Na mapie Azji znajdują się znane i uwielbiane przez podróżników kierunki, ale też miejsca nieodkryte przez masową turystykę, równie warte odwiedzenia. Przekonali się o tym uczestnicy 3 edycji programu Azja Express, którego sponsorem jest eSky.pl. Zainspirowani ich przygodami przygotowaliśmy dla Ciebie informacje o najciekawszych orientalnych kierunkach – zarówno tych popularnych, jak i mniej oczywistych. Sprawdź!

Artykuł aktualizujmy LIVE, po każdym odcinku programu o następny etap trasy uczestników. Zaglądaj do nas regularnie i bądź na bieżąco z kolejnymi ciekawymi kierunkami!

Data aktualizacji: 18 marca, 21:35

Jakie miejsca odwiedzili uczestnicy podczas programu?

Odcinek 3 – 18 marca w 2023 w TVN – Wyżyna Anatolijska

W trzecim odcinku uczestnicy programu Azja Express rozpoczęli swoje zmagania pod wieżą zegarową w miejscowości Kütahya. 

Kutahya położona jest w zachodniej części Wyżyny Anatolijskiej. Do miasta można dotrzeć z Ankary lub przylecieć od razu na lotnisko położone na obrzeżach miasta. Największą atrakcją turystyczną Kutahyi są ruiny zamku, przy których zakończył się poprzedni odcinek. Pierwsze fortyfikacje powstały tutaj już w IX wieku! Twierdza była wielokrotnie przebudowywana i umacniana, co odzwierciedla burzliwą historię tego regionu.

Kütahya z lotu ptaka © iStock
Kütahya z lotu ptaka © iStock

Na Wyżynie Anatolijskiej, nazywanej sercem Turcji, warto odwiedzić nie tylko Kutahyę, ale też Ankarę czy Konyę. Anatolia zachwyca różnorodnością – m.in. bogactwem przyrody i architektury, ale też kontrastem między metropolistyczną stolicą Turcji a mniejszymi miastami, w których można przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców. Chcesz wiedzieć więcej o tym, co warto zobaczyć na Wyżynie Anatolijskiej i kiedy jest najlepszy czas na jej odwiedzenie?

Pierwszym punktem kontrolnym na trasie w tym odcinku była miejscowość Afyonkarahisar. Dwie pary, które jako pierwsze dotarły na miejsce, wybrały się do pobliskiego kamieniołomu, by wziąć udział w walce o amulet, układając mozaiki z marmuru. Tutejsza odmiana tego materiału jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych nie tylko w Turcji, ale i na całym świecie! 

Kolejne zadanie czekało na uczestników w wytwórni soli, polegało ono na zebraniu wymaganej ilości soli i przeniesieniu jej w wyznaczone miejsce. Wyzwanie związane z solą nie było oczywiście przypadkowym wyborem, ponieważ jej złoża wyglądają wręcz bajkowo, a jednocześnie są jednym z największych bogactw regionu.

Po wykonaniu zadania uczestnicy przemieścili się do Pamukkale, gdzie zakończyli kolejny etap wyścigu. O tym wyjątkowym miejscu opowiemy Wam już za tydzień!

Odcinek 2 – 11 marca 2023 w TVN – Bursa

Drugi odcinek programu Azja Express 2023 już za nami! Uczestnicy rozpoczęli go w Bursie. My, podążając ich śladem, chcemy dzisiaj pokazać, dlaczego warto wybrać się do tego miasta.

Bursa znajduje się 150 km od Stambułu, z którego dotrzecie tu samochodem, tak jak zrobiła to – nie bez przygód – większość uczestników programu w 1 odcinku. Możecie również wybrać podróż promem. W sezonie 3 Azji Express mogliśmy przekonać się, że to ta część kraju, dzięki swojemu tradycyjnemu klimatowi, stanowi niezwykle ciekawy kontrast dla kosmopolitycznego Stambułu czy popularnej Riwiery Tureckiej. 

W programie uczestnicy skosztowali typowych dla tego regionu słodyczy – Osmanlı Macunu. To rodzaj bardzo słodkiej, kolorowej pasty z dodatkiem aromatycznych przypraw, którą je się podobnie jak znane nam lizaki. W Turcji istnieje także podobna przekąska – Mesir Macunu, nieco mniej kolorowa, ale dostarczająca mnóstwa energii. Koniecznie spróbuj!

A czy wiesz, że to właśnie z Bursy pochodzi także jedno z najpopularniejszych tureckich dań – Iskender Kebap? Jego receptura pochodzi z XIX w. i do tej pory pozostaje niezmienna. Jeżeli uwielbiasz poznawać lokalną kulturę i kuchnię, cenisz sobie jej autentyczność, a także fascynuje Cię dzika przyroda – Bursa to idealny kierunek dla Ciebie! Chcesz dowiedzieć się o niej więcej?

Pierwszym przystankiem w tym odcinku była miejscowość w prowincji Bursa – Yenisehir. Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o znajdującym się w okolicy starożytnym mieście Iznik, niesamowitym kompleksie archeologicznym, do którego zdecydowanie polecamy się wybrać. Następnie przygody uczestników zabrały nas do Eskisehir. Jedną z jego największych atrakcji jest Muzeum Meerschaum poświęcone wyrobom z pianki morskiej, które naprawdę robią wrażenie. To właśnie figurek z tego materiału szukali uczestnicy w ramach zadania.

Miasto Iznik © iStock
Miasto Iznik © iStock

Ostatnim punktem w odcinku było wzgórze z ruinami zamku w mieście Kütahya, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Miały tam miejsce pierwsze eliminacje. Pierwsza para opuściła program, nie znaczy to jednak że to koniec jej przygód. Jako sponsor programu, ufundowaliśmy jej voucher na city break do Lizbony! Chcesz wyruszyć na podobną wycieczkę? Chętnie dodatkowo Cię zainspirujemy.

Lisbontram 5 pexels
Słynny tramwaj nr 28 © pexels

Odcinek 1 – 4 marca 2023 w TVN – Stambuł

W pierwszym odcinku poznaliśmy uczestników i śledziliśmy początek ich przygód. Podobnie jak oni, naszą trasę przez Azję zaczynamy w Stambule. Największe miasto Turcji znajduje się na styku Europy i Azji, dzięki czemu to idealny punkt startowy, aby zanurzyć się w nowej kulturze. Na każdym kroku czuć tutaj mieszankę islamskich tradycji i europejskich wpływów. 

A jakie ciekawostki związane ze Stambułem poznaliśmy dzięki programowi? Zainspirował nas do tego, by koniecznie wybrać się do hammam, tureckiej łaźni i poddać się w niej niesamowitym, oczyszczającym rytuałom. Dwie najpopularniejsze łaźnie w Stambule to Cemberlitas (zlokalizowana obok Wielkiego Bazaru, który mogliśmy zobaczyć w odcinku) oraz Cagaloglu (znajdziesz ją w okolicy Błękitnego Meczetu, również pokazanego w programie).

Chcesz dowiedzieć się więcej o wspomnianych w odcinku Błękitnym Meczecie, Wielkim Bazarze i wielu innych niesamowitych miejscach? 

Kiedy Azja Express 2023 w TVN?

Azja Express sezon 3 – czas start! Już od 4 marca 2023 roku na naszych ekranach możemy obserwować zmagania uczestników w kolejnej edycji programu Azja Express. Nowy sezon kręcony był jesienią 2022 roku m.in. w Turcji. Program jest dostępny zarówno w telewizji, jak i online na platformie Player. W każdej chwili obejrzysz na niej wyemitowane epizody programu Azja Express 2023. Kiedy w TV? Premiery odcinków nowego sezonu Azja Express odbywają się w telewizji TVN co sobotę o 20:00, a ich powtórki w niedziele o 12:05. Śledź drogę uczestników co tydzień i w pierwszej kolejności dowiaduj się o ich przygodach i ciekawych miejscach, które odwiedzili!


Zobacz na Instagramie

Szukasz konkretnego miejsca?