powinny znaleźć się na liście miejsc wartych zobaczenia. Tak naprawdę każdy z nich ma do zaoferowania turystom coś wyjątkowego, ale gdyby chciało się odwiedzić je wszystkie, podróż trwałaby miesiącami. Które z nich warto rozważyć i dlaczego?

Wielki Kanion Kolorado © iStock
Wielki Kanion Kolorado © iStock

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado, największy przełom rzeki na świecie w stanie Arizona, rozciąga się na długość ponad 400 kilometrów. Główny punkt informacyjny (Visitor Center) znajdziesz w miasteczku Grand Canyon Village. Kanion najlepiej podziwia się z punktów widokowych, których tutaj nie brakuje. Znacznie więcej z nich znajdziesz przy południowej krawędzi kanionu (South Rim), bo północna krawędź (North Rim) jest dziksza. Jednego jesteśmy pewni – niezależnie od Twojego wyboru, widoki na pewno Cię zachwycą!

Większość turystów odwiedza południową krawędź, na której znajduje się większość atrakcji takich jak: Hermit’s Resets, Hopi Point, Mojave Point, Shoshone Point, Yavapai Point, Desert View Point czy Desert View Watchtower. To tylko kilka z punktów widokowych, przy których warto się zatrzymać, żeby stanąć przy krawędzi kanionu i poczuć tę niesamowitą przestrzeń i potęgę matki natury. Możesz też pokusić się o zejście na dno kanionu. Zanim wystartujesz, musisz jednak uzyskać pozwolenie na zejście i nocleg na dnie w Visitor Center, gdzie pracownicy sprawdzą Twoje przygotowanie do tej wyprawy. W całości do przejścia będzie czekać na Ciebie 27 kilometrów, aż 1500 metrów przewyższenia i całe dwa dni wędrówki.

Łoś w Parku Narodowym Gór Skalistych © iStock
Łoś w Parku Narodowym Gór Skalistych © iStock

Park Narodowy Gór Skalistych

Park Narodowy Gór Skalistych znajduje się w północnej części stanu Kolorado, około 120 kilometrów od Denver. W swoich granicach chroni krajobraz wysokogórski – jest tutaj ponad 100 szczytów, których wysokość wynosi ponad 3 300 m. n.p.m. Do wielu punktów widokowych parku dotrzesz pieszo, konno lub autem. Najbardziej znaną trasą samochodową jest Trail Ridge Road, czyli najwyżej położona autostrada w Ameryce Północnej. Droga trawersuje zbocza gór i wspina się na wysokość 3 713 m. n.p.m, oferując zapierające dech w piersiach panoramy na wysokogórski krajobraz wraz z różnorodną florą i fauną. Fascynujące są zmiany w krajobrazie zachodzące na całej tej trasie – droga rozpoczyna się przy lasach reglowych, przechodzi przez gęste lasy jodłowo-świerkowe, które w końcu ustępują alpejskiej tundrze.

W parku czeka na Ciebie 577 kilometrów szlaków, 150 jezior, i ponad 724 kilometrów strumieni. Jedną z ciekawych tras trekkingowych jest Emerald Lake Trail, czyli szlak o umiarkowanym stopniu trudności. Wędrówka nagrodzi Cię oszałamiającym widokiem na trzy jeziora. Nieco trudniejszy może okazać się trekking do Sky Pond. Dla bardziej doświadczonych piechurów polecamy szczególnie trekking na Longs Peak – to czterotysięcznik, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas wizyty w tym parku warto wypatrywać dzikich zwierząt – to w końcu dom dla tysięcy łosi, jeleni, świstaków, muflonów i czarnych niedźwiedzi. Pikniki, kempingi, wspinaczka na szczyty, czy emocjonujące spływy pontonami – Góry Skaliste zachwycają szerokim wyborem atrakcji i magicznymi widokami.

Gorące źródła Grand Prismatic Spring w Yellowstone © iStock
Gorące źródła Grand Prismatic Spring w Yellowstone © iStock

Park Narodowy Yellowstone

Najstarszy Park Narodowy na świecie, Yellowstone, położony jest na pograniczu stanów Wyoming, Montana i Idaho. To idealne miejsce dla wielbicieli kempingów, gorących źródeł, wodospadów i gejzerów. Kilkanaście kilometrów pod ziemią w Yellowstone drzemie superwulkan. Eksplozja tego olbrzyma mogłaby mieć tragiczne konsekwencje dla całej planety. Ta katastroficzna wizja całkowicie kontrastuje ze spokojem i harmonią natury, która panuje w parku. Można dostać się do niego jednym z pięciu wejść, gdzie otrzymamy mapę. Siedmiodniowa przepustka do Yellowstone kosztuje 35 dolarów za pojazd. Aby zwiedzić najważniejsze części parku, zaleca się zaplanować co najmniej trzydniowy pobyt.

Trekking w Wielkim Kanionie Yellowstone © iStock
Trekking w Wielkim Kanionie Yellowstone © iStock

Park Yellowstone jest na tyle rozległy i zróżnicowany, że należy ustalić z wyprzedzeniem najważniejsze punkty wycieczki. Szczególnie polecamy uwzględnienie w swoich planach takich miejsc jak jezioro Yellowstone, gejzer West Thumb, czy największe gorące źródła Grand Prismatic Springs. Warto też wybrać się na pieszą wędrówkę do gejzeru Old Faithful, a następnie podążyć wzdłuż szlaku, aby zobaczyć gorące źródła, wulkany błotne i gejzery. Pokryty mchem i drzewami iglastymi park Yellowstone daje schronienie licznym gatunkom zwierząt takich jak rysie, niedźwiedzie grizzly, rosomaki czy łosie. W koronach drzew można dostrzec też wiele drapieżnych ptaków. Należy pamiętać, że na terenie parku zabronione jest karmienie zwierząt. Zalecane jest także trzymanie się na dystans około 100 metrów od zauważonych drapieżników. Największe szanse na dostrzeżenie bizonów, wilków czy łosi mamy o zmierzchu i brzasku. Koniecznie zabierz ze sobą lornetkę!

Park Narodowy Yosemite © iStock
Park Narodowy Yosemite © iStock

Pamiętaj, że do USA potrzebujesz wizy. Możesz szybko i wygodnie aplikować o wizę do USA na esky.pl!

Park Narodowy Yosemite

Usytuowany w Kalifornii Park Narodowy Yosemite to istny raj dla miłośników widoków obejmujących krystalicznie czyste potoki, wodospady, jeziora i rzeki. Zobaczysz je niemal na każdym kroku! Park położony jest na zboczach gór Sierra Nevada, co sprawia, że zarówno fauna, jak i flora Yosemite jest bardzo zróżnicowana. Podczas wędrówek można napotkać niedźwiedzie czarne, pumy, żółwie i kojoty. Na terenie parku możemy także odwiedzić muzea, w których poznamy historię rdzennych mieszkańców Ameryki oraz słynnej kalifornijskiej gorączki złota. Wstęp do parku kosztuje 30 dolarów i daje możliwość zwiedzania go przez 7 dni. Wodospad Yosemite jest najwyższym wodospadem Stanów Zjednoczonych. To spektakularna seria trzech kaskad, które łącznie tworzą wodospad ponad 13 razy wyższy od Niagara Falls. W Yosemite zobaczysz też największe i najstarsze drzewa świata – gigantyczne sekwoje. Największa z nich, zwana Grizzly Giant liczy sobie ponad 2700 lat oraz około 65 metrów wysokości. Ponadto polecamy także wspinaczkę najbardziej znaną formację skalną w parku Yosemite – Half Dome. Jest to granitowa ikona parku, którą można także podziwiać z punktów widokowych Glacier Point oraz Tunnel View. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, udaj się do ośrodka Bass Lake, który oferuje takie atrakcje jak wędkarstwo, kolarstwo górskie, czy żeglarstwo.

Widok z Góry Cadillac w Parku Narodowym Acadia © iStock
Widok z Góry Cadillac w Parku Narodowym Acadia © iStock

Park Narodowy Acadia

Leżący na wybrzeżu stanu Maine Park Narodowy Acadia obejmuje wyspę Mount Desert i sąsiadujące, mniejsze wysepki. Jego położenie stwarza idealne warunki do obserwacji wybrzeża, jazdy na rowerze, spływów kajakowych i żeglarstwa. Znajdziemy tu także muzea i galerie. Bilety do parku można zakupić online lub na miejscu. Płacąc 30 dolarów, możemy zwiedzać park przez 7 dni. Jeśli podróżujesz pieszo, opłata od osoby wynosi 15 dolarów. Najpopularniejszym czasem na wycieczkę do Acadii są miesiące wakacyjne – spodziewaj się wtedy pełnych parkingów i dużej ilości ludzi. Dobrym pomysłem jest też zobaczenie parku w jesiennej odsłonie. Dla fanów górskich wycieczek niezapomnianym doświadczeniem będzie oglądanie wschodu słońca na górze Cadillac Mountain. Jeśli chcesz podziwiać rozpoczynający się dzień w nieco bardziej kameralnym miejscu, możesz wybrać się w okolice latarni Bass Harbor Head Lighthouse. Nad jeziorem Jordan Pond możesz podziwiać krystalicznie czystą wodę, w której, niczym w lustrze, odbijają się okoliczne wzgórza. W przypadku gdy masz niewiele czasu na zwiedzanie i piesze wędrówki, to około czterdziestokilometrowa trasa samochodowa Park Loop Road pozwoli ci w obejrzeć popularne atrakcje w krótkim czasie.

Zobacz najlepsze loty i noclegi w Stanach Zjednoczonych


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?