Plaża w Nerja, Prowincja Malaga, Costa del Sol, Andaluzja, Hiszpania

Ponad 300 słonecznych dni w roku wręcz zobowiązuje do (przynajmniej!) rozpatrzenia Andaluzji w kategorii prawdziwie wakacyjnego raju, który warto odwiedzić. A co jeszcze? Wybrzeże z piaszczystymi plażami, zabytki łączące ze sobą różne style czy wreszcie typowo turystyczne atrakcje dla małych i dużych.

Andaluzja – atrakcje w typowo wakacyjnym stylu

Choć stolicą regionu jest Sewilla, tym razem stawiamy na typowo wakacyjne, plażowe miejsca, z których słynie Andaluzja. Miasta takie jak Kadyks, Nerja czy Malaga to turystyczne kurorty zlokalizowane wzdłuż chyba jednych z najsłynniejszych wybrzeży w tej części Europy: Costa de la Luz (Wybrzeże Światła) oraz Costa del Sol (Wybrzeże Słońca). W tym miejscu tapas, wino i flamenco tworzą zgrane trio, a wszystko to uzupełnia złocisty, ciepły piasek pod stopami. To jednak zaledwie namiastka tego, co może zaoferować Ci Andaluzja. Co zobaczyć, będąc tutaj na wakacjach? Zacznijmy od południowo-zachodniej części wybrzeża Andaluzji, czyli Costa de la Luz.

Plaża Puerto Banus na Costa del Sol © iStock
Plaża Puerto Banus na Costa del Sol © iStock

Costa de la Luz: Kadyks i Huelva

Wybrzeże Światła rozciąga się wzdłuż prowincji Kadyks oraz Huelva. Już sam fakt, że miasto Kadyks jest jednym z najstarszych w Europie (założyli je Fenicjanie w XI w. p.n.e.) sprawia, że poczujesz się tutaj wyjątkowo. Starsza część miasta przykuwa uwagę białą zabudową. Najstarszą dzielnicą jest Barrio del Pópulo, z kolei Barrio de Santa Maria jest uważane za miejsce narodzin flamenco. Jego wieczorne pokazy przyciągają tłumy turystów i mieszkańców okolic. Kadyks to także zabytki, jak chociażby brama wjazdowa do miasta Puertas de Tierra, rzymski amfiteatr (odkryty dopiero w 1980 roku!) czy Catedral de Santa Cruz z charakterystyczną złotą kopułą, wykonaną z płytek azulejos. Jedną z najpopularniejszych plaż w okolicy jest Playa de la Victoria, choć warto wspomnieć, że na innej z plaż – Playa de la Caleta, rozciągniętej między fortyfikacjami, kręcono zdjęcia do filmu „Śmierć nadejdzie jutro” w ramach kultowej serii o agencie 007.

Kadyks © iStock
Kadyks © iStock

Jeśli chodzi o Kadyks, pogoda tutaj sprzyja nie tylko fanom leniuchowania na leżaku, ale i uprawiania sportów wodnych. Doskonale warunki do m.in. kitesurfingu charakteryzują również pobliską Tarifę (stąd już tylko rzut beretem dzieli Cię od Gibraltaru). Huelva to z kolei miejscowość, w której widoczny jest kult Krzysztofa Kolumba. To właśnie z tego miejsca wyruszyła jego pierwsza wyprawa. Pomnik Kolumba zobaczysz na głównym placu miasta, czyli Plaza de las Monjas. Atrakcją Huelvy jest także długi na 1165 metrów dok, obecnie pełniący funkcję molo. Spacer taką malowniczą trasą, zwłaszcza wieczorową porą, przypadnie do gustu nie tylko romantykom. Warto też udać się na wycieczkę do pobliskiego El Rocío. To miejsce pielgrzymek bractw i turystów, które zachwyca… westernowym klimatem. Na Costa de la Luz pogoda jedynie podkreśla piękno natury. A tę można podziwiać w Parku Narodowym Doñana. Miejsce to upodobały sobie ptaki migrujące oraz inne zwierzęta, w tym zagrożone wyginięciem orły i rysie iberyjskie. Bagna, wydmy, gaje sosnowe, dziewicze plaże – park ten to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych w Hiszpanii!

Klasztor w El Rocío © iStock
Klasztor w El Rocío © iStock

Costa del Sol – wakacje szyte na miarę

Jeśli chodzi o wakacje na Costa del Sol, mapa naszej podróży obejmuje takie miejscowości, jak m.in. Malaga, Benalmádena czy Nerja. Malaga to miejsce urodzenia Pabla Picassa, warto zatem zarezerwować czas na wizytę w muzeum poświęconemu twórczości artysty. Najważniejsze zabytki miasta to twierdza Alcazaba, datowany na X w. zamek Gibralfaro, ruiny teatru rzymskiego czy budowana od XVI do XVIII wieku Catedral de Málaga. Na deser polecamy relaks na Playa de La Malagueta. Benalmádena to mała miejscowość, której port (Puerto Marina) został dwukrotnie okrzyknięty mianem najpiękniejszego na świecie. Zdecydowanie warto spędzić tu czas! Do atrakcji miasta zalicza się również przykuwający uwagę czerwoną fasadą zamek Bil-Bil (tuż obok wypoczniesz na plaży). Początkowo miał być on jedną z willi dla najzamożniejszych mieszkańców, obecnie organizowane są w nim wydarzenia kulturalne, a młode pary ślubują tu sobie miłość aż po grób. Najmłodszych turystów z pewnością zadowoli wizyta w motylarnii czy delfinarium. Na uwagę zasługuje także zamek Castilla de Colomares. Budowla ta jest pomnikiem ku czci Krzysztofa Kolumba. Masz chwilę? Wjedź kolejką na szczyt Calamorro, nieziemskie widoki na wybrzeże gwarantowane!

Nerja i Balcón de Europa © iStock
Nerja i Balcón de Europa © iStock

Nerja to dawna wioska rybacka, która ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. Plaże, jaskinie, punkty widokowe oraz oczywiście zabytki z dawnych lat. Jednym z nich jest pochodzący z XIX wieku akwedukt, czyli Acueducto del Águila. Spacerując po okolicy, zobaczysz wieże strażnicze, nie zapomnij również o obowiązkowej wizycie w punkcie widokowym Balcón de Europa. Został on wybudowany na miejscu dawnej twierdzy, zburzonej w wyniku brytyjskiego ataku w 1882 roku. Tuż pod punktem znajduje się plaża El Salón. Dużą popularnością cieszy się też plaża La Torrecilla. Jeśli chodzi o tę część Costa del Sol, atrakcje obejmują również Cueva de Nerja, czyli jedną z największych jaskini w Hiszpanii. W jej wnętrzu możesz podziwiać malowidła naskalne z m.in. okresu paleolitu. Odmienny charakter ma kurort Marbella. Malownicza starówka z drzewami pomarańczy kontrastuje z prestiżowymi butikami czy luksusowymi jachtami światowych gwiazd. Miejsce to upodobali sobie również miłośnicy golfa.

Puerto Marina w Benalmádenie © iStock
Puerto Marina w Benalmádenie © iStock

Odpoczynek z dala od tłumów

Czas na nieco mniej oblężone przez turystów części Costa del Sol. Co zwiedzić w okolicach? Estepona zachwyci Cię spokojem w otoczeniu kwiatów. Zrelaksuj swoje zmysły w orchidarium, odpocznij na Playa de la Rada czy udaj się na spacer, aby zobaczyć ruiny zamku Castillo de San Luis. Tak, jak w Costa de la Luz, tak i w Costa del Sol pogoda zachęca do uprawiania sportów wodnych. Doskonałe warunki panują m.in. w Torremolinos. Playa de la Carihuela czy Playa de los Álamos z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. W mieście warto zobaczyć arenę walk byków, Park Krokodyli, a po intensywnym zwiedzaniu odpocząć w Parque de la Batería, w którym znajduje się wieża obronna z okresu mauretańskiego. W miejscowości Fuengirola znakomite warunki do szaleństw w wodzie zapewnia m.in. Playa de Torreblanca czy Playa de Santa Amalia. Zrelaksujesz się tu również w parku rozrywki czy na polu golfowym. Znajdź jednak chwilę, aby zobaczyć najciekawsze zabytki w okolicy, czyli zamek Sohail, Pomnik Pokoleń oraz termy rzymskie.

Uliczka w Esteponie © iStock
Uliczka w Esteponie © iStock

Tak w skrócie prezentuje się słoneczna Andaluzja. Wakacje w tym miejscu pozwolą Ci połączyć zwiedzanie okolic z relaksem na piaszczystej plaży. Bez względu na to, czy wybierzesz Costa de la Luz, czy Costa de Sol, Hiszpania w tej odsłonie z pewnością Cię zachwyci!

Sprawdź oferty lotów i noclegów w AndaluzjiFAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?